Ich mená sú späté s Nežnou revolúciou, obaja vystupovali ako tribúni, boli aktérmi politicko-spoločenských zmien v bývalom Československu. Po viac ako tridsiatich rokoch však Fedor Gál a Milan Kňažko nemajú jeden pre druhého pekného slova. Pomyselný olej do ohňa nalial Gál pred tromi rokmi, keď vo svojej knihe rozhovorov tvrdil, že Kňažkovi na začiatku politickej kariéry písal niektoré prejavy prednovembrový člen ŠtB Jaroslav Svěchota. Bývalý minister jeho slová označuje za lož. To však nie je jediný dôvod, prečo žiada stiahnutie publikácie z predaja.

Autor prejavov „eštebák“?

Knihu s názvom Ešte raz a naposledy vydalo vydavateľstvo N Press v roku 2017. Na otázky novinára Karola Sudora v nej odpovedá spoluzakladateľ a neskorší predseda Verejnosti proti násiliu Fedor Gál.

Ku Kňažkovi sa vyjadruje v spojitosti s udalosťami po roku 1989, ako aj v roku 2014, keď niekdajší minister zahraničia i minister kultúry v prvej Dzurindovej vláde kandidoval na prezidenta. „Jeho kľúčové prejavy vždy písal niekto iný. Občas mal šťastie, že to urobil Ďuro Špitzer, napríklad prejav pri príležitosti prvej cesty Václava Havla do Izraela. Ďuro ho napísal tak dobre, že Kňažko zožal ovácie. Inokedy mal smolu, že mu ho napísal Jaroslav Svěchota,“ tvrdí autor spornej publikácie.

Niekdajší predseda VPN nezostal nič dlžný ani dnešnému ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi. „Po ňom ostávajú len trosky. Raz rozmláti aj Matovičovo hnutie OĽaNO. Ale najmä tým, čo stále hovorí a píše o novembri 1989, akú legendu o ňom vytvára, mimoriadne poškodzuje túto udalosť,“ napísal v roku 2017.

Bezcharakterná urážka

Na jar tohto roku vyzval Kňažko vydavateľstvo, aby knihu stiahlo z kníhkupectiev. Vadia mu Gálove výroky o tom, že bol veľkým podporovateľom Vladimíra Mečiara na post predsedu vlády, aj tvrdenia, že bol poslušný vykonávateľ Mečiarových pokynov a jedným zo zakladateľov mečiarizmu. „Reagoval som hneď a očakával nápravu, ale nestalo sa. Tak podávam žalobu,“vysvetlil nám Milan Kňažko, prečo jeho požiadavka prišla až po troch rokoch.

Najzásadnejší problém má s tvrdením, že mu prejavy písal Svěchota, ktorý pred novembrom 1989 pôsobil ako príslušník Štátnej bezpečnosti, neskôr sa o ňom hovorilo v súvislosti so zavlečením Michala Kováča mladšieho do cudziny.

Podľa bývalého ministra ide o nehoráznu lož a neakceptuje ani Gálovo tvrdenie, že chybu priznal na portáli aktuality.sk. Tam totiž zase tvrdí, že to nebol Svěchota, ale Igor Cibula, čo Kňažko rovnako označuje za klamstvo. „Je to zlomyseľné a podlé. Svěchota pracoval v Štátnej bezpečnosti a ja som ho nikdy predtým nepoznal. Takže to nie je omyl Fedora Gála, to je bezcharakterná urážka,“ dodal. Čaká ospravedlnenie najmä preto, že ide o historické fakty.

Ako minulý týždeň uviedol Denník N, vydavateľstvo N Press sa rozhodlo žiadosť vyriešiť tak, že stiahne knihu z bežnej distribúcie, no bude ju predávať vo svojom e-shope spolu s vloženým článkom, ktorý vysvetľuje sporný výrok aj postoj oboch strán. Napriek tomuto prísľubu sme v Bratislave zistili, že vo dvoch najväčších sieťach slovenských kníhkupectiev bola stále voľne dostupná.