Tip na článok
Monika Flašíková-Beňová. Protirečí si?

Kauza Bašternák rozhádala Europarlament. Flašíková-Beňová: Stále si myslím, že by mal Kaliňák odstúpiť!

Kauza Bašternák mala už dohru aj v Európskom parlamente. Prítomnosť ministra vnútra Roberta Kaliňáka rozhorčila francúzsku europoslankyňu - známu bojovníčku proti korupcii - a servítku si pred ústa rozhodne nedávala. Prekvapila však Monika Flašíková-Beňová, ktorá sa ministra vnútra aspoň naoko zastala.

Kritiku europoslankyne totiž odbila slovami, že vychádza z bulváru. Francúzska europoslankyňa Eva Joly kritizovala to isté, čo Kaliňákovi vyčíta opozícia, ale aj štrajkujúci ľudia v uliciach. Absolútne totiž neverí, že by sa pod jeho vedením mohla kauza vyriešiť bez akýchkoľvek zásahov samotného ministra.

Europoslankyňa Flašíková-Beňová sa zastala Kaliňáka v Europarlamente. Foto: Tony Štefunko

"Ladislav Bašternák prevádzal peniaze na vaše účty, teraz ho vyšetruje polícia. Ako môžeme veriť, že to vyšetrenie bude nezávislé, keď ste ministrom vnútra?" spýtala sa Jolyová a nepriamo naznačila, aby odstúpil. Vyvrátila tak toľko prezentovaný názor premiéra Roberta Fica, ktorý dosiaľ obhajoval svojho ministra slovami - že Kaliňák je v zahraničí akceptovaný. Kaliňák prekvapený kritikou sa k celej kauze ohľadne Bašternáka vyjadrovať veľmi nechcel a ataky europoslancov zbabelo odbil.

Čítajte viac:

Prichytená Beňová: S mladým kolegom sa už ukazuje verejne

"Nemôžem reagovať na niektoré osobné útoky. Na Slovensku nevyšetruje ministerstvo vnútra ale prokuratúra, ktorá je nezávislá. Ostatné veci boli nepravdivé, ale nebudeme strácať čas s týmito vecami," vyhol sa odpovedi Kaliňák. Toho sa prekvapivo zastala aj slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová, hoci mu predtým cez médiá sama navrhla, aby odstúpil.

"Kamaráti predsa vami majú zatriasť a úprimne povedať – Haló, zobuď sa! Podľa mňa aj Robert Fico čaká na jeho rozhodnutie," povedala ešte nedávno v rozhovore pre PLUS 7 dní. A tak nás zaujímalo, prečo v prípade odvolávania ministra Kaliňáka zrazu zmenila názor. V odpovedi na našu otázku, či reakcia europoslankyne Jolyovej nebola správna - svoju predošlú kritiku trochu poopravila.

Čítajte viac:

VIDEO Monika Flašíková-Beňová vyzýva ministra vnútra: Haló, prebuď sa!

"Vecne nie. Vo výboroch EP nevyzývame ministrov členských štátov na odstúpenie. Neohradila som sa voči kritike poslankýň, ale voči politickému vyhláseniu. To znamená, že ak pani Joly alebo ktokoľvek iný kritizuje niektoré konkrétne kroky, je to ich plné právo, ale politické deklarácie sa nerobia," obhajovala svoje slová na pôde europarlamentu pre PLUS 7 dní.

"A aby už to bolo úplne jasné, naďalej si myslím, že by Kaliňák mal odstúpiť. Aj preto, čo sa na híringu stalo a čo niekoľkí vo svojich vystúpeniach spomenuli v súvislosti s jeho nedôveryhodnosťou," zdôraznila svoje predošlé stanovisko. Europoslankyňa, ktorá sa ako jediná zo Smeru ostro postavila voči Kaliňákovi, tak i naďalej čaká na rozhodnutie ministra vnútra z funkcie abdikovať.

VIDEO Plus 7 Dní