Tak urputne sa snažil jediného syna zatajiť, až sa mu osud vysmial do očí. Darmo Žigmund Pálffy (46) zapieral vlastnú krv, gény sa predrali na povrch a potomok sa presadil aj bez jeho pomoci. Len čo začal Denisko, ktorého splodil na začiatku kariéry, chodiť, ťahalo ho to na ľad. Ako malý hokejový útočník rástol, nedal sa prehliadnuť. Vyzeral ako Žigo, hrával na rovnakom poste ako Žigo, v klube, v ktorom Žigo začínal. Len na drese nenosil meno Pálffy. Vychovával ho otčim, dotiahol to až do reprezentácie do 20 rokov a pred necelým mesiacom na seba upozornil, keď hájil farby HK Dukla Trenčín vo finálovej sérii extraligy. Napriek tomu, že v súkromí znova prešiel neľahkým obdobím.

O otca prišiel aj druhýkrát, otčim navyše narobil také dlhy, že rodinu pripravil o strechu nad hlavou. A potom znova zaúradoval osud. Dnes už dospelého mladíka privial k stratenému otcovi. „Už som nad tým nerozmýšľal, ale každý mi hovoril, že raz to príde. Že sa ozve,“ opísal nám Denis Hudec (25) nečakaný zvrat v jeho živote. Všetko sa vraj udialo spontánne. No Pálffymu, rovnako ako v jeho hokejovej kariére, „helfol“ Jožko Stümpel. „Troška tomu dopomohol. Je to však ešte čerstvé, nikto o tom doteraz nevedel,“ dodal Denis.

Skromný chlapec: Denis to nemal v živote ľahké, možno preto z neho cítiť pokoru.
Skromný chlapec: Denis to nemal v živote ľahké, možno preto z neho cítiť pokoru.
Zdroj: Matej Kalina

Raz sa mu to vráti

Vráťme sa na začiatok deväťdesiatych rokov. Talentovaný, vtedy nie príliš známy Žigmund Pálffy prežil v Trenčíne krátky románik so svojou fanúšičkou. Takže tehotenstvo zaskočilo oboch rovnako. „Najprv rozprával, že to určite nie je jeho. Potom mi začal v Bratislave vybavovať, aby som si dieťa dala zobrať. Neskôr tvrdil, že mi kúpi byt, len aby som to nikomu nepovedala,“ priznala nám plavovlasá Zuzana, keď sme ju v roku 2006 objavili v Trenčianskych Stankovciach. V malej dedine žila s manželom Igorom, ktorý dal jej prvorodenému svoje priezvisko, a ich spoločnými deťmi. Aby Žigo uznal syna za svojho, o to jemná blondínka bojovala na súde.

Dlhých osem rokov. K určeniu otcovstva, ako nám priznala, nikdy nedošlo - krvným testom sa vraj hokejová hviezda dokázala úspešne vyhýbať. Nakoniec to Zuzana vzdala a žalobu nečakane stiahla. Nie je zanedbateľné, že krátko predtým ju Žigo navštívil so svojím právnikom. „Pýtal sa ma, ako sa mám, ako sa mi darí v hokeji, na akom poste hrám,“ spomínal neskôr trinásťročný chlapec, ktorý sa pre rodinné spory netrápil. Jeho svetu kraľovala hokejka, puk, ľad. „Stále hovoril goj-goj,“ vysvetľovala nám jeho mama, čo chlapcovi chodilo od mala po rozume. A na margo svojho niekdajšieho milého už iba dodala: „Myslím si, že sa mu to raz všetko vráti. Ktovie. Možno bude mať syna, ktorý nebude chcieť hrať hokej...“

Prešlo dvanásť rokov a slová pani Zuzany sa ukázali ako prorocké. Hokejový génius prežil zopár rokov v manželstve s moderátorkou Andreou Belányiovou, narodila sa im spoločná dcéra Saskia, ktorá od narodenia bojovala s náročnou chorobou. Neskôr sa Žigo rozviedol a na syna, s ktorým by mohol preberať milovaný hokej, akosi nedošlo. Zato Denisova kariéra sa pomaly, ale predsa rozbieha. „Úspešnejšiu sezónu som ešte nemal. Môžem povedať, že zostávam v Trenčíne, lebo dnes som podpísal zmluvu,“ pochvaľoval si minulý týždeň.

Hráča Dukly Trenčín sme objavili pred domom v inej dedine pri Trenčíne. Sedel na schodoch, čistil si šiltovky a keď sme sa ho spýtali, kedy sa prebojuje do seniorského národného mužstva, usmial sa. „Keď budem lepšie hrať,“ podotkol pred začiatkom svetového šampionátu. Namiesto sledovania, čo sa práve deje v dánskej Kodani, sa však šokujúco chystal do Skalice. Na oslavu štyrid­siatych šiestych narodenín svojho skutočného otca. Presne dva roky po tom, čo sa spolu prvý raz rozprávali.

Urovnal to Stümpel

Áno, otec a syn si celkom potichu a bez zbytočných divákov našli k sebe cestu. Ľady medzi oboma prelomil Jozef Stümpel, ktorý kedysi v lige i v slovenskej reprezentácii tvoril so Žigom neodmysliteľnú dvojicu. „Keď tu Jožko hrával, boli sme spolu na pive. Už bolo po sezóne, boli sme takí veselí a poslali sme tatkovi našu fotku,“ opísal nám Denis, čo ďalšia hokejová legenda spískala. Ako to len Žigmund zvykne, reagoval nečakane. „Pozval ma hneď na oslavu svojich narodenín do Skalice, tak som išiel a tam som sa s ním stretol. Dali sme sa dokopy a teraz sme v kontakte,“ rozpráva mladý muž. Staré krivdy si vraj nevykričali. Vtedy ani neskôr nepadali žiadne ospravedlnenia. „Nie. To, čo bolo, bolo. Už sa pozeráme dopredu. Hádať sa nemáme prečo. Bavíme sa hlavne o hokeji. Čo je nové a podobne.“

Babkin miláčik?: S otcom vraj hneď našli spoločnú reč. „Nakladáme na slovenský hokej, ale to tam nepíšte,“ zasmeje sa Denis, ktorý slávneho Pálffyho dovtedy poznal len z videnia. Pri otázke, či sú si podobní, zaváha. „Neviem, či aj ja mám zmysel pre humor ako on. Poľovník nie som, ani ma to neláka. Golf nemáme rád ani jeden. A hokejovo, keby som bol taký istý, asi už hrám niekde inde,“ upresňuje. Svojho tatka síce prerástol o deväť centimetrov, ale, ako mnohí iní, aj on ho považuje za hokejového génia. „O tom niet pochýb. Ľudia by ho však mali začať aj počúvať, ako sa má robiť hokej,“ rozpráva zanietene napriek tomu, že s rodičom zo Skalice svoju kariéru nekonzultuje. „Len som mu oznámil, že som dostal ponuku a idem podpisovať zmluvu. Chcem byť v Trenčíne, robí sa to tam dobre. Na Slovensku sa to nikde inde nerobí tak, ako by sa malo. Všade inde funguje starý systém.“

1990/91 Stümpel (vľavo) s Pálffym hviezdili pred 27 rokmi v československej lige.
1990/91 Stümpel (vľavo) s Pálffym hviezdili pred 27 rokmi v československej lige.
Zdroj: js

O tom, že syn sa začal stýkať so svojím otcom, vie jeho mama Zuzana od začiatku. „Ako to môže brať? Som už dospelý a môžem si robiť, čo chcem,“ upozorní aj nás mladík, ktorý razom získal viacero príbuzných. Zoznámil sa s otcovou bývalou ženou Andreou i s nevlastnou sestrou Saskiou. „Dedka som, bohužiaľ, nemal šancu spoznať. Stretol som ho, keď už nebol na tom najlepšie. To mrzelo každého. Aj mňa. S babkou som stále v kontakte. Neviem, či som jej miláčik, ale normálne si voláme.“

Aj so Žigmundom si od prvého vážneho stretnutia pred dvoma rokmi telefonuje, no nielen to. „Keď má on čas, keď mám ja čas, zavoláme si. Ja chodím do Skalice, on chodí za mnou. Dovolenky spolu ešte netrávime, ale chceli by sme. Lenže to sa musím zariadiť podľa mojej frajerky, ktorá má ťažké štúdium. Študuje, aby bola múdra, aby ma raz živila,“ vtipkuje mladý hokejista a k starým krivdám sa už zjavne vracať nechce. „Čo sa stalo, už neriešim. Nikto nevie, ako to bolo, to vie len on. Mal kariéru pred sebou a vtedy bola iná doba. Tiež by mi nebolo príjemné stretávať sa, najmä po tom, čo som spravil,“ naráža na udalosti spred pár rokov.

Prišli o strechu nad hlavou: Keď sa Denisa svojho času novinári na Žigmunda Pálffyho spýtali, servítku si pred ústa nedával. „A čo ma má mrzieť? Že jeden dospelý a inteligentný človek nemá o svojho syna záujem?! Nerozmýšľam nad tým. Keď sa on nikdy o mňa nezaujímal, prečo by som ho mal vyhľadávať ja?“ tvrdil ešte v roku 2011. Krátko po tom, ako sa proti vlastnému otcovi postavil v zápase extraligy. „Absolútne som nemyslel na to, že s ním mám niečo spoločné. Bol to pre mňa zápas ako každý iný,“ komentoval ich pikantný súboj. No minulý týždeň akoby sme sa bavili s celkom novým človekom. „Aj ja som bol mladý, porozprával som aj to, čo som nemal. Teraz som už starší a rozmýšľam trochu inak,“ upresňuje hokejista, ktorému časom život postavil do cesty aj iné prekážky.

Našli ho mŕtveho

Ak by ste Denisa Hudeca hľadali po sezóne na dovolenke v exotickej krajine, nepochodíte. „Z platu Dukly, hej?“ spýta sa pobavene, zatiaľ čo okolo neho prejde nový mamin partner aj s kočíkom. „To bábätko je moja najmladšia sestra. Ďalšia stojí tam. Bráchovia niekde lietajú. Hokej? Nie, oni majú iné koníčky,“ opisuje atmosféru na dedinskom dvore pred skromnými bytmi. Kde sa tam vzal?

„Manžel jeho mamy sa namočil do veľkých dlhov, odišiel z domu, vykašľal sa na rodinu, úplne to pohnojil,“ prezradili nám miestni v dedine, kde hokejový talent vyrastal. „Pred dvoma rokmi jeho otčima našli mŕtveho pod mostom v Česku, vraj ho niekto zavraždil. Mal okolo štyridsať, bol ohromný elektrikár, dokázal spraviť všetko, ale alkohol asi zaúradoval.“ Dráma vyvrcholila, keď rodina prišla v dražbe o strechu nad hlavou.

„Nemali sme inú možnosť. Mama bola sama, nezvládala by to platiť,“ komentoval nepríjemné udalosti Denis. Aj preto mamu so súrodencami nasledoval do nového domova. „Čo narobím,“ krčil plecami pred vchodom do ich bytu. Vraj na skutočnú dovolenku počká, až kým sa priateľke skončí náročné skúškové obdobie. A keď doštuduje úplne, začnú uvažovať o spoločnom bývaní. „Teraz mám dva týž­dne voľna, vybavujem veci, ktoré som cez sezónu nestíhal. Alebo chodím hrávať hokejbal, len tak s kamarátmi. A potom ma čaká to, čo žiadneho hokejistu nebaví - letná príprava s kondičným trénerom. Cez víkend však idem ešte na oslavu do Skalice,“ usmeje sa a my sa pýtame, či otca stále nemá v rodnom liste. „Tak to vôbec neriešime,“ zarazí sa.