V apríli vystúpi v Divadle Andreja Bagara v Nitre aj v Dome odborov v Žiline, a koncom augusta aj na festivale Lodenica na Zelenej vode, ktorá tento rok oslávi 25. výročie.

„A bude ospevovať Putina?“ pýta sa jeden zo sledovateľov festivalovej stránky na vystúpenie ostravského pesničkára Jaromíra Nohavicu. „A čo má spoločné hudba a politika? Nikto nerieši, kto s kým sa stretol… Rieši sa, že je fajn hudobník,“ reagoval ďalší.

V podobnom duchu odpovedal na naše otázky ohľadom kontroverzného hudobníka aj organizátor festivalu. „Nevenujem sa politike. Stačí, že môj brat bol poslancom Národnej rady SR za stranu, ktorú obviňujú zo všetkého možného,“ hovorí Dušan Drobný, brat ex-poslanca Stanislava Drobného, ktorý kandidoval za Kotlebovu ĽSNS. „Už som si kvôli nemu dosť vytrpel a mňa politika nezaujíma. Nepustil som si strany ani na festivaly, nikdy som od nich nevzal peniaze,“ dodá.

Neustále dráždi

Kedysi bol Jaromír Nohavica ikonou a jeho skladby ako Kométa, Mladičká básnířka či Darmoděj poznajú mnohí naspamäť. Posledné roky sa však viac hovorilo o jeho spolupráci s ŠtB či o prijatí ocenenia z rúk ruského vodcu Vladimira Putina v roku 2018, ktoré odmietol vrátiť.

Pred rokom Jaromír Nohavica reagoval na zrušené koncerty v Česku a v Poľsku slovami: „Narozen v komunismu, umřu v komunismu.“ Naráža na vlnu kritiky a odmietania, ktorá sa na neho valí od začiatku vojny na Ukrajine.

Vyčítajú mu, že nevrátil medailu od Putina, tŕňom v oku je aj jeho súčasná tvorba. A tou sa v očiach kritikov ešte viac diskredituje, pretože ňou nahráva rusofilom a tým, ktorí sa utiekajú k rôznym konšpiráciám. Niektorí ho dokonca nazývajú súčasťou Putinovej dezinformačnej kampane. A tak Nohavica vracia údery spôsobom sebe vlastným.

Naďalej skladá songy, ktoré nahrávajú odporcom Západu. „Ta raketa byla Ukrajince nebo Rusa/ Počkáme co řekne pan prezident USA/ Proč nám nefunguje horká vládní linka/ pan prezident USA spinká, spinká, spinká,“ spieva v songu Počkáme, co řekne. Naráža na strelu, ktorá zabila v Poľsku dvoch ľudí a objavili sa zmätočné informácie, či išlo o zablúdenú ruskú raketu alebo ukrajinskú.

FOTO v GALÉRII

Správny chlap?

Je však aj dosť tých, ktorí neriešia Nohavicove politické názory a v jeho rozhodnutiach nevidia problém. „Štve ma, čomu je vystavený môj kamarát Nohavica. Vyčítajú mu cenu od Putina, ale titul zaslúžilý umelec tiež všetci nevrátili. Čo to má s politikou? Dostal ju za prácu a a ja si jeho tvorbu veľmi vážim,“ bráni ostravského pesničkára Ivan Matejovič alias strýco Ujlaky z nitrianskej kapely BijouTerrier. „Keď sa objaví Nohavica, každý vie, že prišiel ,niekto´. Vážne to z neho vyžaruje. Je to normálny chlap, s ktorým je sranda a robí úžasné veci. Teším sa na neho. V apríli bude hrať v nitrianskom divadle a nech si všetci trhnú nohou.“