Box je olympijská športová disciplína, očakávalo by sa teda, že hlavní aktéri budú k nemu pristupovať s plnou vážnosťou. Ibaže od dvadsiateho storočia sa stal aj veľkým biznisom - niektoré zápasy vygenerovali milióny eur. Duel Georgea Foremana a Muhammada Aliho v roku 1974 sledovalo v priamom prenose vyše miliardy divákov, no posledných päťdesiat rokov popularita krvavého športu klesá. Aby manažéri oprášili jeho zašlú slávu, na scénu prizývajú mediálne známych začiatočníkov. Nielen vo svete, ale nejaký ten piatok už aj na Slovenku či v Česku. Stávame sa svedkami zápasov raperov, hudobníkov i iných celebrít, čo vyvoláva medzi športovými fanúšikmi rôzne vášne.

Biznis je prvoradý

O mesiac si to v ringu rozdajú Aless Capparelli (24) a Dominika Mirgová (30). Dve nežné speváčky si dajú dobrovoľne do držky, aby zvýšili záujem o boxerské zápasy medzi mladými ľuďmi do tridsať rokov. Takzvaný influencerboxing do našich končín dorazil zo zahraničia. Dôvod? Vďaka podobným celebritným zápasom vraj začal box znova mimoriadne vynášať. Čím známejší influenceri sa stretnú navzájom v ringu, tým má duel vyššiu cenu. Jednak priláka viac platiacich divákov a reklamných sponzorov, no viac peňazí sa bude točiť aj v stávkach na víťaza. Športová stránka teda ide do úzadia.

Slovensko a Česko kopírujú svetové trendy, za posledný rok a pol sme videli mlátiť sa v ringu kadekoho. Svoju premiéru zažili raperi Michal Separ Kmeť a Majk Spirit, vlastným menom Michal Dušička. Duel propagovali s tým, že sa podrobili tvrdej príprave pod vedením uznávaných mien bojovej scény. Separovi však začalo pred tretím kolom tiecť z nosa, a tak zvíťazil Spirit.

V rovnaký večer bojovali proti sebe raperi Patrik Rytmus Vrbovský a Denis Domaracký, ktorý je známy aj pod menom Moloch Vlavo. Pred fanúšikmi rapovej scény viedli niekoľko rokov verbálny spor, a tak sa podpichovali aj počas prípravy. Zápas zvaný Fight Night Challenge vyhral „kráľ slovenského rapu“ po štyroch kolách na body.

FOTO V GALÉRII

V ringu sme videli aj modela, herca a speváka Matúša Yaela Kolárovského, ktorý porazil fitnes­trénera Janyho Landla. Lákadlom pre fanúšikov, ochotných si zaplatiť za priamy vstup či možnosť sledovať zápas cez streamovaciu platformu, bol súboj zápasníka a po novom aj televízneho zabávača Attilu Végha. Rozdal si to s Američanom Emanuelom Newtonom, ktorý je bývalý majster zmiešaných bojových umení. Zvíťazil slovenský gladiátor po štvrtom kole na body.

Prečítajte si tiež: