Tip na článok

Komunistickému pohlavárovi Štrougalovi hrozí súd. Za smrť ľudí zabitých na hranici

Jeho meno sa spája s postom premiéra v komunistickom Československu aj s fámami o tom, že jeho milenkou bola Helena Vondráčková. V skutočnosti bol zodpovedný za smrť ľudí zabitých na našich hraniciach. Tak to aspoň tvrdia o Lubomírovi Štrougalovi poľskí znalci z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), obdoby nášho Ústavu pamäti národa (ÚPN), ktorý skúma zločiny totalít.

Galéria k článku (6 fotografií )
Jozef Holota: Mladý muž z Poľska zbytočne zahynul na našej hranici a jeho prípad možno dostane pred súd Štrougala i ďalších.
Prokurátor: Podľa Bogusława Tomasza Czerwińského sú zločiny proti ľudskosti nepremlčateľné.
Obete: Pri úteku cez železnú oponu bolo na našej strane hranice s Rakúskom zabitých najmenej 42 ľudí.

Dôchodcovi, ktorý si dnes pokojne nažíva v Prahe, môžu spôsobiť problémy. Hrozí mu, že sa bude zodpovedať za zločiny proti ľudskosti. Aj na našej strane hraníc, napríklad pri Devíne, zabíjali nevinných ľudí. Obete ležia v neznámych hroboch a za ich zabitie dodnes nikto nepykal, výhovorky zodpovedných sú absurdné.

Hranica: Popod Devín viedla za totality zóna smrti a zomierali tu nevinní ľudia.
Hranica: Popod Devín viedla za totality zóna smrti a zomierali tu nevinní ľudia.
TASR

Aparátnik Štrougal

„Soudruzi pohraničníci! Učte se ze slavných bojových tradic Komunistické strany Československa! Pohraniční stráž jako součást ozbrojených sil ČSSR od svého založení vždy čestně plnila své odpovědné poslání... Přeji vám mnoho úspěchů při ochraně státních hranic!“

Toto hlásal krátko po svojom nástupe v roku 1961 na post ministra vnútra Lubomír Štrougal. Dnes má 92 rokov. Dôchodca žijúci v Prahe vystupuje na verejnosti ako príjemný pán, ktorý s úsmevom podpisuje čitateľom a čitateľkám svoje knihy, pamäti. Ľudia, ktorí za jeho šéfovania rezortu vnútra chceli ujsť z totalitného režimu, také šťastie nemali.

Štrougala si pamätáme najmä ako komunistického premiéra, funkciu zastával osemnásť rokov v rozmedzí rokov 1970 - 1988. Zároveň sa angažoval v komunistickej totalite aj inak. Aparátnika Štrougala už v roku 1958 zvolili do Ústredného výboru Komunistickej strany Československa, rok nato sa stal ministrom poľnohospodárstva a v období 1961 - 1965 bol ministrom vnútra.

Práve z tejto pozície bol podľa historikov zodpovedný za zvlášť dôležitý silový rezort v totalite - pod ministerstvo vnútra spadali komunistickí fízli, eštebáci aj pohraničníci. Štrougal bol teda z titulu svojej funkcie po prezidentovi druhou najvyššou osobou v hierarchickej postupnosti zodpovednou za zabíjanie na hraniciach.

Zóna smrti

„Vyšetrovanie sa teraz začína,“ vysvetľuje hovorca ÚPN Peter Juščák. „Prokurátori Hlavnej komisie pre stíhanie zločinov proti poľskému národu začali trestné konanie v prípadoch poľských občanov zabitých počas komunizmu vysokým napätím na hranici. Týka sa to štyroch konkrétnych občanov Poľska, ktorí prišli o život v rokoch 1963 a 1964. Hlavná žijúca zodpovedná osoba je niekdajší minister vnútra Lubomír Štrougal.“

Štrougalovu zodpovednosť konštatovala aj medzinárodná Platforma európskej pamäti a svedomia, ktorá združuje inštitúcie z osemnástich krajín a jej cieľom je výskum, dokumentácia totalitných režimov v Európe v 20. storočí a vzdelávanie o nich. Oslovili sme aj poľskú stranu a prokurátor Bogusław Tomasz Czerwiński nám vysvetlil: „Vyšetrovanie IPN sa v súčasnosti koná vo veci vrážd poľských občanov na hranici bývalého ČSSR a Rakúska. Cieľom je zistenie okolností, za akých boli spáchané trestné činy, zistenie podrobností o všetkých Poliakoch, ktorí zomreli v ich dôsledku, a zhromažďovanie dôkazov naznačujúcich páchateľstvo konkrétnych osôb a ich trestnú zodpovednosť.“

Jeden z prípadov sa týka priamo Slovenska - odohral sa neďaleko brala, na ktorom sa týči hrad Devín. Dnes je to miesto prechádzok, vedľa tečie Morava, ktorá sa vlieva do Dunaja. Za komunizmu tu bola zóna smrti. Za riekou Morava ležalo slobodné Rakúsko, hranica bola neprístupným územím a každý, kto sa tu ocitol, riskoval život. Pri pokuse o prekonanie hranice na vás strieľali ostrými nábojmi, nahuckali na vás zúrivých psov alebo vás nechali zomrieť na plote, v ktorom bol elektrický prúd.

Farba očí - niebieskie:

V júni 1964 tu takto zomrel poľský občan Jozef Holota. Jeho spis nám sprístupnili v Ústave pamäti národa. Vyplýva z neho, že Jozef bol podľa policajtov automaticky vinný. Mohol za to zvrátený zákon o takzvanom opustení republiky, pre ktorý za komunizmu perzekvovali a väznili tisíce ľudí. Za tento „trestný čin“ začal formálne vyšetrovanie nad mŕtvolou kapitán Černák. Po policajtovi prišla na rad pitva a pohreb v neoznačenom hrobe.

Jozef Holota: Mladý muž z Poľska zbytočne zahynul na našej hranici a jeho prípad možno dostane pred súd Štrougala i ďalších.
Jozef Holota: Mladý muž z Poľska zbytočne zahynul na našej hranici a jeho prípad možno dostane pred súd Štrougala i ďalších.
Archív ÚPN

Čo sa vlastne stalo? Z výpovedí svedkov vyplýva, že v Devíne zaklopal na jedny dvere a pod zámienkou, že sa potrebuje napiť vody, sa zdôveril, že chce emigrovať. Pýtal sa, kde sa nachádzajú hraničné drôty. Hoci prosil, aby o ňom nikomu nehovorili, „uvedomelá“ občianka hneď po jeho odchode bežala za pohraničníkmi. Tí ho hľadali v okolí celý deň, ale až tesne pred polnocou našli jeho mŕtvolu. Spálenú na drôtoch s vysokým napätím.

Profesionálny pohraničník nadporučík Déneš diktoval do protokolu (ponechávame v pôvodnom znení): „Pri priblížení sa na vzdialenosť asi 10 metrov rozpoznal som obrisy postavy osoby ako leží na kontrolnom páse na chrbáte mierne rozhodenýmy nohámy a rukami na prsiach...“ Posudok súdneho lekára hovorí jasne: „Príčinou smrti bol celkový účinok elektrického prúdu preniknuvšieho cez telo... Podľa charakteru prúdových známok možno súdiť, že bol zasiahnutý prúdom vysokého napätia.“

O Jozefovi sa zo spisov veľa nedozvieme. Ako človek nikoho nezaujímal, pre komunistické orgány bol len „narušiteľ hranice“. Podľa dokladov mal 32 rokov, bol ženatý, robotník, zrejme zlievač. Farba očí: „niebieskie“... Naposledy žil v meste Bytom v Sliezsku. Okrem legitimácie mal pri sebe vojenskú knižku. Podľa údajov z nej ovládal francúzštinu aj nemčinu. Navyše, narodil sa pred vojnou v meste Saint-Maime vo Francúzsku. Nevedno, kde prežil vojnu, jeho životný príbeh je neúplný, medzerovitý - evidentne však mal väzby na Francúzsko, a tak nečudo, že túžil dostať sa do slobodného sveta.

S úmyslom usmrtiť

Dnes môže byť Jozef jednou z obetí, ktorá dostane pred súd komunistického pohlavára. Štrougal však nie je jediný. Podľa zistení českého historika Martina Pulca bolo pri prechode československých hraníc s Rakúskom a Nemeckom počas komunizmu usmrtených takmer tristo ľudí - z toho najmenej 42 na našej strane hraníc. Zastrelených bolo 143 ľudí, elektrina zabila 95 ľudí, utopilo sa najmenej 11 ľudí, samovraždu z obáv pred zatknutím spáchalo 17 ľudí, ďalšie obete zostrelili na rogale, roztrhali nastražené míny či útočiace psie svorky pohraničníkov. Medzi obeťami boli mladí ľudia, ktorí mali život pred sebou, ale napríklad aj duševne chorá žena. Okrem Slovákov a Čechov tu zabíjali zahraničných občanov.

Obete: Pri úteku cez železnú oponu bolo na našej strane hranice s Rakúskom zabitých najmenej 42 ľudí.
Obete: Pri úteku cez železnú oponu bolo na našej strane hranice s Rakúskom zabitých najmenej 42 ľudí.
Archív ÚPN

Dotyk s drôtom nabitým elektrickým prúdom, aký zabil aj Jozefa Holotu, sa prakticky nedal prežiť. Do drôtu púšťali 2 000 až 4 000 voltov. Nešlo o nehodu, ale o zámer. „Opatrenia, ako zavedenie elektrického prúdu s vysokým napätím do drôtených zátarás a rozsiahle zamínovanie priestoru drôtených zátarás a terénu pred hranicou, boli ako súčasť celého systému na hranici použité s vedomým úmyslom usmrtiť, a nie zastaviť akékoľvek osoby pokúšajúce sa prekonať tieto prekážky,“ konštatoval ÚPN vo svojom podnete na Generálnu prokuratúru.

Konali vraj podľa zákona

Uvedené oznámenie podalo ÚPN na Generálnu prokuratúru už v roku 2008 počas šéfovania Dobroslava Trnku. Dokument obsahoval aj mená konkrétnych zodpovedných príslušníkov Pohraničnej stráže. Súčasťou podania bolo 157 príloh, jednotlivé prílohy tvorili mnohostranové ucelené listinné dôkazy.

Takmer za desať rokov nedokázali naše orgány pohnať na spravodlivosť nikoho zodpovedného za smrť vyše štyroch desiatok ľudí. Podľa vyjadrení ÚPN „postupne sme dostali 24 uznesení vyšetrovateľov Krajského riaditeľstva Policajného zboru, Úradu justičnej a kriminálnej polície v Bratislave, ktorými zastavili trestné stíhania v prípadoch usmrtených osôb represívnou zložkou komunistického režimu s odôvodnením, že pohraničníci konali v súlade s vtedy platnou legislatívou“. Táto argumentácia je podľa kritikov absurdná - potom by bolo v poriadku aj vraždenie Židov v holokauste, keďže nacisti si naň rovnako schválili zákony.

V Poľsku nepremlčateľné

Zaujímalo nás, či si na poľskej strane myslia, že dosiahnu spravodlivosť - keďže u nás dosiaľ beztrestne žijú zodpovední pohlavári, hraničiari a eštebáci, v našej justícii stále pôsobia prokurátori a sudcovia, ktorí obžalúvali a súdili za porušenie zákona o opustení republiky, ba päť aktívnych sudcov sedí i na Najvyššom súde SR. Aj premiér Robert Fico dlhodobo relativizuje zločiny komunizmu.

„Opísané trestné činy prokurátor klasifikoval ako komunistické zločiny, ktoré sú zároveň zločinmi proti ľudskosti, a tie sú podľa medzinárodného trestného práva nepremlčateľné. Preto je ich postih možný v každej dobe a obmedzenie nepredstavuje ani prípadný vek páchateľov,“ podotýka Bogusław Tomasz Czerwiński.

Prípad poľských občanov nemusí byť jediným pokusom o vyrovnanie s našou minulosťou. Napríklad aj nemecká strana pripravuje stíhanie za smrť svojich občanov, medzi nimi za zabitie mladého saxofonistu Hartmuta Tautza z Magdeburgu, ktorého 9. augusta 1986 neďaleko Petržalky doslova zaživa roztrhali psy pohraničníkov.

Okrem Štrougala hrozí súd dlhoročnému predsedovi vlády Slovenskej socialistickej republiky Petrovi Colotkovi i generálnemu tajomníkovi Ústredného výboru Komunistickej strany Československa Milošovi Jakešovi. Z viacerých krajín Európy sa ozývajú úvahy smerujúce k zriadeniu Medzinárodného súdneho tribunálu na stíhanie zločinov komunizmu, podobného, aký po vojne súdil nacistických zločincov.

VIDEO Plus 7 Dní