Navonok sa prvý muž Bratislavy Matúš Vallo (41) venuje kolabujúcej doprave - mnohé rozkopávky v hlavnom meste spomaľujú premávku a v rannej špičke či po pracovnom čase strácajú šoféri nervy. Vallo sa snaží tiež na niektorých miestach zriadiť pešie zóny a v centre mesta zrušil mnoho parkovacích miest, čo sa nepáči najmä obyvateľom priľahlých domov, keďže stratili možnosť parkovať. Ale primátor je nekompromisný a verí, že posilnením hromadnej dopravy, bicyklami, kolobežkami či pešími zónami odľahčí Bratislavu od narastajúceho počtu áut. Túto problematiku rieši s vysokým nasadením. Za jeho dravosťou sa vraj okrem ambícií skrýva jeho tajný doping - pravidelné tréningy vo fitnescentre.

Najprv chrbát

Podľa našich informácií začal Matúš Vallo cvičiť pod dohľadom fyzioterapeutky. Dôvodom bol vraj chrbát, ktorý trápi väčšinu ľudí. K tréningom sa, ako tvrdia naše zdroje, postavil zodpovedne a takmer žiadny nevynechal. Po dvoch rokoch u fyzioterapeutky začal do programu pridávať silové cvičenia. Primátor Bratislavy sa tak stal príkladom toho, že aj vyťažený človek si na tréning čas nájde - ak chce. Potom sa dá stíhať posilňovňa, diéta a riešenie pracovných problémov. Veľmi podobnú teóriu razí aj kondičný tréner Maroš Molnár (46), známy z televíznej šou Extrémne premeny. „Keď je človek fit, môže byť výkonný v práci a kdekoľvek inde,“ tvrdí.

Dobre ste si domysleli. Bratislavského primátora vraj v posilňovni obháňa celebritný športový kouč. Keď sme však Molnára oslovili s tým, aký je Matúš Vallo cvičenec, bol na slovo skúpy. „Nehnevajte sa, k súkromným klientom sa nemôžem vyjadrovať. Určite to chápete,“ odpovedal Maroš diskrétne. Na Molnárovej stránke sa cenu za tréning nedozviete. Vraj si účtuje nemalé peniaze. Za hodinu od 60 eur.

Plány so športom má však Matúš Vallo podľa jeho slov veľké. Chce sa usilovať o to, aby sa v hlavnom meste šport stal veľkou témou a radovali sa z neho všetci. Do pohybových aktivít plánuje zapojiť všetkých obyvateľov. „Začíname rozpracovávať stratégiu, ktorá bude hovoriť o tom, ako podporovať najmä amatérsky šport. Športovanie Bratislavčaniek a Bratislavčanov je dôležitou súčasťou toho, ako chceme zlepšiť mesto,“ vyhlásil Vallo pred pár mesiacmi.

A teraz sa zdá, že sám ide príkladom. V apríli sa v Bratislave zúčastnil na tradičnom maratóne s niekoľko desaťtisíc bežcami. Na celú trať si ešte netrúfol. „Pobežím posledný úsek polmaratónskej štafety. Štyri kilometre, ktoré ma čakajú, neznejú hrozivo. Pripravujem sa súčasne na tieto preteky aj na hokejový duel, ktorý odohrám dva týždne po bratislavskom maratóne. Musím si však ešte kúpiť nové tenisky na behanie,“ vyhlásil pred súťažou a po nej spotený skonštatoval: „Dobehli sme a to je dôležité!“ Ktovie, pod taktovkou nového trénera sa o rok možno vrhne aj na celých štyridsaťdva kilometrov.

Ako si prvý muž Bratislavy dáva do tela, nájdete v GALÉRII >>