Nešetria na sebe. Kedysi slovenskí prominenti uprednostňovali dovolenku v exotickej destinácii v luxusnom hoteli so špičkovými službami. S pandémiou a so silou sociálnych médií však prišiel nový letný trend. V posledných dvoch rokoch sa vrece roztrhlo s jachtármi. Kto netrávi leto na lodi v Chorvátsku či Grécku, akoby ani neexistoval. Nie je to však lacný špás. Bežný smrteľník môže dovolenku na jachte vnímať ako nepochopiteľný rozmar, no v skutočnosti vraj ide o životný štýl a filozofiu. Nie všetci známi Slováci vlastnia jachty v hodnote niekoľkých rodinných domov, mnohí si ich iba prenajímajú.

Plavba ako svadobný dar

Oddych na luxusnom korábe si aktuálne užíva riaditeľka módnej televízie Gabriela Ruman Drobová (48), ktorá sa koncom apríla druhýkrát vydala. Za manžela si zobrala dlhoročného partnera, podnikateľa Karola Rumana (46). Od gratulantov dostali aj svadobné dary v podobe dovoleniek. Jednou exotickou do Botswany sa blondína pochválila hneď. Druhý dar si manželia aktuálne užívajú na jachte v Chorvátsku. „Týždňový pobyt na lodi je jeden zo svadobných darov,“ potvrdila pre PLUS 7 DNÍ a zároveň prezradila, kto je na jachte kapitánom. „Karol má zatiaľ kapitánske skúšky na malé riečne plavidlo. Máme malú loď na Dunaji. Takže tu v Chorvátsku máme profesionálnu posádku.“

Ako hrdý kapitán

Dovolenku na mori si zamiloval aj moderátor Martin Nikodým (51). Hneď ako to počasie a práca dovolia, vyberá sa na loď. V polovici mája sa plavil na plachetnici v Grécku a o mesiac neskôr v Chorvátsku, oficiálne už ako kapitán. „Podarilo sa, mám licenciu na ďalšie spoznávanie inej časti tejto úžasnej planéty. Výložky mi nedali, ale vraj mi na lodi môžete hovoriť kapitán, teším sa z toho,“ pochválil sa Nikodým už vlani. Plachetnicu si zakaždým prenajíma. Z praktických dôvodov. „Nepotrebujem vlastniť niečo, čo dokážem využívať iba pár dní v roku,“ tvrdil nám v čase, keď kormidlo chytal iba symbolicky. Dnes už môže brázdiť more sám.

Vlastná miliónová jachta

Gáboríkovci zdvíhajú kotvu, kedykoľvek si zmyslia. Kým pred dvomi rokmi brázdila bývalá hviezda zámorskej NHL Marián Gáborík (40) more v prenajatej jachte dlhej 43,5 metra so šiestimi kajutami, minulé leto si hokejista s manželkou Ivanou (36) zadovážili vlastnú loď. Kúpili ju od bývalého ministra hospodárstva Juraja Miškova. Politik si jachtu zaobstaral ešte v roku 2011, vraj ho vtedy stála okolo 1,2 milióna eur. Ide o bronzovozlatú Sessa C68, ktorú Miškov pomenoval Brahma. Tento typ lode má tri až štyri veľké kajuty s kúpeľňami, prepychovú obývačku s kuchyňou či dokonca práčku. Kapacita 21-metrovej jachty by mala byť štrnásť osôb. Na jachte má posádka k dispozícii aj čln, na ktorom Marián v júni stihol v Chorvátsku povoziť svoju Ivanu aj ich dvojročnú dcérku Bellu. Gáboríkovci nepotrebujú ani kapitána. Obaja si minulý rok urobili kapitánske skúšky.

Pretŕčajú sa

Zrejme podľa vzoru straníckeho šéfa Richarda Sulíka, ktorého sme prichytili na prenajatej jachte vlani, zvolila loď aj poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková (38). Do  Chorvátska sa vydala s kamarátkami na takzvaný „fitpobyt“. „Sme prvýkrát na lodi, všetko sa hojdá a je menšie, ako sme čakali,“ posťažovala sa začiatkom týždňa a zverejnila marketingové video, aby ukázala svoju aktuálnu postavu. Presne ako mnohé známe influencerky.

Jachtu si teraz užíva aj bývalá Miss Slovensko Andrea Verešová (42) a pri gréckom ostrove Mykonos si nezabudla zhotoviť provokatívny záber seba zozadu. Cez pandémiu žila s rodinou v Dubaji, kde si často vychutnávala výlety na plachetnici. Fanúšikov z paluby zásobuje svojimi fotografiami, privátnymi aj pracovnými. Niet azda Slováka či Čecha, ktorý by nevidel aspoň jeden záber Verešovej v bikinách.

Na luxusnom korábe rada ukazuje svoje krivky aj topmodelka Michaela Kocianová (33). Rodená Trenčanka si vlny v mori vychutnávala tentoraz z lode na španielskej Ibize. S kým dovolenku trávila, neprezradila.

Prvýkrát v živote

Na jachtu sa pred pár dňami vybral aj herec Vladimír Kobielsky (47) s manželkou. Ich výletnú posádku tvorí šesťčlenná partia a kapitán. „Idem prvýkrát v živote na loď, mám z toho trošku stres. Mám totiž rád pevnú zem pod nohami a neviem, čo to so mnou urobí. Možno na dovolenke budem napokon len jeden a pol dňa a potom ujdem,“ prezradil nedávno pre týždenník Šarm. Herec priznal, že keď sa niekedy čo len na chvíľu plavil, dostal morskú chorobu. Napriek tomu dal dovolenke na súkromnej lodi, kde oslávil narodeniny, šancu. A podľa fotografie z paluby, na ktorej je vysmiaty od ucha k uchu, to zvládal. „Nie som na dovolenke. Som tu pracovne. Kupujem ostrov,“ za­vtipkoval rozveselene Kobielsky, keď sme sa s ním neskôr spojili.

Herec sa s posádkou plaví pri súostroví Kornati v Jadranskom mori, čo je v severnej Dalmácii medzi mestami Zadar a Šibenik. Za prenájom plachetnice pre šesť osôb s tromi kajutami mohli zaplatiť od 170 do 300 eur na deň, záleželo na vybavení a veľkosti plavidla. K dispozícii sú aj drahšie lode za 900 eur na deň. Platí sa tiež za služby kapitána či za záverečné upratovanie, čo je zhruba 300 eur. Čo sa týka ďalších výdavkov, treba rátať s vratnou kauciou za loď vo výške okolo 2 500 eur. Ak sa do prístavu dopravíte autom ako Kobielsky, myslite na parkovné, ktoré sa môže vyšplhať na sto eur za týždeň.

FOTO V GALÉRII

Za zaplatené eurá získate „plávajúci hotel“. Novšie lode sú dnes už plne vybavené modernými spotrebičmi. Plavbu môže spríjemniť televízia s plochou obrazovkou či audiosystém. Na jachte je plne zariadená kuchyňa a, samozrejme, nechýbajú toalety a sprcha.