Neuveriteľné. Podľa doterajšieho vyšetrovania jedna z najvyššie postavených osôb slovenského súdnictva stála na opačnej strane zákona. Jarmila Urbancová, podpredsedníčka Najvyššieho súdu poverená jeho vedením podľa výpovede sudcu Vladimíra Sklenku, ktorý spolupracuje s políciou, nie je také neviniatko, akým sa doteraz robila. Keď pred pár mesiacmi vyplávali na povrch jej styky s podpredsedom okresného súdu Sklenkom, blízkym človekom Mariana Kočnera, držala sa svojej funkcie zubami-nechtami. Najnovšie zistenia však ukazujú, že ich stretnutia  rozhodne nemali akademicko-odborný charakter.

Úplatok v kauze Technopol Servis

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry navrhol obviniť Urbancovú z prečinu podplácania. Urbancová sa mala angažovať v známej kauze Technopol Servis. Tlačiť mala na rozhodnutie v prospech Pavla Páveka, čiže v neprospech Končera.

Na prvom stretnutí, ktoré so Sklenkom iniciovala, mu ukázala spisové značky konaní. Jedno z nich mala pridelené sudkyňa Antónia Bednarčík, druhé Andrea Hrneková a ďaľšie samotný Sklenka. Podpredsedníčka Najvyššieho súdu mu vraj dala najavo, že chce zabrániť úplnému vytunelovaniu firmy. Urobiť to však mala pofidérnym spôsobom. Na papieriku bolo napísané, že bude "spokojný". O niekoľko dní vyvolala Jarmila Urbancová ďaľšie stretnutie. Na ňom už údajne nechodila okolo horúcej kaše. Vladimírovi Sklenkovi ponúkla, že ak rozhodne v ich prospech, dostane 30-tisíc eur.

Sklenka tvrdí, že úplatok odmietol a o všetkom utekal informovať Mariana Kočnera.

Službička pre advokáta

V kauze Technopol Servisu mala na Sklenku naliehať aj ďaľšia vrcholová šarža justície. Vtedajší predseda Krajského súdu Ľuboš Sádovský. Mal mu vyčítať, čo s Kočnerom pri Technopole povyvádzali, a že všetko „treba dať do poriadku v prospech Páveka“. Sádovského podľa zistení z vyšetrovania o správne vybavenie požiadal advokát Kán, ktorý za ním kvôli tomu prišiel na dovolenku. Policajti chcú obviniť Ľuboša Sádovského zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu.

Trinásť sudcov

Počas dnešnej razie polícia zadržala trinástich sudcov. V korupčnej megakauze majú byť okrem Kočnera obvinené aj bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, jej sestra, krajská sudkyňa Andrea Haitová, sudkyne Zuzana Maruniaková, Denisa Cviková, Miriam Repáková, Katarína Bartalská, Angela Balázsová a  krajskí sudcovia Richard Molnár, Eugen Palášthy a Gabriela Buľubášová. Policajti si prišli aj pre expredsedov okresných súdov Bratislava III. a Bratislava V. Richarda Lindtnera a Dušana Srogončíka. Trestných činov sa mali dopustiť aj konkurzná správkyňa Eva Timár Myjavcová, advokát Miroslav Mojto a Ladislav Mojžiš.

FOTO z policajnej razie nájdete v GALÉRII vrátane eskortovanej Jankovskej

Prečítajte si tiež: