Vdovca po nedávno zosnulej Libuši Šafránkovej (†68) Josefa Abrháma (81) označujú ako českého herca, vždy však rád pripomínal, že sa cíti ako polovičný Slovák. Okrem toho, že je potomkom slovenského dramatika a evanjelického farára Jozefa Hollého a bratrancom slovenského režiséra Martina Hollého, základy herectva dostal na Slovensku. Na bratislavskú VŠMU ho prijímal sám profesor Andrej Bagar a keby Abrhámova spolužiačka, budúca herečka Zora Kolínska opätovala jeho city, možno by u nás zakotvil natrvalo.

Dnes sa zdrvený a chorý Josef spamätáva zo smrti manželky. Podľa českého herca a jeho blízkeho priateľa Jana Přeučila na tom nie je tak zle, ako o tom informujú české médiá. „S Pepíčkom o sebe vieme. Je to veľmi dobrý a férový chlap. Má to ťažké, ale ja verím, že bolestivé obdobie, keď Libuška odišla do hereckého neba, zvládne,“ povedal špeciálne pre PLUS 7 DNÍ.

Podľa vzoru deda

Významný česko-slovenský herec Josef Abrhám sa narodil v Zlíne a rodičia ho spolu so sestrou Boženou viedli ku kresťanskej viere. So starým otcom z maminej strany, dramatikom a evanjelickým farárom Jozefom Hollým sa nikdy nestretol. „Je mi to veľmi ľúto, pretože mal všetky vlastnosti, ktoré si vážim a ktoré ma zaväzujú kvalitne pracovať. Aj moji rodičia hrali ochotnícke divadlo, no som presvedčený, že moje umelecké gény sú predovšetkým jeho zásluha,“ vyjadril sa herec v jednom zo svojich nemnohých rozhovorov.

Skôr ako svoj talent objavil, podľa vzoru deda sa chcel stať evanjelickým kňazom. Ako tínedžer sa naučil rozprávať po anglicky, hrať na klavíri a už vtedy oplýval aj kultivovaným a galantným vystupovaním. Po maturite zatúžil po hereckom povolaní, takže v Prahe sa prihlásil na DAMU. Neprijali ho, pretože jeho otec a starý otec vlastnili tehelňu. Pre buržoázny pôvod mu neostávalo nič iné, ako živiť sa manuálnou prácou. Sklamaný teda odišiel do Bratislavy, kde sa zamestnal v podniku Pozemné stavby.

Kolínska ho nechcela

V roku 1959 si Abrhám skúsil podať prihlášku na bratislavskú VŠMU. „Skúšky som spravil a prijali ma, napriek tomu mi štúdium zakázali z kádrových dôvodov. Taká bola doba. Zachránil ma profesor Andrej Bagar. Vyhlásil, že je vylúčené, aby vnuk Jozefa Hollého, ktorý má navyše talent, nemohol študovať. Vraj si to berie na svoju rektorskú zodpovednosť. Takže hercom som sa stal vďaka Bagarovi a som rád, že nerobím hanbu,“ vyjadril sa.

Na chodbách školy sa jedného dňa zahľadel do dlhonohej krásavice, budúcej herečky a speváčky Zory Kolínskej. Nebol však sám. O jej priazeň vtedy bojoval s Jurajom Kukurom aj Milanom Lasicom. Ako je známe, Zora dala vtedy prednosť študentovi dramaturgie Milanovi Lasicovi, ktorého si napokon vzala. Keby sa rozhodla inak, možno by sa s ňou Josef Abrhám usadil v Bratislave. V tom prípade by sa pravdepodobne inak vyvíjala aj jeho umelecká kariéra. Neexistoval by v jeho podaní žiaden primár Arnošt Blažej v seriáli Nemocnica na okraji mesta ani Dalibor Vrána vo filme Vrchní, prchni.

Potešený na Slovensku

Láskou sklamaný Abrhám utiekol z Bratislavy po dvoch ročníkoch a v štúdiu pokračoval na pražskej DAMU, kde ho predtým nechceli. Keď školu v roku 1962 absolvoval, využil ponuku z Vinohradského divadla, ktoré sa vtedy ešte volalo Divadlo československej armády. Po troch rokoch presedlal do Činoherného klubu. V deväťdesiatych rokoch nastúpil do Národného divadla, no po dvoch sezónách si to rozmyslel a vrátil sa do Činoherného klubu. Kritici sa zhodujú, že to bol fantastický divadelný herec, no najväčšiu slávu si získal vo filmoch a v seriáloch.

V roku 2010 si na neho spomenul niekdajší sok v láske Milan Lasica a ako prezident festivalu Art Film Fest ho za celoživotné dielo navrhol na cenu Hercova misia. Do Trenčianskych Teplíc prišiel poctený Josef Abrhám v sprievode syna a vnúčat. „Tak toľko divákov som ešte nemal. To je úžasné. To mi doma nebudú veriť,“ jasal nad stovkami ľudí v parku počas toho, ako tabuľu so svojím menom pripevňoval na tamojší Most slávy. Vtom na neho niekto z davu nečakane vykríkol, prečo so sebou nepriviedol manželku Libušku Šafránkovú. Nenechal sa vykoľajiť. „Práve teraz je s Jiřím Bartoškom. Sú niekde na skalách a visia na lane, pretože nakrúcajú novú rozprávku,“ prezradil.

Silnú väzbu na Slovensko nezabudol Josef Abrhám pripomenúť ani v ďakovnej reči. „Celá moja rodina je už hore a je to aj ich zásluha, takže im tú cenu musím ukázať,“ povedal a tabuľku dvihol k nebu. „Ja so sestrou sme tu už poslední,“ dodal.

Koniec kariéry

Josef Abrhám počas tlačovej konferencie vyhlásil, že hoci už v divadle nehrá, s herectvom rozhodne nekončí. „Herectvo je profesia, ktorá sa nemusí končiť, ak je človek žiadaný a dostane úlohu,“ povedal doslova. Možné zdravotné problémy, ktorým raz bude čeliť, mu vtedy zrejme vôbec nenapadli. V súčasnosti ho trápia problémy so srdcom, s termoreguláciou tela a pre isté neurologické postihnutie sa na dlhšie vzdialenosti pohybuje pomocou invalidného vozíka. Českým paparazzom sa raz podarilo odfotografovať Josefa Abrháma na prechádzke s manželkou Libušou počas toho, ako ho tlačila na vozíčku. On jej zas bol veľkou oporou v boji s nádorom na pľúcach. Ich manželstvo mnohí vnímali ako vzorové. „Asi je to preto, že sme mali podobných predkov a šťastie. Životným skúškam sa však nevyhnete. Je len na vás, ako v nich obstojíte,“ okomentoval vzťah s milovanou partnerkou Josef.

Ľudia, ktorí boli prominentnému manželskému páru blízki, tvrdia, že psychicky silnejšia bola Libuška. Nečakane však skonala začiatkom júna a Abrhám na invalidnom vozíku sa s ňou osobne navždy lúčil na obrade v Prahe, ale aj v jej rodnom meste Šlapanice, kde ju pochovali. Podľa susedov sa pán herec spolu so súdržnou rodinou teraz spamätáva z veľkého žiaľu práve tam. Ukrytý v Šlapaniciach relaxuje v nie veľmi udržiavanej záhrade. „Pani Libuška sem chodila veľmi málo. Ale keď prišla, hneď sa rozkríklo, že je tu. Viac sme tu stretávali syna Pepu s deťmi, ani to však nebolo veľmi často. Je to veľmi slušná a príjemná rodinka. Takí boli aj Libuškini rodičia,“ dozvedeli sme sa od miestnych.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Veľký žiaľ, ktorý teraz vdovec v Šlapaniciach prežíva, by mu iste zmiernili pracovné povinnosti. Bohužiaľ, pre nepriaznivý zdravotný stav ho už pravdepodobne na javisku ani pred kamerou nikdy neuvidíme. Naposledy účinkoval pred piatimi rokmi, hneď v dvoch projektoch. V rozprávke Anděl Páně II a vo filme Ako básnici čakajú na zázrak. Najnovšie mal stvárňovať s manželkou Libuškou kráľovskú dvojicu v rozprávke Princ mamánek. No po tom, čo Šafránková pre zdravotné problémy úlohu odmietla, vycúval z projektu aj Abrhám. Libušku mala nahradiť Hana Maciuchová, ktorá sa však začiatku filmovania pre nedostatok financií nedožila. Jednu z úloh mal vo filmovej rozprávke hrať aj Milan Lasica, ktorý si to však napokon rozmyslel tiež.