Do Vysokých Tatier chodím skôr cez Veľkú noc a teraz ma nepríjemne prekvapil nápor ľudí, posťažoval sa na Silvestra známy ľavičiar Eduard Chmelár. Vo veterných podmienkach sa na Štrbskom Plese zamrznutý pomaly predieral davom, mnohí sa chceli so svojským mysliteľom vyfotiť. „Prišiel som si oddýchnuť a všetkých z Bratislavy som tu stretol,“ lamentoval. Nebol však jediný politik so skvelým nápadom ukázať sa na mieste, ktoré sa v závere roka stáva centrom Slovenska. Pár hodín pred ním si na tom istom pľaci, pri chátrajúcich skokanských mostíkoch, rozložila predvolebné pódium istá politická strana.

A keď šiel okolo Ondrej Kandráč, ochotného muzikanta v emotívnej nálade zlanárili na pódium bez toho, aby tušil, kde sa ocitol. Kým iní umelci by vyvolali škandál, momentálne najpopulárnejší hudobník sa na bizarnej situácii smial ešte neskoro večer. Nuž, pod rúškom silvestrovskej noci odhalili Tatry viaceré tajomstvá.

Tajný lelkesovský recept, ako vydržať

„Nerozumiem veľmi týmto bujarým oslavám, lebo čo vlastne oslavujeme? Že Zem sa otočila okolo Slnka? Nie je to žiaden medzník, takže ja som úplne pokojný,“ prehovoril pred nami jeden z návštevníkov Štrbského Plesa. Pravdupovediac, mnohí iní to ako dôležitý medzník vnímali. Na viacerých miestach sa so starým rokom lúčili s českými hviezdami. No ak si niekto myslí, že tí najslávnejší budú pôsobiť najprístupnejšie, v našich končinách to už neplatí. K Lucii Bílej na Podbanskom sa dostať nedalo. Generálka Davida Kollera, ktorý hral v najstaršom hoteli v Tatranskej Lomnici, bola strážená rovnako, ako keby tam zavítal Trump či Putin.

FOTOdetaily z VIP noci vo Vysokých Tatrách tu.

Ešteže skromné slovenské hviezdy vzali koniec roka s nadhľadom. Napríklad speváčka Sisa Sklovska nerobila okolky a v Grand­hoteli Praha, kde sa ešte v osemdesiatych rokoch servírovalo na striebre a čašníci obsluhovali hostí vo frakoch, si obula chlpaté papuče. Zvukovú skúšku absolvovala ako Slovenka, ktorá sa neberie vážne. „Juraj spí,“ prezradila cez prestávku na manžela. „Keď nás čaká dlhá noc, má vo zvyku poobede si ľahnúť. Aby bol na večer čerstvý, ako sa hovorí, vyžehlený,“ opísala tajný lelkesovský recept, ako vydržať žúrovať čo najdlhšie. Neskôr noc ukázala, že rozdať sa dá aj bez spánku. Na pódiu to Sklovska rozkrútila v kostýme á la Moulin Rouge a s manželom predviedli po polnoci dokonalú synchronizáciu. Kým speváčka sa so všetkými návštevníkmi po polnoci fotila, dôchodca Juraj Lelkes, s trblietavým nápisom New York na saku, držal v ruke mobil a odpisoval na novoročné blahoželania.

S kožou na trh

V inom hoteli sa na večer pripravoval hokejista Ma­rián Gáborík. Pár hodín pred koncom roka sa „wellnessoval“ tak, že cez presklenú stenu vystavoval svoje telo na obdiv návštevníkom Štrbského Plesa. Na lyžiarskom či skôr sánkarskom kopci sa nedal prehliadnuť muzikant Ondrej Kandráč. Z krikľavožltej vetrovky, ktorú vytiahol zo skrine, si nakoniec aj sám uťahoval. „Mám veľa kamarátov a jedni z nich sú cestári v Sabinovskom okrese, tak sa nado mnou zľutovali,“ vtipkoval a jeho manželka Erika upozorňovala na nesporné výhody: „Keď hľadáme Ondreja na svahu, vidíme ho na kilometre.“ „Ale čo je nevýhoda, skryl som sa v jednej vieche na Štrbskom Plese a aj tam ma našli,“ kontroval slávny manžel.

FOTOdetaily z VIP noci vo Vysokých Tatrách tu.

Pokračovanie na ďalšej strane.