Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Ubolený Dag Palovič a jeho prominentné návštevy v nemocnici

Zápasy slovenskej hokejovej reprezentácie na majstrovstvách sveta do osemnásť rokov vo Švajčiarsku boli takmer vždy drámou do konca, viackrát totiž prejavili mimoriadnu mentálnu silu. Aj keď im tesne ušla medaila, štvrté miesto je najlepší výsledok takmer za dvadsať rokov. Dosiahli ho aj vďaka mentálnemu koučovi Dagovi Palovičovi (48), ktorý brankárov mužstva pred náročnými zápasmi psychicky zoceľoval.

„Veľmi ma potešilo, keď Samo Urban verejne priznal, že kľúčový zápas s Nemeckom o postup do štvrťfinále zvládol aj vďaka našim mentálnym cvičeniam,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ Palovič. Jeho stopa bola badateľná aj pre nezainteresovaných. Pozorný divák si mohol všimnúť, ako naša brankárska jednotka pred kľúčovými chvíľami zatvára oči a až meditačne sa koncentruje na nasledujúci priebeh. Napokon hokejisti stratili bronz iba minútu pred koncom duelu s Kanadou, ktorá vyrovnala a v predĺžení dala šťastný víťazný gól. Pre ešte priaznivejší výsledok na ľade Palovič hokejistom radí, aby sa vykašľali na baby. „Pre väčšinu hráčov je dobré abstinovať, aby si šetrili energiu na klzisko,“ tvrdí.

https://plus7dni.pluska.sk/gal/ludia/kouc-amputovanou-nohou-nasim-hokejistom-ms-pomahal-nemocnice-aj-dag-palovic

Zadarmo

Pre Daga Paloviča to bola prvá väčšia pracovná ponuka po hrozivej havárii, z ktorej sa dodnes zotavuje v bratislavskej neurorehabilitačnej nemocnici. Netají, že s mladými brankármi pracoval, pretože si s nimi vytvoril osobný vzťah. Spriatelili sa počas výcvikových táborov, ktoré už päť rokov organizuje tréner Ján Lašák, kde mal Dag na starosti program mentálnej prípravy. „Keď chlapci prejavili záujem, aby som ich pripravil aj na šampionát, veľmi som sa potešil,“ priznal nám. V mentálnej príprave brankárov Samuela Urbana, Lukáša Fürstena a Damiána Slávika na majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku ho nezastavila ani nutná amputácia nohy. „S chlapcami som komunikoval prostredníctvom videohovorov priamo z nemocnice,“ upresňuje.

Zarážajúce je, že mentálny k­ou­č mladým hokejistom pomáhal bez nároku na honorár. „Pôvodne som to nechcel robiť zadarmo, ale keď Slovenský zväz ľadového hokeja oznámil, že na to nemajú peniaze, nenechal som chlapcov v štichu. Janko Lašák navrhol, že mi to zaplatí zo svojho, čo som, samozrejme, odmietol. Predsa si nebudem brať jeho súkromné peniaze a ukracovať mu rodinu,“ prezrádza Dag, hoci financie by sa mu v aktuálnej situácii zišli. Od minulého augusta, keď havaroval na motorke a takmer neprežil, je bez príjmu. „Poisťovňa mi dáva na deň 2,55 eura,“ šokuje.

https://plus7dni.pluska.sk/gal/ludia/kouc-amputovanou-nohou-nasim-hokejistom-ms-pomahal-nemocnice-aj-dag-palovic

Celý článok a rady, ktoré hokejistom pomohli k úspechu, nájdete v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ