Keď legendárny muzikant Jožo Ráž (66) v roku 2019 vyhlásil, že už bude spievať len veľmi sporadicky, zrejme ani sám nepredpokladal, že sa na pódium znova postaví na kresťanskom zhromaždení. Prišlo k tomu pred pár dňami na hore Butkov za Ilavou, kde zaskočeným pútnikom zaspieval po latinsky svoju verziu skladby Ave Maria. „Je to moja intímna výpoveď a modlitba. Chcem ňou ľuďom povedať, že hoci som od nátury optimista, situácia je vážna, ba až kritická. A treba sa modliť,“ vysvetlil svoje pohnútky.

Pannu Máriu oslavoval Ráž v lokalite, kde je umiestnená jej najvyššia socha v strednej Európe. „Vyšlo to z iniciatívy pána Jozefa a my sme mu radi vyhoveli,“ povedal nám hlavný organizátor púte, vplyvný podnikateľ Anton Barcík.

Zaspieva Márii aj Kočku?

Na horu Butkov veriaci šliapali peši, no Jožo sa na miesto vzdialené 1,5 kilometra dal vyviezť v sprievode asistentky Karotky autom. Prostredie mu bolo dobre známe. Sprievodkyňa Skalného sanktuária Božieho milosrdenstva Marika Dudášová pre PLUS 7 DNÍ potvrdila, že to nebola Rážova prvá púť na toto miesto.

„Jožo sa vyslovene dobýjal a domáhal, aby tu pri soche Panny Márie mohol zaspievať a poďakovať sa. Pán organizátor Barcík ma viackrát prosil, čo má robiť. Ja som tou myšlienkou bola od začiatku nadšená. Dokonca som mu povedala, že si viem predstaviť, ako Panne Márii spieva aj pieseň Kočka. To by určite tancovala a tlieskala celá hora. Niekto by to z duchovnej stránky mohol poňať ako bláznovstvo, ale veď aj Ježiš bol radostný a pozýval nás do svojho života. Napokon, v tej piesni sa spieva: ‚Si krajšia, než obloha nočná, než modlitba na kolenách.‘ To sú veľmi silné slová. Prečo by nemohla byť Mária kočka, keď je najkrajšia zo žien,“ dáva si rečnícku otázku kresťanská sprievodkyňa.

Pre ublížených

Rážovu iniciatívu napokon organizátor Barcík posvätil. S podmienkou, že Ave Mariu môže legendárny muzikant zaspievať až po skončení omše počas kultúrneho programu. „Stretli sme sa prvýkrát a bolo to príjemné. Veľmi oceňoval veľkosť areálu, kde sa veriaci stretávajú. Žijeme v dobe, ktorá akosi vytesňuje duchovno z nášho života. Verím, že aj z tohto stretnutia si do našich rodín odnesieme kus duchovna. Chápem, že Jozef až teraz dozrel do vyznávania iných hodnôt a sme radi, že to prezentoval touto krásnou biblickou piesňou práve u nás,“ povedal ďalej Barcík.

Svojskú verziu pesničky Ave Marie, ktorú na hore legendárny hudobník zaspieval, skomponoval už pred tridsiatimi rokmi Pavol Jursa. Text je v podstate latinská modlitba Zdravas Mária tak, ako ju poznáme z Biblie, no Jožo Ráž si na začiatok neodpustil vlastné venovanie. „Táto pieseň patrí všetkým tým, ktorým bolo ublížené. Ale aj tým, ktorí ubližovali a veria, že im raz bude odpustené,“ zafilozofoval si tak, ako sme u neho zvyknutí. „Vyšlo to krásne, inak to nevieme,“ zhodnotil spevák so svojím typickým sebavedomím.

Na nikoho sa nehnevá

Vieru v Boha vraj líder kapely Elán nikdy netajil, no neverí, že riadi naše životy. „To, čo nás postihlo, považujem za obrovské zlo a riziko, ktoré padá na celú civilizáciu. Mám dosť pesimistickú predstavu o tom, ako to bude pokračovať. Neviem, čo iné sa dá teraz robiť, ako modliť sa. Ľudia sú stále rovnako agresívni a nikdy nezmúdrejú. Rútime sa do zlej situácie, no nedá sa s tým nič robiť. Civilizácií, ako je naša, už bolo niekoľko a nedopadli najlepšie. Dúfam, že to nebude aj náš prípad,“ povedal hudobník v komuniké, ktoré zverejnil.

Zábery z kresťanského zhromaždenia v GALÉRII 

Hoci ešte pred rokmi Jožo Ráž kontroverzne vyhlasoval, že chce strieľať Číňanov, za čo ho vyšetrovala aj polícia, dnes život považuje za veľký dar. „Som presvedčený, že Pán Boh ma miluje a mám život za odmenu. Som vďačný, že mi dal talent, ktorým môžem ľuďom rozdávať radosť. Samozrejme, sú aj ľudia, ktorí ma nenávidia, ale aj to je súčasť hry. Žijem s tým vyrovnane, na nikoho sa nehnevám,“ uzavrel.

Pozrite si aj videoklip na skladbu Ave Maria