V súčasnosti najznámejší slovenský himalájista Peter Hámor sa zaradil do skupiny ľudí, ktorí sa môžu popýšiť Korunou Himalájí, teda výstupmi na štrnásť hlavných osemtisícoviek sveta.

Päťdesiatdvaročný Popradčan na ich vrcholoch stál pätnásťkrát. Na Annapurnu totiž vystúpil dva razy ako prvý zahraničný horolezec.

Vytrvalý

Pri debute v Himalájach v roku 1996 na Lhoce dosiahol výšku 7 350 metrov, čo bolo primálo na štvrtú najvyššiu horu sveta. Prvou dosiahnutou sa o dva roky stala najvyššia hora sveta Mount Everest.

Posledná dosiahnutá: Ani Dhaulágirí Hámorovi napokon neodolala.
Posledná dosiahnutá: Ani Dhaulágirí Hámorovi napokon neodolala.
Zdroj: VLADIMÍR ŠTRBA

Jediná, na ktorej využil podporu umelého kyslíka. Nebyť toho, mohol sa dnes ocitnúť v elitnejšej sedemnásťčlennej bezkyslíkovej skupine držiteľov himalájskej koruny. Významný v púti za ňou bol rok 2012, keď dosiahol vrcholy K2 a Kančendžongy, čiže druhého a tretieho najvyššieho štítu. Na vrchol Kančendžongy vyšiel dokonca sám. Neplánoval to, tak sa situácia vyvinula.

Predtým ten pocit zažil na Annapurne po výstupe alpským štýlom. On sám s úsmevom vravieva, že „najlepšie sa mi lezie s Petrom Hámorom, minimálne sa hádame“. Poslednou v jeho bilancii sa pred pár dňami - 14. mája 2017 - stala Dhaulágirí. Keď sa o ňu pokúšal v roku 2009, zahynul jeho stály partner a kamarát - Poliak Piotr Morawski. Vrchol teraz dosiahol s ďalším Slovákom Michalom Sabovčíkom, pre ktorého to bol úspešný debut na osemtisícovke.

Získaním Koruny Himalájí sa doteraz môže pochváliť tridsaťšesť horolezcov zo sedemnástich krajín. Hámor je prvý zo Slovenska a nadlho zrejme jediný. Tento triumf si váži najmä verejnosť, medzi horolezcami sa viac ako počet cení obťažnosť výstupovej trasy a štýl lezenia. Aj keď Peter na viaceré výpravy odchádzal s cieľom vyliezť prvovýstup, na väčšinu osemtisícoviek napokon vyšiel klasickými trasami a expedičným spôsobom.

Život vo výškach

Každopádne ide o úctyhodný výkon, veď od prvého neúspešného pokusu po posledný úspešný mu to trvalo 21 rokov. A na to treba výdrž. Najhodnotnejší bol alpský výstup na Annapurnu v roku 2006 a traverz Gašerbrumu I vo dvojici s Morawským tiež alpským štýlom. Nie všetko mu vyšlo na prvý raz, dva pokusy potreboval na Lhoce, K2, Manaslu i Dhaulágirí, o Annapurnu sa pokúšal až štyrikrát.

Ešte prv ako sa vydal za zdolávaním osemtisícoviek, získal takzvanú Korunu Zeme. Po tom, čo v roku 1998 stál na vrchole Mount Everestu, najvyššom vrchu Ázie, v priebehu rokov 2000 - 2003 vystúpil aj na najvyššie končiare ostatných kontinentov. Projekt zavŕšil ako prvý a už vyše štrnásť rokov jediný Slovák. Hoci pôvodne mal byť mechanikom automatizačnej techniky, túto prácu robil iba rok. Už v ére socializmu sa venoval výškovým prácam. Chvíľu bol hasič, ale potom opäť výškový špecialista. Dnes, ak nie je v horách, sa venuje organizovaniu dobrodružných a adrenalínových aktivít, napríklad bungee jumpingu.