Aj na slovenských obrazovkách sa čoskoro objaví televízna šou, ktorá pobavila státisíce ľudí vo viac ako dvadsiatich krajinách sveta. Diváci už od prvého novembra hlasujú za ľubovoľnú slovenskú osobnosť z histórie či zo súčasnosti. Desať naj Slovákov dostane desať obhajcov, ktorí svoju osobnosť predstavia v pozitívnom svetle. „Obhajcovia budú verejne známi ľudia. Verím, že neskončíme v šoubiznisovej klietke, ale môžu to byť vedci i politici,“ prezradil nám o formáte s názvom Najväčší Slovák producent Peter Núñez. Moderátori Štefan Chrappa (39), známy pod pseudonymom Pišta Vandal, a Adela Vinczeová (38) sa už na nový program RTVS tešia. Lenže história má množstvo míľnikov a pascí. Niektoré sú aj zábavné, iné krvavé. Tak ako v zahraničí, ani u nás sa Najväčšiemu Slovákovi nevyhla kritika a kontroverznosť. A to skôr, než vôbec anketa odštartovala! Ako to dopadlo v iných krajinách?

Veľká Británia: Víťazstvo pre tuhého fajčiara

Najväčší Brit: Winstonovi Churchillovi k prvému miestu v ankete stačila maličkosť - doviedol britský národ k víťazstvu v druhej svetovej vojne.
Zdroj: profimedia.sk

Televíznu šou The 100 Greatest Britons - 100 najväčších Britov - uviedla BBC v roku 2002. Premyslený televízny formát dokázal spojiť históriu, spoločenské znalosti a zábavu do atraktívneho celku. Zároveň odhalil nielen preferencie divákov, ale sčasti aj ich neznalosť či zmysel pre recesiu. Víťazom ankety sa stal bývalý britský premiér Winston Churchill. Stúpenec európskej integrácie a tuhý fajčiar cigár sa v rodnej krajine teší obrovskej obľube. Dožil sa úctyhodného veku - zomrel v roku 1965 ako 90-ročný! Dokonca v roku 1953 získal Nobelovu cenu za literatúru s odôvodnením: „Za jeho majstrovstvo v historickej a biografickej tvorbe a za jeho brilantné rečnícke umenie, ktorým vždy stál v službách obrany ľudských hodnôt.“