Povšetkých zdravotných komplikáciách sa Karel Gott (79) opäť dostáva do svojej obvyklej formy. „Nedokázal zliezť z javiska,“ porozprávala nám Marta Kubišová (76) o obrovskom úspechu, ktorý obaja zažili na nedávnom spoločnom koncerte v Košiciach. Speváčka svoju kariéru už oficiálne ukončila, ale pozvanie kamaráta, s ktorým kedysi začínala, nemohla odmietnuť. „Bola som mu to dlžná,“tvrdí.

Premiéru chcel v Prahe

Marta Kubišová už nespieva a na koncertné pódiá sa vrátila výlučne na žiadosť Karla Gotta. Maestro, hoci sa vyliečil z rakoviny lymfatických uzlín, má v pracovnom diári termínov podstatne viac. Tými najočakávanejšími mali byť dva letné megakoncerty, ktorými chcel osláviť osemdesiatku. Chcel vystúpiť s najmilšími kolegami vrátane Marty, ale z veľkých plánov napokon zišlo. Na zdesenie jeho fanúšikov. V kuloároch sa špekulovalo najmä o finančných ťahaniciach maestrovho manažmentu s organizátormi. Verejne sa pretriasal nepriaznivý spevákov zdravotný stav, ktorý tieto zvesti vyvrátil hneď na najbližšom koncerte. V Košiciach sa od jasajúcich fanúšikov nedokázal odtrhnúť. „O desiatej som si hovorila - ,Panebože, čo ten Kája robí? Veď o pol jedenástej nám letí lietadlo.‘ Zas spieval do roztrhania tela,“komentovala Marta Kubišová bez okolkov formu viacnásobného slávika.


Oficiálna pravda, prečo Karel nebude mať k zásadnému jubileu koncert, je niekde úplne inde. „Dôvodom zrušenia je kolízia termínov. Pán Gott chcel oslavovať osemdesiatku najprv doma v Prahe a potom na Slovensku v Bratislave. Keď­že v Prahe bol voľný termín na prenájom haly až po dátume, ktorý sme mali rezervovaný pre Bratislavu, nebolo možné zrealizovať to,“ vysvetlila nám usporiadateľka Silvia Nemčovičová z agentúry SILVI Production. Karlovi Gottovi tak zostali minimálne dve možnosti - megaoslavu zorganizovať buď v Prahe, alebo v Bratislave, no ani jednu alternatívu nevyužil. Pri príležitosti jubilea vyjde aspoň špeciálny záznam bratislavského koncertu s názvom Pošli to dál, kde si Karel zaspieval s celou plejádou slovenských hostí ako Paľo Habera, Marika Gombitová či Jožo Ráž.

Len to najlepšie: Na presun z Prahy do Košíc a späť, objednal promotér koncertu pre svoje hviezdy súkromné lietadlo.
Len to najlepšie: Na presun z Prahy do Košíc a späť, objednal promotér koncertu pre svoje hviezdy súkromné lietadlo.
Zdroj: Archív

Lietadlo muselo počkať

Kolízia termínov bola určite dôvodom, prečo si Karel Gott nezaspieval skôr s Martou Kubišovou. „Kája mi, bohužiaľ, volal vždy vtedy, keď sa to bilo s mojimi koncertmi. V minulosti mi niekoľkokrát hosťoval na letnej scéne divadla Ungelt, takže vystúpenie som mu dlhovala. To znamenalo, že som sa musela opäť učiť Magdalenu, Hey Jude, Loudá se půlměsíc a všetko. Napríklad Ring-o-ding som takmer úplne zabudla. Pamätala som si len Modlitbu a hymnu,“ priznala speváčka, ktorá všetky svoje piesne vytesnila z hlavy, len čo 1. novembra 2017 odspievala v rodných Českých Budějoviciach svoj posledný koncert. Marta a Karel majú spolu niekoľko duetov, pre koncert v Košiciach sa spojili v Gottovej jedinej zakázanej piesni Hej, páni konšelé, s ktorou, ako je známe, v roku 1969 súťažil na Bratislavskej lýre. „Učiť sa ešte aj toto už bolo na mňa naozaj veľa, ale zvládli sme to. Potom sme spolu spievali ešte Carusa,“ povedala Kubišová o slávnej Dallovej skladbe Jaká to nádhera, ktorú pre ňu prebásnil Zdeněk Borovec. Fanúšikovia umelcov si iste pamätajú Gottov vianočný koncert z roku 1996, kde si túto pieseň prvý raz zaspievali.

Kto ich nahradí?

Penzionovaní umelci sa pobrali z metropoly východného Slovenska ešte v ten večer, ako koncert dohrali. Únava ich nezmohla a celou cestou sa rozprávali. „V lietadle mi Karel hovoril o nejakom filme, ktorý musím určite vidieť, no nakoniec mi ho celý prerozprával. Potom sme sa bavili o chorobách. V našich rokoch nás už budú asi prenasledovať do konca života. Povedali sme si, že už nemáme dvadsať, takže sa nedá nič robiť,“ zhodnotila Marta situáciu s humorom. Do smiechu obom nebolo koncom roka 2015, keď skončili s vážnymi diagnózami, zhodou okolností v tej istej nemocnici. Nielen vtedy si boli vzájomnou oporou. Karel sa o svoju priateľku a kolegyňu zaujímal aj v časoch, keď bola zakázaná. „Vždy sa pýtal nejakého papaláša, prečo ešte nespievam, ale, samozrejme, nikto mu neodpovedal.“
Keď sa Karel dozvedel, že v roku 1971 v ôsmom mesiaci tehotenstva Marta Kubišová potratila a dvakrát prežila klinickú smrť, okamžite za ňou bežal do nemocnice. „Priniesol mi vysokánsku bonboniéru a položil mi ju na stolík ve­dľa postele. V pôrodnici sa to rýchlo roznieslo. Každá sestrička, ktorej som ponúkla bonbón, ho odmietla. Vraj keď to priniesol Karel Gott, je to len moje,“ zaspomínala si speváčka na najhoršie časy svojho života a pri otázke, kto nás bude zabávať, keď jej generácia umelcov odíde, sa zamyslela. „Registrujem pokusy začleniť aj najnovšiu vlnu umelcov, ale budú sa musieť viac snažiť,“zhodnotila úroveň súčasnej konkurencie ľudí zo zábavného priemyslu.