Box je olympijská športová disciplína, očakávalo by sa teda, že hlavní aktéri budú k nemu pristupovať s plnou vážnosťou. Ibaže od dvadsiateho storočia sa stal aj veľkým biznisom - niektoré zápasy vygenerovali milióny eur. Duel Georgea Foremana a Muhammada Aliho v roku 1974 sledovalo v priamom prenose vyše miliardy divákov, no posledných päťdesiat rokov popularita krvavého športu klesá. Aby manažéri oprášili jeho zašlú slávu, na scénu prizývajú mediálne známych začiatočníkov. Nielen vo svete, ale nejaký ten piatok už aj na Slovenku či v Česku. Stávame sa svedkami zápasov raperov, hudobníkov i iných celebrít, čo vyvoláva medzi športovými fanúšikmi rôzne vášne.

Biznis je prvoradý

O mesiac si to v ringu rozdajú Aless Capparelli (24) a Dominika Mirgová (30). Dve nežné speváčky si dajú dobrovoľne do držky, aby zvýšili záujem o boxerské zápasy medzi mladými ľuďmi do tridsať rokov. Takzvaný influencerboxing do našín končín dorazil zo zahraničia. Dôvod? Vďaka podobným celebritným zápasom vraj začal box znova mimoriadne vynášať. Čím známejší influenceri sa stretnú navzájom v ringu, tým má duel vyššiu cenu. Jednak priláka viac platiacich divákov a reklamných sponzorov, no viac peňazí sa bude točiť aj v stávkach na víťaza. Športová stránka teda ide do úzadia.

Slovensko a Česko kopírujú svetové trendy, za posledný rok a pol sme videli mlátiť sa v ringu kadekoho. Svoju premiéru zažili raperi Michal Separ Kmeť a Majk Spirit, vlastným menom Michal Dušička. Duel propagovali s tým, že sa podrobili tvrdej príprave pod vedením uznávaných mien bojovej scény. Separovi však začalo pred tretím kolom tiecť z nosa, a tak zvíťazil Spirit.

V rovnaký večer bojovali proti sebe raperi Patrik Rytmus Vrbovský a Denis Domaracký, ktorý je známy aj pod menom Moloch Vlavo. Pred fanúšikmi rapovej scény viedli niekoľko rokov verbálny spor, a tak sa podpichovali aj počas prípravy. Zápas zvaný Fight Night Challenge vyhral „kráľ slovenského rapu“ po štyroch kolách na body.

V ringu sme videli aj modela, herca a speváka Matúša Yaela Kolárovského, ktorý porazil fitnes­trénera Janyho Landla. Lákadlom pre fanúšikov, ochotných si zaplatiť za priamy vstup či možnosť sledovať zápas cez streamovaciu platformu, bol súboj zápasníka a po novom aj televízneho zabávača Attilu Végha. Rozdal si to s Američanom Emanuelom Newtonom, ktorý je bývalý majster zmiešaných bojových umení. Zvíťazil slovenský gladiátor po štvrtom kole na body.

Skočia si opäť do vlasov?

Najbližšie sa proti sebe postavia dve ženy, slovenské speváčky Aless Capparelli a Dominika Mirgová sa pobijú až v Brne. Organizátori ich oslovili asi preto, že pred pár rokmi si dámy skočili do vlasov - Aless sa vysmiala z textov Mirgovej piesní. Na prípravu im nedali veľa času - iba pár mesiacov. „Trénovala som už vlani, box som si zamilovala, rada by som skúsila niečo nové a dostala sa do lepšej fyzickej a psychickej formy,“ vyznala sa Aless, prečo do súboja ide. Trénuje striedavo v Bratislave a v Poľsku, kde žije s priateľom, futbalistom Ľubomírom Šatkom.

Mirgová je, naopak, nováčik. „Predtým som nikdy neboxovala, ale tento šport sa mi páči a povedala som si, kedy, ak nie teraz urobiť zo seba bojovníčku,“ vysvetlila speváčka. „Za to, že som túto ponuku prijala, môže Paťo a Attila. Povedali - ty si Rómka, ty to dáš!“ odvolala sa na rapera Patrika Vrbovského a zápasníka Végha, v ktorého trnavskom „gyme“ trénuje.

Box ako tanec

Pripraviť sa na profesionálny zápas nie je jednoduchá záležitosť. „Na pódiu som ako doma a teraz si to idem vyskúšať v ringu. Už len nepodceňovať súpera, nastaviť si hlavu, zamakať a ukázať, že tento šport patrí hlavne do ringu,“ rozpráva Dominika Mirgová osvetovo a odporúča: „Ak sa chcú ľudia biť, nech sa dajú na šport a nech si nevybavujú svoje účty na ulici.“

A, čuduj sa svete, box prirovnáva speváčka k tancu. „Je to podobné, ale s tým, že v ringu musím udrieť protivníka, aby som získala body a vyhrala.“ Boxovať vraj ide aj preto, lebo chce ľuďom odovzdať myšlienku - hýbať sa treba. Podľa nej treba ukázať, že aj obyčajný človek sa dokáže za pár mesiacov naučiť drine a zodpovednosti.

Teraz Mirgová každý deň tvrdo maká, o čom pravidelne informuje svojich instagramových sledovateľov. „Nerobím to pre slávu ani peniaze. Bála som sa tohto športu ani som sa na to nevedela pozerať, no teraz k nemu vzhliadam a chcem sa ho naučiť najlepšie, ako viem. Mám na to dokopy dva a pol mesiaca, je to mega výzva. A, mimochodom, na tréningy chodím včas a každý deň okrem víkendov. Už to je pre mňa výhra,“ dodáva.

Väčší honorár ako profesionáli

Zadarmo to však Dominika, Aless ani nikto iný nerobí. Ak niekto z celebrít tvrdí, že o peniaze nejde, nie je to úplne pravda. „Keďže som mala tomu obetovať niekoľko mesiacov života, vypýtala som si veľa peňazí. Vtedy ešte nemali pre mňa súperku,“ vyšla s pravdou von nakoniec aj Mirgová. Zaskočení organizátori jej podľa našich informácií na rovinu povedali, že „toľko si nevypýtali ani profesionáli“.

Napokon sa so speváčkou dohodli na kompromise a na výzvu po dlhom rozmýšľaní kývla. Uspokojila sa aj s inými benefitmi - spevní si postavu, vyrysuje telo, získa sebadisciplínu. „Tie peniaze sú už len taká čerešnička na torte. Ani to nie je nejaký veľký honorár, rovnaký by som si vedela zarobiť v pokoji doma v rámci influncerstva, dokonca trojnásobne viac,“ vysvetlila nám Mirgová.

Nové výzvy

Do rovnakého ringu sa nechal zlákať aj bubeník Martin Valihora, ktorý sa už roky venuje thajskému boxu a kickboxu. Sily si zmeria s mladým raperom z Bratislavy Erikom Tresorom, ktorý v boxe nie je žiadny nováčik.

FOTO V GALÉRII

V aréne si to opäť vyskúša Patrik Rytmus Vrbovský, ktorý začal rekreačne boxovať v štyridsiatke. Odvtedy si to „rozdal“ s raperom a vicemajstrom Česka v thajskom boxe Otakarom „Marpom“ Petřinom, MMA bojovníkom Gáborom Borárosom, ktorý je o pätnásť rokov mladší, a už spomínaným Molochom. „Človek od klávesnice si nedokáže predstaviť, čo prináša príprava, posledné dni pred zápasom a samotný boj. Miešajú sa vo vás pocity od adrenalínu po neistotu. Nezažil som nič, k čomu by som to prirovnal,“ zhodnotil raper, prečo je pästiarskymi súbojmi taký posadnutý.