Česká fenomenálna speváčka Hana Zagorová (†75), by dnes s jej milovaným manželom a so ´šampíčkom´ v ruke, ako nazývala svoj obľúbený nápoj, oslavovala narodeniny. Bohužiaľ, pred pár dňami sme sa s ňou museli naveky rozlúčiť.

Zlé výpočty

Sama o sebe hovorila, že je fatalistka. Milovala život, žila výlučne prítomnosťou a nezaoberala sa tým, čo by bolo keby… „Asi práve preto, že som si zažila veľa utrpenia, teším sa z každého dňa. Veľmi dobre totiž viem, aké to je, keď máte pocit, že zajtra nebude,“ vyjadrila sa v minulosti pre PLUS 7 DNÍ speváčka, ktorá viac ako prezývku Hanička Písnička, mala rada, keď ju ľudia nazývali familiárne Zagorka.

Počas svojej kariéry napísala približne deväťdesiat textov, naspievala deväťsto skladieb, má deväť zlatých slávikov a predala takmer jedenásť miliónov albumov. Krátko po smrti nenahraditeľnej speváčky vyslovil slovenský hudobný expert Juraj Čurný v médiách na adresu jej závratnej kariéry nesprávny časový údaj. „Nahrávala od roku 1968 až do roku 2021, čiže to je neuveriteľných, nádherných 53 rokov,“ vypočítal.

Začiatky v Ostrave

Úplne pritom zabudol na Hankine päťročné pôsobenie v Ostravskom rozhlase. Prvé dve skladby Písnička prázdninová a Písnička v bílém, tu nahrala už v roku 1963. Verš Bílé je ráno, když se rozední, bílé budou moje šaty svatební, dokonca neskôr použila na svadobné oznámenie s Vlastimilom Harapesom.

V časti ostravskej kariéry väčšinu skladieb, medzi nimi aj neskoršie hity Mrtvá láska, či Prý jsem zhýralá, nahrávala ešte s legendárnym Františkom Trnkom, ktorý bol v tom čase aj šéfom rozhlasu v Ostrave. V roku 1965 už mala v televízii svoju prvú samostatnú reláciu.

O rok neskôr začala spolupracovať s legendárnou skupinou Flamingo. V roku 1968, v ktorom podľa Čurného začínala, už bola v ankete Zlatý slávik na piatom mieste.

Můj čas spievať nechcela

Úspešná bola iste aj vďaka precíznemu výberu repertoáru. Na mnohé svoje skladby s odstupom času zanevrela. Patrili k nim aj megahity hity Proč nejsi větší, Mimořádná linka, či Muj čas. „Buď si skladbu obľúbiš, alebo neobľúbiš. Mňa v skladbe Muj čas štvalo to: „Příteli chvátej“. Popritom to všetci mali radi a dodnes je to veľký hit. Petr so Standom ma nútili, aby sme to spievali. Ale už som ju vzala po rokoch na milosť,“ povedala nám pred časom Hanka.

Pozrite si FOTO GALÉRIU:  Mnohé zo záberov ste doteraz nevideli

Zaujímavé je, že najpredávanejšiu speváčku všetkých čias vlastná popularita občas prekvapovala. „Nebola som výnimočne pekná, ani som nemala výnimočný hlas. Možno v tej nedokonalosti bolo niečo, čo ľudí priťahovalo. Verili pesničkám, ktoré spievam. Určite v tom bola charizma. V čase, keď som bola zlatým slávikom, bolo niekoľko ďalších spevákov, ktorí spievali lepšie ako ja. Napríklad Helena. Lepšie spievala, lepšie vyzerala a ľudia aj tak mňa mali radšej. Človek samozrejme premýšľa o tom, čím to môže byť. Ale neviem a je mi to vlastne jedno,“ skonštatovala.