Bez vody dlho nevydrží. Stále máme v živej pamäti, ako Monika Beňová (51) v čase, keď tvorila manželský pár s Fedorom Flašíkom (62), utekala do Chorvátska. Manželia si v Rogoznici kúpili apartmán i jachtu, ktorou brázdili Jadranské more. Keď si postavili spoločné hniezdočko v Bra-
tislave, politička snívala o bazéne a nakoniec si ho dopriala. Žeby si ho dlho neužila? V čase karantény sme ju totiž objavili na luxusnom hausbóte, ktorý kotví na okraji Bratislavy. A Monika nevyzerala, že by bola v nezvyčajnom príbytku iba na návšteve. Dom na vode dávala do gruntu s metlou v ruke.

Chcela byť izolovaná

Životné zmeny smerácku političku nikdy neobťažovali. Vo vile v bratislavskej Vrakuni nažívali s Flašíkom asi desať rokov a po rozchode v nej zostala sama. Potom došlo na vysnívaný bazén, no pôvodný zámer postaviť ho sa zvrhol na rozsiahlu rekonštrukciu. Z domu zostali len obvodové múry. Celé Slovensko s napätím sledovalo, kedy Monika prerábanie dokončí. Trvalo to osem mesiacov.

 

FOTO vily, ktorú Monika Beňová zrekonštruovala a potom prepísala na syna, tu

Podľa zlých jazykov vraj preto, že okrem architektov sa k slovu dostala odborníčka na feng šuej. Aby sa majstri nepriečili jej zásadám, pracovali podľa časového harmonogramu, ktorý zostavila, vchod do vily museli presunúť o dvadsať centimetrov a na Monikin dvor dovliekli obrovskú bielu skalu z mramoru. „Majsterka feng šuej povedala, že pre dom je dôležité, aby bol opretý o pohorie, skalu, aby mal stabilitu,“uvažovala nahlas Beňová.

Kto by povedal, že po tejto tortúre sa Monika Beňová vily vzdá. No stalo sa. Papierovo v novembri minulého roku. Podľa katastrálneho portálu dom vo Vrakuni dostal do daru jej jediný syn Martin. „S Fedorom sme sa dohodli, že naše majetky po rozvode prepíšeme na deti. Keď sa všetko upokojí, ešte musíme ísť chatu v Rakúsku doriešiť k tamojšiemu notárovi. Tým to bude všetko ukončené,“povedala nám politička a dodala, že s exmanželom neprerušili pravidelný kontakt. „Myslím, že civilizovaní ľudia by sa po rozchode nemali zabíjať. My si každý mesiac vyjdeme spolu na obed a kávičku.“

Monika Beňová pri návrate na Slovensko.
Monika Beňová pri návrate na Slovensko.
Zdroj: instagram

No keď sa počas karantény vrátila Monika Beňová na Slovensko, útočisko nenašla ani u Fedora, ani u syna. Niekoľko dní po sebe sme ju prichytili, ako sa vracia k Jarovskému ramenu na okraji Bratislavy. Na jeho pobreží kotvia desiatky hausbótov a v jednom z nich sa politička správala ako domáca pani. Nosila nákupy, zametala terasu, kávičkovala a podľa sociálnej siete tu trávila takmer všetok čas. K fotografiám z hausbótu pridávala hashtagy somdoma, somkaranténa či zvládnemeto. Medzitým jej špecialisti naťahovali do hausbótu káble.

Romantika v kontroverznej zóne

„Nič som si nekupovala. Nevlastním nič, bývam v synovom dome,“ubezpečovala nás europoslankyňa, keď sme sa s ňou spojili. „Tu som si to len požičala na dva týždne, aby som bola úplne odizolovaná.“ Beňová práve pozerala ranné televízne vysielanie a tvrdila, že cez deň si čas kráti najmä pozeraním filmov. Proti koronavírusu bola zjavne vyzbrojená. „Včera som si objednala desať rúšok, mali by prísť 30. marca. Ale syn mi dve rúška už doniesol, keby som potrebovala nevyhnutne odbehnúť. Snažím sa nikam nechodiť. Treba brať to, čo sa deje, vážne. Myslím, že veľa ľudí to podceňuje.“

Prechodný domov sa europoslankyni podarilo nájsť na romantickom mieste a súčasne kontroverznej adrese. O Jarovskom ramene sa popísali litánie, nielen pre spory s ochranármi. Tí domácim vyčítali, že priľahlé brehy svojvoľne upravujú. Jeden z majiteľov si na vode navyše postavil gýčový palác s vežičkami. Skloňovali sa aj známe mená. Svojho času tu mal hausbót exminister zdravotníctva Richard Raši aj syn známeho speváka Jozef Ráž mladší, ktorý sa v roku 2018 takmer stal ministrom vnútra.

Hausbóty lemujúce brehy dunajského ramena nie sú lacný špás. Podľa aktuálnych ponúk na internete sa predávajú od 190-tisíc do 260-tisíc eur. Lebo aj tie, ktoré zvonka nepôsobia nápadne, sa interiérom vyrovnajú prepychovým bytom. Ceny neutrpeli ani staveniskom v bezprostrednej blízkosti. Čoby kameňom dohodil od Beňovej aktuálneho domova totiž stavajú nový obchvat Bratislavy. Priamo ponad Jarovské rameno povedie most. „Stále tu chodia nákladné autá, výstavba sa neprerušila. Inak je to samota, nikto nechodí po vonku. Ale stále tu vidím jazdiť veľa áut. Asi sa tu veľa ľudí schováva tak ako ja,“uzavrela obozretná politička.

FOTO Moniky Beňovej na luxusnom hausbóte, v ktorom trávi čas v izolácii, v GALÉRII