Technopol

Verejnosť ho prvýkrát spoznala v roku 1997, keď mu vtedajší prezident Michal Kováč udelil amnestiu v kauze Technopol. Slovenská firma vyplatila holandskej firme Introcommerce sumu 2,3 milióna dolárov za dodávku textilu, ktorý nebol nikdy dodaný. Kočnera v nej stíhali spolu s prezidentovým synom Michalom Kováčom mladším. Mafiánske zoznamy: Jeho meno sa objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch, sám však prepojenia s podsvetím odmieta. „Existencia týchto zoznamov sa nikdy nepotvrdila,“ reagoval vtedy ešte majiteľ áut Porsche 911 Carrera, Audi A8 a Jeep Wrangle, ktoré mali na nich figurovať. „Môj register trestov je čistý,“ reagoval na obvinenia, že v čase sporu o Markízu sa po jeho boku objavoval nebohý bos bratislavského podsvetia Peter Čongrády. Na margo ich priateľstva skonštatoval, že „pán Čongrády pracoval v súkromnej bezpečnostnej službe, ktorá zabezpečovala ochranu firmy Gamatex“.

Gamatex

Vari najviac si ho ľudia pamätajú, zo sporu o televíziu Markíza v roku 1998. Kočnerova spoločnosť Gamatex vtedy získala rozhodujúci vplyv v Slovenskej televíznej spoločnosti, ktorá spolu s americkou spoločnosťou CME prevádzkovala Markízu. Ovládnutie Markízy sa mu nepodarilo. Dnes sa objavili zmenky, ktoré údajne podpísal Rusko a vlastní ich Kočner. Markíza ich odmieta uznať. Kia: Podnikateľ sa zapojil do sporu medzi vládou a majiteľmi pozemkov pod automobilkou Kia tým, že časť z týchto parciel skúpil. Na ich predaji štátu zarobil 300-tisíc korún.

Pezinská skládka

V roku 2008 sa Kočner angažoval v známom prípade pezinskej skládky, ktorú chceli takmer v centre mesta vybudovať a sprevádzkovať podnikatelia Manovci. Jeden z nich bol funkcionárom Smeru. Tejto rodine pomáhal nielen Martin Glváč ako štátny tajomník na ministerstve výstavby, ale aj Kočner.

SaSanka

Podnikateľovo meno sa spájalo s kauzou SaSanka, keď sa na verejnosť dostala nahrávka Kočnerovho rozhovoru s Richardom Sulíkom. Polícia neskôr v tejto súvislosti preverovala Sulíkovo vydieranie. To sa však nepotvrdilo. Diskreditácia Borisa Kollára: Použil aj informácie zo slovenského podsvetia, predovšetkým fotografie, ktorými sa snažil diskreditovať novopečeného politika Borisa Kollára. „Lipšicovo stádo“ (diskreditácia Daniela Lipšica a novinárov): Marián Kočner upozornil verejnosť na „objavenie sa“ stránky s prepismi mailov a SMS medzi novinármi s Gáborom Grendelom.

Privatbanka

Už po predčasných voľbách, v apríli 2012, odchádzajúci minister vnútra Lipšic upozornil na dva sporné prevody na účty tohto podnikateľa v Privatbanke. Prevody mala preverovať v rovnakom roku polícia, banka ich nenahlásila s odôvodnením, že podľa jej interných pravidiel a hodnotení nešlo o neobvyklé operácie vzhľadom na iné transfery na účtoch. Dokopy na účty Mariána Kočnera prišlo sedem miliónov eur, pričom jedna platba smerovala cez maltskú banku z Belize. Druhú, štvormiliónovú sumu pripísal Daňový úrad Bratislava I na firemný účet podnikateľa.

Glance House

Pozornosť médií upriamil na seba Kočner v súvislosti so zvláštnym prevodom bytovky Glance House v Bernolákove, za čo neskôr riešili aj bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Prípad vyšetrovala polícia, no po necelých troch rokoch ho uzatvorila. Five Star Residence: Neštandardný prevod bytov v luxusnom komplexe Five Star Residence v blízkosti hlavnej stanice v Bratislave. Koncom roka 2011 zmenilo majiteľa 17 bytov za cenu jedno euro. Real Štúdio K.F.A. predalo 17 bytov akciovke Inkasný servis. V prvej firme bol Marián Kočner v čase predaja jedným z dvoch spoločníkov. V rovnakom komplexe o pár mesiacov, vo februári 2012, kupovala sedem bytov už za 12 miliónov eur firma BL-202 Ladislava Bašternáka. Od štátu si firma ako platca DPH v súvislosti s kúpou vypýtala vratku DPH vo výške takmer dva milióny eur. Objekt Five Stars nie je jediný, ktorý spája Kočnera s Ladislavom Bašternákom.

Kauza Maják

V decembri 2015 uzavrel Maják zmluvu so spoločnosťou Inkasný servis, kde figuroval Marián Kočner. Dohodli sa na zámene budovy na Karpatskej ulici s priestormi v luxusnej bytovke Five Star Residence. Výmena sa však neuskutočnila. Vraj pre predbežné opatrenie, ktorým súd na žiadosť mestskej časti zakázal Majáku nakladať s budovou. Mesiac po vydaní predbežného opatrenia Maják a Inkasný servis uzavreli dohodu o novácii záväzku. Za neuskutočnenie zámeny mal Maják uhradiť firme 500-tisíc eur. Kočnerovi sa to nezdalo prehnané.