Titulná strana najnovšieho vydania magazínu Vanity Fair vyvolala v Amerike rozruch. V efektnom smotanovom korzete s načesanou hrivou a so zvodným pohľadom dračice na nej pózuje - muž.

„Volajte ma Caitlyn,“ hlása titulok upozorňujúci na nepochybne najčítanejší článok júlového vydania. Jeho hlavnou postavou je Bruce Jenner, otčim ritnatej celebrity Kim Kardashianovej.

Kedysi úspešný americký športovec, neskôr príležitostný herec, no v poslednom čase predovšetkým hviezda televíznej reality šou Keeping Up With Kardashians, v ňom otvorene hovorí o svojej celoživotnej túžbe stať sa ženou. A tiež o jej postupnej realizácii.

Krajší ako ženy

Autorkou exkluzívnych Bruceových záberov je Annie Leibovitzová, jedna z najuznávanejších fotografiek súčasnosti. Nečudo, že práve ju si vybrala „novorodená“ Caitlyn Jennerová, aby ju uviedla do sveta šoubiznisu, ako ju chirurg stvoril.

Leibovitzovej snímky 65-ročnej celebrity sú lichotivé i pre ženu takzvane od prírody - aj keď oko skúseného grafika určite odhalí korekcie všemocného Photoshopu.

Jenner, vlastne dnes už oficiálne Caitlyn Jennerová - hoci na operáciu pohlavia sa ešte iba chystá -, vo Vanity Fair prvý raz verejne odhalila úpravy, ktoré dala na svojom tele urobiť a ktoré doteraz starostlivo skrývala pod voľnými svetrami a košeľami.

„Bruce musel vždy klamať. Caitlyn nemá žiadne tajomstvá. V okamihu, keď sa obálka Vanity Fair dostala na verejnosť, som bol voľný,“ vyhlásil Jenner. „Som veľmi šťastný, že po takom dlhom trápení môžem byť sám sebou.“

Trikrát ženatý, šesť detí

O premene Brucea Jennera na ženu sa dlho iba klebetilo. Napriek očividnému zjemneniu čŕt tváre, odstránenému ohryzku, nalakovaným nechtom či ženskému účesu ju Jenner vytrvalo popieral. Ak sa aj o jeho ženskom ja objavili správy v médiách, vždy to bolo iba z úst anonymných „rodinných známych“.

On sám to zdôvodňoval tým, že má skrátka záľubu v plastických operáciách, lebo chce dobre vyzerať, čomu trochu nahrával jeho - aký paradox! - profil seladóna. Svojho času veľmi fešný a ženami žiadaný športovec Bruce Jenner bol totiž až trikrát ženatý!

V každom vzťahu splodil dve deti, dokopy má troch synov a tri dcéry. Jeho druhou partnerkou bola Linda Thompsonová, bývalá Miss Tennessee a bývalá partnerka Elvisa Presleyho. Najdlhšie Jenner vydržal s matkou Kardashianok Kris Jennerovou. Žili spolu dvadsaťštyri rokov, kým sa v marci nerozviedli.

„Prečo si chcel byť ženatý a mať deti, ak si od detstva túžil byť ženou? Prečo si mi to všetko nevysvetlil?“ vyčítala mu jeho pretvárku Kris, keď sa prevalila pravda. Sám Jenner však vraví, že jeho klamstvo bolo iba polovičné.

„Nie som gay, pokiaľ viem, som heterosexuál,“ povedal Jenner v januári v rozhovore pre televíziu ABC. „Muži ma nikdy nepriťahovali. Moja nová identita nemá nič spoločné so sexualitou.“

Najlepší vďaka chorobe

Kým teda naozaj bol Bruce Jenner? Podľa doterajších biografií - mimochodom, na Wikipédii sa už nachádza pod novým heslom „Caitlyn Jennerová“ - sa narodil ako William Bruce Jenner 28. októbra 1949 v Mount Kisco v štáte New York.

Bol tretie dieťa, mal dve staršie sestry. Jeho mladší brat Burt tragicky zahynul pri autonehode v roku 1976, krátko po Jennerovom triumfálnom víťazstve na olympiáde.

Ako malému chlapcovi mu diagnostikovali dyslexiu. V rozhovore pre Vanity Fair tvrdí, že práve vďaka ochoreniu dosiahol v športe na najvyššie méty.

„Chcel som dokázať, že som dobrý, banajlepší na svete. Športom som bojoval so svojimi démonmi - s dyslexiou i so sexuálnou identitou.“ Najskôr sa presadil v americkom futbale, po zranení kolena presedlal na desaťboj.

Mal obrovský talent, čo napokon dokázal svojím víťazstvom na olympiáde spojeným navyše s prekonaním svetového rekordu - inak, bol to vlastný z predošlého roku - a rok predtým zlatou medailou na Panamerických hrách v Mexicu City.

Mohol byť Superman

Víťazstvo na olympiáde bolo, paradoxne, jeho posledným atletickým počinom. Bol to vrchol jeho kariéry, viac na tomto poli dosiahnuť netúžil. Vlastne - v osemdesiatych rokoch sa stal celkom úspešným automobilovým pretekárom. V sérii IMSA Camel GT dokonca niekoľkokrát vyhral.

Z olympijskej slávy ťažil aj v ďalšom živote. Špekulovalo sa o ňom ako o adeptovi na Supermana - súboj nakoniec vyhral Christopher Reeve. Objavil sa v niekoľkých reklamách, zahral si vo viacerých filmoch a seriáloch.

K nám väčšinou nedorazili - všimnúť ste si ho mohli iba v jednej epizóde seriálu To je vražda, napísala -, jeho herecká kariéra tak zostala len v pamäti amerických divákov.

Niet čo ľutovať, lebo na rozdiel od športu v hereckom umení nevynikal. Dôkazom je nominácia na Zlatú malinu pre najhoršieho herca za komédiu z roku 1980 Can’t Stop the Music. Ako veľa ďalších amerických celebrít, ktoré žijú z minulosti, Jennerovi výrazne pomohla obľuba reality šou. A už viete, že sa vrátil na výslnie šoubiznisu v Keeping Up With Kardashians.

Miloval sestrine šaty

Toľko teda oficiálny životopis. Po tom, ako sa Jenner priznal, že je od malička ženou, objavili sa isté korektúry. Športovec v nich hovorí, že ženské prvky v sebe pociťoval už ako dieťa. Rád sa napríklad obliekal do matkiných a sestriných šiat.

„Nevedel som, prečo to robím, skrátka mi to robilo dobre,“ povedal v rozhovore pre televíziu ABC, kde tiež prezradil, že jeho nevlastná dcéra Kim Kardashianová ho raz prichytila, ako si skúša šaty jej matky. Vtedy jej vraj prvý raz povedal, kto v skutočnosti je.

Hoci podstupoval rôzne drobné úpravy zovňajšku, úplnej operatívnej zmeny na ženu sa Jenner dlho bál. „Žil som v klamstve, ktoré ma doviedlo až k pokusu o samovraždu.“

Jeho nový imidž a nový život, ktorý spečatil odhalením vo Vanity Fair, mu „konečne, po dlhých rokoch pretvárky umožnili voľne dýchať“. „Vo všetkých ohľadoch som žena. Môj mozog je viac ženský ako mužský,“ povedal Jenner, ktorému vraj k dokonalej spokojnosti chýba operácia pohlavných orgánov.

Svoju postupnú zmenu zachytil aj v dokumentárnom filme, ktorým chce pomôcť ostatným zúfalým váhavcom prežívajúcim rovnaké peklo ako kedysi on.

Príde o medailu?

„Fotiť sa tak, ako som si vždy prial vyzerať, bolo úžasné,“ povedal neskôr Bruce. Prekonalo to vraj dokonca jeho pocity zo zisku zlatej olympijskej medaily.

„Nejde o fanfáry, o drukovanie ľudí na štadióne, o potľapkávanie po chrbte, keď idete po ulici, že ste skvelý chlapík. Toto je o mojom živote a o tom, kto som. Posledných pár dní bolo, skrátka, úžasných. Nikdy som si nemyslela, že jedného dňa to budem môcť urobiť,“ vyznala sa teraz už oficiálne Caitlyn Jennerová.

Apropo, medaila. Ktovie, či ju Caitlyn/Bruce nebude musieť vrátiť. Jennerove vyhlásenia, že sa odjakživa cítil ženou - a teda aj v čase, keď súťažil s mužmi -, totiž pobúrili skupinu Američanov, ktorí sa rozhodli svoju nespokojnosť deklarovať aj pred Medzinárodným olympijským výborom.

Prekáža im, že ak sa Jenner vždy považoval za ženu, dostal sa do rozporu s olympijskými pravidlami, podľa ktorých žena nesmie súťažiť v mužskom športe a naopak.

„Naliehavo žiadame pani Jennerovú, aby podporila transgenderovú komunitu tým, že sa vzdá medaily,“ píše sa v petícii, ktorú na stránke Change.org podporilo už pätnásťtisíc ľudí.

Čo je to však pätnásťtisíc nespokojencov oproti miliónu fanúšikov, ktorých sa Jennerovi podarilo v priebehu niekoľkých hodín nazbierať na jeho novom, ženskom profile na Twitteri?