Najprestížnejší festival piesní Eurovision Song Contest sa uskutoční až v polovici mája, no v súčasnosti ním už žije celý hudobný svet. Pre smolu slovenských umelcov, naša verejnoprávna televízia sa opäť rozhodla tento hudobný sviatok ignorovať a odmietla nominovať zástupcu našej krajiny.

Je to vizitka totálnej hlúposti,“ reagoval ostro textár Kamil Peteraj na argument televízie, že na to nemá dostatok peňazí. Podstatne ústretovejšia je v tomto smere Česká televízia. Najvhodnejšieho kandidáta vyberajú zo siedmich semifinalistov, medzi ktorými je prekvapujúco aj slovenský raper Čis T., ktorého si na spoluprácu pozvala česká speváčka Elis Mraz. A keďže Slovensko je pre Česko najpríbuznejšou krajinou, do hlasovania sa môžu zapojiť aj Slováci.

Vyhli sa pokute

Možnosť predviesť sa pred miliónmi divákov, ktorí Eurovíziu sledujú, mal naposledy v roku 2012 Miro Šmajda. Pre túto príležitosť si vytvoril umelecké meno Max Jason Mai, no i tak skončil posledný. Zo všetkých našich interpretov, ktorí nás na tomto festivale reprezentovali, sa najlepšie umiestnilo duo TWIINS v roku 2011. Populárne dvojičky televízia vtedy na festival vysielala s veľkou nevôľou. Kompetentní pracovníci totiž zabudli na odhlásenie účasti, takže so slovenským zástupcom organizátori jednoducho počítali. Ak by od nás nikto nevycestoval, televízia by musela zaplatiť obrovskú pokutu.

O čo všetko prídeme

Festival Eurovision Song Contest, kde tradične súťaží viac ako štyridsať umelcov z rôznych krajín vrátane Číny, Kazachstanu či Nového Zélandu, sa už dávno nevníma len ako muzikantská záležitosť. Okrem toho, že je to prehliadka najrôznejších štýlov a že sa tu vytvárajú medzi umelcami priateľstvá a uzatvárajú obchodné kontrakty, je to tiež skvelá príležitosť prezentácie samotnej krajiny.

„To, že ignorujeme Eurovíziu, je vizitka totálnej hlúposti,“ rozhovoril sa otvorene Kamil Peteraj. „Okrem toho, že našich spevákov nepodporíme v možnosti predviesť sa v medzinárodnej konkurencii, prídeme aj o propagáciu najväčších krás Slovenska. Spolu so súťažiacim sa totiž premieta aj spot o krajine, z ktorej spevák pochádza. Nikto si bohužiaľ zrejme neuvedomuje, že to vidí pol miliardy ľudí. Keby to mal niekto platiť, sú to obrovské peniaze. Je to neuveriteľná slovenská tuposť,“ čertí sa Peteraj. 

Tak predsa aj Slovák

Česká televízia je v tomto smere podstatne akčnejšia. Na Eurovíziu svojich interpretov posiela pravidelne a s nie malým úspechom. Najviac bodovali v ostatných dvoch ročníkoch. V roku 2018 sa podarilo umiestniť Mikolasovi Josefovi na šiestom mieste a minulý rok skupine Lake Malawi na jedenástom mieste.

Zaujímavé je, že Česká televízia interpretom, ktorí sa do súťaže prihlásili, financuje aj nákladné videoklipy. Je veľmi pravdepodobné, že tentoraz bude Česko reprezentovať aj Slovák. Medzi siedmimi interpretmi, ktorí sa uchádzajú o postup na súťaž, je totiž aj slovenský raper Čis T. Na spoluprácu si ho totiž prizvala česká speváčka Elis Mraz, ktorá pre nich skomponovala svižnú skladbu  Wanna Be Like.

„Zložila som ju na chalupe v Beskydoch a od samého začiatku som cítila, že by tam mal byť aj španielsky rap. Vedela som, že „Čisty“ často cestuje na Kubu a hovorí plynule španielsky, takže moja voľba bola v tomto smere jasná,“ vysvetľuje Elis prečo sa spojila s Čis T.

Finálna nahrávka skladby sa českej speváčke s ohnivým hlasom tak páčila, že sa ju rozhodla spolu s našim raperom, ktorý je známy hlavne zo spolupráce so skupinou LUZA prihlásiť aj do súťaže. Hlasovanie prebieha výhradne prostredníctvom oficiálnej aplikácie Eurovision Song Contest na webovej adrese https://eurovision.tv/app a zaručuje, že každý môže poslať len jeden hlas.  

Pozrite si veľkú GALÉREIU s najúspešnejšími účastníkmi Eurovízie, aj zábery z natáčania klipu Elis a Čis T.

Môže sa pieseň Češky Elis Mraz a Slováka Čis T. prebojovať až do finále Eurovízie? Posúďte sami