Karel Gott (†80) ho obdivoval a hoci Karola Duchoňa (†35) vnímal ako najväčšieho konkurenta, všemožne ho podporoval. Jediné, čo pre neho Gott odmietal spraviť, bolo naspievanie spoločnej piesne. S pokorou jemu vlastnou priznal strach, že ho slovenský Karol pri spievaní zatieni.

Duchoň si bol vedomý svojich kvalít a ťažko prežíval, že na Slovensku mu nikto nedokázal vytvoriť zázemie, aké mal v Česku božský Kája. Začiatkom osemdesiatych rokov s príchodom novej vlny spevákov pripisoval neúspech dokonca svojej vizáži, tak sa dal na chudnutie. Ani to mu nepomohlo.

Sklamanie za sklamaním

Nazreli sme do dobových rozhovorov, ktoré Karol Duchoň poskytoval pre hudobný časopis Populár. Po sláve a rešpekte, akým sa teší dnes, ani stopy. Otvorene sa sťažoval, že nie je spokojný so svojou pozíciou na trhu, a skritizoval konkurenciu. Záujem o jeho vystúpenia a piesne klesol najmä začiatkom osemdesiatych rokov. Nastupujúca generácia spevákov na čele s Mirom Žbirkom, Petrom Nagyom či skupina Elán ho dokonale zatienila.

V roku 1976 sa ešte Karči, ako našu najväčšiu spevácku hviezdu volali priatelia, hrial na výslní popularity. Mal za sebou úspešné vystúpenie na festivale v japonskom Tokiu, osemnásť koncertov v mongolskom Ulanbátare a naklonení mu boli aj slovenskí priaznivci.

„Ladislav Štaidl mi sľúbil pesničku. Viem, že je veľmi zaneprázdnený, tak čakám trpezlivo, ale teším sa na ňu,“oznámil priaznivcom prostredníctvom Populáru. Tešil sa zbytočne. Duchoň sa piesne od šéfa Gottovej kapely nedočkal. Svoj sľub na spoločné dueto nedodržal ani Karel Gott a obrovským sklamaním pre nášho speváka bolo aj to, že napriek prísľubu nezískal titul zaslúžilý umelec.

Utešiteľka Laiferová

V roku 1981 sa už Karol Duchoň cítil úplne odpísaný. „Myslím, že som mohol dosiahnuť to, čo Karel Gott. Chcel som to dosiahnuť. Mám slušný hlas a u nás vari jeden z najlepších. Vysoké hodnotenia ma veľmi tešia, ale vôbec mi nepomôžu. Stále sa dom­nievam, že ako tridsaťjedenročný mám v populárnej hudbe ešte stále čo povedať,“ reagoval na to, že jeho piesne postupne prestávali vysielať v rádiu, nedostával pozvania do televíznych relácií a o nahrávaní novej platne mohol tiež iba snívať.

„Vždy bolo umenie dobre zaspievať a nemyslím si, že by sa to skupinám až tak darilo. Osobne som veľmi rád, že to Modus vytiahol tak vysoko, no mládež by si mala vážiť alebo aspoň uznať aj pionierov slovenskej populárnej hudby, akými sú Melánia Olláryová, Bea Littmanová, Gabriela Hermélyová, Marcela Laiferová či Jana Kocianová. Teraz sa v Bratislave chodí napríklad na Vargu. Chcel by som vedieť, koľkí tomu, čo Varga hrá, naozaj rozumejú a koľkých to v skutočnosti povznáša,“ vyjadril sa nelichotivo na adresu budúcej legendy.

Duchoň sa ľutoval, krivdu cítiť aj z ďalších odpovedí. „Vlastne neviem, čo ďalej. Mám sa vrátiť k strojarine, ktorú som vyštudoval, alebo mám pracovať v Opuse? Zdá sa, že tým, ktorí o tom rozhodujú, je to pomerne ľahostajné,“ dodal rezignovane.

V stavoch, keď umelec prepadal beznádeji, hľadal neraz útechu u kolegyne Marcely Laiferovej. „Stávalo sa, že nariekal a panikáril, že ho nikto nemá rád. Chcel, aby som ho objala. Utešovala som ho ako malé dieťa, že je stále úžasným spevákom a jeho vystúpenie bude perfektné. Psychicky bol strašne nestabilný,“ zhodnotila najväčšieho speváckeho génia našej histórie Laiferová pre PLUS 7 DNÍ.

Potupený Gott

S Karlom Gottom sa slovenský Karol prvýkrát stretol v polovici sedemdesiatych rokov - počas spoločného vystúpenia v berlínskom Paláci republiky. „Po celý čas stál na boku pri pódiu a počúval ma. Takáto situácia nie je medzi kolegami bežná, preto mi to veľmi lichotilo. Keď som dospieval, stretli sme sa v zákulisí, kde mi prejavil úprimný obdiv. Tam sme zistili, že máme radi rovnaký typ humoru a zrodilo sa naše kamarátstvo,“ vyjadril sa Gott pred mnohými rokmi na Duchoňovu adresu v knihe Muž s veľkým srdcom.

Spoločných vystúpení však Karol a Karel veľa nemali. „Gott sa im systematicky vyhýbal. Vždy keď sa obaja postavili na pódium, Duchoň českého slávika hlasovo absolútne zatienil,“zaspomínal si muzikant Ľubo Belák. Jediný, kto videl Duchoňa a Gotta spievať spolu, bol televízny dramaturg a režisér Štefan Dlugolinský.

Prišlo k tomu v roku 1983 počas natáčania šou Dvaja z jedného mesta. „V mojej pracovni bol monitor, kde Gott videl a počul, ako Duchoň spieva pieseň Feeling, ktorú obaja prespievali pod názvom Cítim. Keď Duchoň skončil, Gott od neho začal vyzvedať, ako pracuje s bránicou, aby vylúdil taký hlas. Karči mu s úsmevom odvetil, že si dá štyri poháriky a potom to už ide samo. Nakoniec mu Gott navrhol, aby si to skúsili zanôtiť spolu v originálnej verzii. A potom to prišlo. Duchoňa bola plná miestnosť a Gotta nebolo počuť. Nebolo mu to jedno, ale ich priateľstvo to nenaštrbilo,“ povedal.

Zaplatil, ale nezaspieval

Dvaja velikáni sa neraz stretli aj na festivale Bratislavská lýra. Zakladateľ tejto súťaže Pavol Zelenay si pamätá situáciu, keď počas jedného ročníka chceli dokázať, že Duchoň je lepší spevák než Gott. Aj jeden, aj druhý mal v rámci svojho vystúpenia zaspievať pieseň Išeu Macek do Mauacek. Keď sa to dozvedel Gott, odmietol ísť s Duchoňom do konfrontácie a pieseň nezaspieval.

„V štúdiu som mal možnosť nahrávať s oboma. O Duchoňovi sa hovorilo, že bol slovenským Gottom, ja si skôr myslím, že Gott sa snažil dlhé roky stať českým Duchoňom,“ vyslovil svoj názor Ľubo Belák.

Český slávik sa popritom obdivom k Duchoňovi netajil. „Karle, jak ty to děláš?“ vyslovil občas na jeho adresu dnes už legendárnu vetu. To, že mal Gott Duchoňa úprimne rád, dosvedčuje hneď niekoľko situácií. „Pozval nás na Silvestra do Prahy. Ubytoval nás v byte Felixa Slováčka a zúčastnili sme sa na súkromnej párty u Ladislava Štaidla spolu s množstvom veľkých osobností,“ zaspomínala si prvá Duchoňova manželka Elena.

Gott sa vždy tešil Duchoňovej prítomnosti aj podľa Marcely Laiferovej. „V Prahe sme raz točili nejaký program. Karol mi zrazu telefonuje, že mám večer prísť do baru hotela Intercontinental, pretože sa tam stretneme s Goťasom. Lenže bolo zatvorené, tak Karel vybavil, aby otvorili, a objednal aj kapelu, ktorá nám vyhrávala do rána. Celú noc sme strávili vo veľmi príjemnej atmosfére a nakoniec to celé aj zatiahol,“ povedala nám speváčka.

Unikátne FOTO zo života Karola Duchoňa TU

Pokračovanie na ďalšej strane.