Skupina Elán, hrdiaca sa prívlastkami najpopulárnejšia či najdrahšia, sa pravidelne svojim priaznivcom vyhráža ukončením kariéry. Pri tej príležitosti vždy usporiadajú zaručene posledný koncert. Vďaka šikovnému reklamnému ťahu naň prilákajú desaťtisíce fanúšikov, ktorí vo viere, že vidia svojich obľúbencov naposledy, vysolia za koncert nemalé peniaze. Elánisti v najsilnejšej zostave vyrážajú na turné aj teraz. Ako inak, na to zaručene posledné.

Plakali

Pamätníci si spomínajú, že Elán rozpad kapely prvýkrát avizoval už v roku 1984. Je veľmi pravdepodobné, že vtedy to asi jeho členovia mysleli vážne. Jediný raz. Odchod zo skupiny ohlásil najplodnejší autor a výrobca najväčších hitov Vašo Patejdl. „Bol som maximálne unavený z neustáleho cestovania a bývania po hoteloch. Už to bolo pre mňa nestráviteľné. Navyše som bol ešte relatívne mladý a chcel som viac času tráviť so svojou rodinou. Raz mi praskli nervy a pri jednej príležitosti som to chlapcom oznámil v hotelovej izbe. Ale bolo to ťažké rozhodnutie. Pre mňa je Elán možno ešte viac ako pre Joža, veď som ho ako štrnásťročný v roku 1968 založil,“ spomína si klávesák, ktorý sa rozhodol ďalej pôsobiť len ako sólový spevák. Po prvotnom šoku, ktorý Patejdl spoluhráčom spôsobil, sa vraj všetci rozplakali a následne poriadne opili.

Išlo to

Skôr ako Patejdl Elán opustil, odohral s nimi ešte šesťdesiat zazmluvnených koncertov a nahral platňu Hodina slovenčiny s hitmi ako Stužková či Zaľúbil sa chlapec. Následne zvíťazili v prestížnej ankete Zlatý slávik. Na slávnostnom odovzdávaní cien na rozlúčku s fanúšikmi zahrali v pôvodnej zostave hit Neviem byť sám. Azda aj vďaka megaúspechu sa Jožo Ráž s Janom Balážom pokúšali ťahať Elán aj bez Vaša Patejdla, ktorý v januári 1985 už nahrával sólový album. Ukázalo sa, že Elán je značka, ktorá funguje aj bez Patejdla, takže nasledovali ďalšie úspešné albumy predávané v státisicových nákladoch, vypredané koncerty a zlaté sláviky. Dnes je Vašo Patejdl opäť súčasťou Elánu. V roku 1996 s nimi ako hosť odohral turné a už neodišiel. „Chlapci sa zmenili, nemali ambíciu vymiesť všetky pódiá a to mi vyhovovalo,“ prezrádza a zdôrazňuje, že aj počas pauzy mali vždy výborné vzťahy. „Naďalej sme sa stretávali a spolupracovali. Dôkazom sú filmy Fontána pre Zuzanu.“ Osud Elánu opäť visel na vlásku v roku 1999, keď Jožo Ráž havaroval na motorke. Po tom, čo ho lekári dali relatívne dokopy, mu ďalšie spievanie neodporúčali. Nezmar Jožo však už v septembri roku 2000 odohral s kapelou koncert v Londýne, o rok neskôr päť koncertov v Anglicku, Austrálii a Amerike a doma pri príležitosti dvadsiateho výročia založenia Elánu obrovské koncertné turné.

Fingovaná rozlúčka

Po roku pauzy sa im podaril najväčší husársky kúsok, koncert v Prahe na Letenskej pláni, kde prišlo takmer osemdesiattisíc platiacich divákov. Pár mesiacov predtým dostal Elán ponuku hrať na tomto mieste ako predkapela Rolling Stones. Jožo to odmietol s odôvodnením, že to vypredajú aj sami a že predkapelovanie prenechajú skupine Olympic. A mal pravdu. K rekordnej návštevnosti koncertu Elánu výrazne pomohlo aj avízo, že ide o rozlúčku s dvadsaťpäťročnou kariérou. Žiadna sa však nekonala. Vynikajúci, už osvedčený trik na prilákanie fanúšikov použili aj o rok neskôr pri koncerte v Senci. „V Česku sme sa už rozlúčili, teraz sa rozlúčime na Slovensku. Senec je na to ako stvorený, pretože je to miesto, kde sa my Bratislavčania stretávame každé leto a hlavne tam je vysoký výskyt krásnych báb na štvorcový meter,“ argumentoval Jožo pri ďalšom zo série „posledných“ koncertov.

Kalkul? Elán vypredáva koncerty pravidelnými vyhláseniami o konci

„Nemusíte veriť, ale budúci rok ma tu už neuvidíte,“ zastrája sa Ráž. Foto: Profimedia.sk

Opäť posledné

Predsavzatie skončiť im dlho nevydržalo. Už nasledujúci rok, čiže v roku 2005, Elán vyrazil na jedenásťdňové turné. O rok si opäť zahrali pár jednotlivých koncertov, v roku 2007 odohrali jediný koncert na Myjave, vyskúšali si aj unplugged vystúpenie a čerešničkou na šľahačke bol koncert v slávnej Carnegie Hall v New Yorku. V roku 2008 prišlo na rad ďalšie rozlúčkové turné pozostávajúce zo šestnástich koncertov. O rok neskôr odohrali opäť len pár jednotlivých vystúpení a v roku 2010 prišlo po vydaní albumu Anjelská daň ďalšie turné, ktoré sa prehuplo až do roku 2011. Ani v súčasnosti Elán nezaháľa. Na tento rok ohlásil ďalších päť posledných koncertov a aby toho nebolo málo, aj unplugged turné po divadelných sálach.

Čas ukáže

Slová o konci Elánu teda vyznievajú viac ako úsmevne. Jožo Ráž si však stále stojí za svojím. „Nemusíte veriť, ale budúci rok ma tu už nenájdete,“ tvrdí. Svoju budúcnosť vraj vidí v niektorej z teplých krajín, kde ho nikto nepozná. Jožove vyhlásenia berie s rezervou dokonca aj Vašo Patejdl. „Je to tak päťdesiat na päťdesiat. On to s tým koncom vždy myslí vážne, no potom sa vždy stane niečo, čo ho presvedčí odohrať ďalšie koncerty. Ak mám byť úprimný, sám dúfam, že nebudú posledné, ale treba byť pripravený na všetko. Ja nad tým vôbec nerozmýšľam. Každopádne, keby Elán už nehral, bola by to veľká strata. Ale každý z nás, aj on, má právo povedať si dosť. Nikto ho nemôže nútiť, aby pokračoval, keď sa mu naozaj nechce. To by bolo kontraproduktívne,“ uviedol nás do obrazu Vašo. Nepopiera, že by mu za Elánom bolo smutno, no mašľu by si nehodil. „Mám toľko rozrobenej práce a projektov, že by som sa určite nenudil. Navyše, bez Elánu som už žil a viem, že to ide. Teraz sa pre nás rozbieha čas, keď sa ukáže, či budeme kapelu tlačiť ďalej, alebo to zavŕšime a začneme spomínať,“ uvažuje.

Ide to aj bez Ráža

Aj keby sa naplnili katastrofické vízie o stiahnutí Joža Ráža zo scény, fanúšikovia o skladby Elánu neprídu. Vašo Patejdl a Jano Baláž ich pravidelne spievajú na firemných akciách, no toto leto pripravili pre istý festival špeciálny koncertný program zostavený z dvadsiatich piatich najväčších hitov kapely. „Nepovažujte to však za koncerty Elánu. Bol to Vašo Patejdl a Jano Baláž so skupinou Starmánia v programe Elánmánia,“ upozorňuje nás Patejdl. „Vypálilo to výborne, ale dlho sme nad tou ponukou uvažovali. Nakoniec sme si s Janom povedali, že aj pre nás môže byť veľmi inšpiratívne zaspievať si pesničky, ktoré oficiálne spieva Jožo. Roky na akciách spievam napríklad aj Vodu, ktorú som pôvodne napísal pre neho a nikto mi to nemá za zlé. Keď sa nad tým zamyslím z pozície Beatles, niekedy mám problém rozlíšiť, čo spieva Paul McCartney a čo John Lennon. Pri pesničkách Elánu to ľudia, myslím, vnímajú rovnako,“ uvažuje Vašo. Záverečnou otázkou, či Jožovi Rážovi nevadí, že si s Balážom vymysleli projekt Elánmánia, prípadne, či si pýtali povolenie, sme ho zaskočili. „Nie, nie, takto to u nás nefunguje. Ani on sa nám nespovedá, keď ide hrať nanejakú akciu, napríklad s Alexandrovcami, bez nás.“