Jojo štartoval 1. septembra z Dunajskej Stredy. Štart bol príjemný a prekvapením posádky - Joja Sameka ako autora myšlienky, realizátora sna a jediného šoféra na tejto výprave a jeho kameramana Zoliho - bola naozaj veľká účasť tých, ktorí mu chceli popriať šťastnú cestu a zamávať. Na dlhých šesťdesiat dní, počas ktorých Jojo žije svoj sen. Ten o ceste po Európe a Ázii.

Spacák v piesku

"Ja vlastne ani neviem, kde by som mal začať...," hlási sa nám Jojo po prvom týždni na cestách. V hlase rozpoznávame únavu, ktorú pri spomínaní zážitkov a opisovaní krajiny chvíľami strieda eufória. Zmysel pre humor ho neopúšťa, ani keď spomína na ťažšie chvíle, ktoré im spestrili prvé dni výpravy. "Máme za sebou sedem dní. Sedem zvláštnych dní. Tie prvé boli viac ako úžasné. Nasmiali sme sa, stretli sme množsto ľudí, užívali sme si to. Bolo to skvelé. Cesta bola absolútne bezproblémová, ľudia nám mávali, každý mal záujem, pýtal sa na našu expedíciu,"približuje prvé momenty od štartu. "Prešli sme Slovensko a keď sme prišli do Poľska, s ubytovaním nám pomohli miestni policajti."Ubytovaním nemyslí žiadny päťhviezdičkový hotel. Jojo má priority jasné: dôležité je si oddýchnuť, nie sa luxusne vyspať. A tak, podľa odporúčaní policajtov, vydali sa smerom, kam ich poslali. Hlavy sa im v spacákoch podarilo zložiť okolo jednej hodiny v noci. "Keď som sa ráno zobudil, zistil som, že spíme uprostred detského ihriska. Spacák som mal od piesku, ležali sme priamo na pieskovisku," smeje sa Jojo zo svojej prvej noci na ceste. V to ráno pobalili veci, upratali po sebe a vyrazili smerom k bieloruským hraniciam.

Na hrane

V Bielorusku ostali zarazení ostnatými drôtmi a ozbrojenými hliadkami. "Keď žijete v srdci Európy, veľmi si to neuvedomujete, ale niekde na jej okraji je stále nejaký ostnatý plot, ktorý by mal fungovať ako strážca spánku našich detí," opisuje Jojo prvé dojmy z ďalšej krajiny, ktorá ich čakala. Nevítala ich však s otvorenou náručou, ako sa mohlo zo začiatku zdať. "Poľským checkpointom sme prešli bez problémov. Na bieloruskej hranici sme vypisovali imigračné papiere a deklaráciu o aute. Z auta sme museli všetko vybrať... A medzi liekmi, ktoré sme mali so sebou, našli dve škatuľky takých, ktoré majú evidované ako drogy,"približuje Jojo začiatok adrenalínového zážitku.

Auto museli odstaviť bokom, potom do garáže. "U nás sa používajú papuče. Tam sú okolo kolesa obdĺžniky so zaostrenými špicmi, takže neodídete."Colníci Jojovi zabavili kľúče od auta, jeho a kameramana od seba oddelili a prišli dlhé hodiny čakania. "Aj som ľutoval, že sme tie lieky mali. Načo sme ich vlastne brali...? Pastilky na hrdlo. Máme tam lieky na všetko. Vybrané s rozumom a prezieravo. Aj lieky na neurózu, neurotické stavy. Boli tam, a keď sa pýtali, koho sú, povedal som, že som ich získal ako podporu sponzora," vraví Jojo a z jeho hlasu počuť, že táto skúsenosť bude v ňom rezonovať ešte dlho. "Spomedzi colníkov, ktorí nás začali šikanovať a pomaly nás brali ako teroristov, prišiel postarší bradatý pán. Veľmi príjemný, snažil sa dorozumieť ruštinou. Keď som mu vysvetlil, akým spôsobom sme lieky nadobudli, ospravedlnil sa, že u nich sú takéto zákony a treba čakať na ďalších vyšetrovateľov, ktorí sú už na ceste. Pravdepodobne vraj budem do vyjasnenia prípadu zadržaný. A to môže byť deň, dva, týždeň, a keby to šlo na súd, aj mesiac. V tom momente ma oblial studený pot. Uvedomil som si, že ešte som ani neodišiel, a už som došiel." Nešťastná zhoda okolností zdržala túto výpravu a úvodné nadšenie vystriedala beznádej. Posádka výpravy absolvovala osobnú prehliadku, auto bolo prevezené na rontgen a vyšetrovatelia spísali zápisnicu. Po dlhých chvíľach neistoty prišlo konečne víťazstvo, aj keď s trpkou príchuťou. "Pokračujeme v ceste, príbeh má však pokračovanie. Lieky boli zabavené a odoslané do laboratória, následne budú odoslané na súd. Snáď sa to vyrieši len formou pokuty, inak by mi táto nešťastná náhoda mohla uzavrieť asi šestinu sveta,"smutne konštatuje Jojo. Výsledky testov sa dozvie asi o mesiac a nateraz môže len dúfať, že jeho ďalšie cesty nebudú ohrozené.

Jojova cesta pokračuje do Ruska a o tom, ako a kedy tam došiel aj čo tam zažil, prinesieme informácie už čoskoro.