Minulý týždeň slovenské osobnosti zastihla smutná správa - v ďalekom Thajsku nečakane zomrel podnikateľ Vladimír Remeník (†65), ktorý sa roky pohyboval medzi slovenskou smotánkou. Politik Boris Kollár (55) ho označil za svojho kamaráta, poznal ho aj bratislavský župan Juraj Droba (49), herečka Karin Haydu (44), podnikateľka a exspeváčka Patrícia Vitteková (41), producent Jaro Slávik (46) a iní. Okrem toho bol strýkom bývalej televíznej hviezdy Zuzany Hajdu (46). Podľa nej bol jej ujo ten najlepší človek, akého poznala, a jeho smrť nesie ťažko. Zomrieť vraj nemusel, stačilo by málo.

Valuty za koruny

Vladimír Remeník, ktorý nečakane zomrel v exotickom Thajsku, žil na ostrove Koh Samui, známom veľkou slovenskou komunitou. Prevádzkoval tam svoj podnik a dohliadal aj na vilu s rozlohou 650 štvorcových metrov, ktorej kúpu údajne sprostredkoval šéfovi parlamentu Borisovi Kollárovi. „Obrovská bolesť v srdci. Ísť do Thajska na Koh Samui znamenalo ísť k Vladkovi Remeníkovi. Ten ostrov už pre mňa nebude mať taký spirit, už nikdy nebudem na dovolenke v Thajsku dokonale šťastný. Budeš mi tam chýbať, rovnako ako naše večerné debaty, ranné kávy v Amazone, bezstarostné vozenie sa po ostrove. Odpočívaj v pokoji, priateľ môj,“ napísal zronený Kollár.

Dobráka od kosti, aký podľa mnohých Vlado bol, si pamätajú aj naše ďalšie známe tváre. Či ešte z čias, keď v hlavnom meste vlastnil s Jánom Počiatkom obľúbený podnik Harley Davidson, alebo na bratislavskom korze, kde viedol bar El Diablo. „Na Slovensku som začal podnikať ešte za socializmu,“ spomínal si Remeník v minulosti. „Bol som vyučený optik-mechanik, ale ktovieako to nesypalo. Mal som rodinu - ženu s malým dieťaťom, a tak som si zobral do prenájmu parkovisko pri hoteli Devín. Netreba asi veľmi vysvetľovať, ako to vtedy chodilo. Točili sa tam turisti a my sme im ponúkali výmenu valút za koruny. Mesačne sa tak dalo zarobiť tridsať- až štyridsaťtisíc korún. Kde inde sa vtedy dalo tak ľahko prísť k peniazom?“ tvrdil  pre denník Sme.

Po Nežnej revolúcii mal preto Vladimír Remeník z čoho investovať do podnikania. „Ako mnohí, aj ja som Vlada poznala z bratislavských podnikov, z ktorých mnohé vlastnil. Bol to veľmi pohodový človek a jeho náhly odchod ma šokoval. Je mi to ľúto. Rodine a blízkym vyjadrujem úprimnú sústrasť,“ vyjadrila sa pre PLUS 7 DNÍ herečka Karin Haydu. Z jeho smrti bol šokovaný i bratislavský župan Juraj Droba, ktorý neveril tomu, čo sa dozvedel. „Preboha, Vladko? Čo sa mu stalo?“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Fotografie Slováka, ktorý zomrel v Thajsku, i jeho známych kamarátov nájdete v našej GALÉRII