Danke, Edita! Plagát so smejúcou sa speváčkou a s poďakovaním vítal koncom marca návštevníkov Bavorskej štátnej opery v Mníchove. Posledná svetová primadonna assoluta Edita Gruberová sa práve tu lúčila s opernými pódiami. Ako posledné vystúpenie na scéne si zvolila svoju „paraderolle“ - kráľovnú Elisabettu v Donizettiho opere Roberto Devereux v réžii Christofa Loya, ktorá mala premiéru v roku 2004. „Je to moja obľúbená rola, má lyrické aj dramatické party a tiež koloratúry. Veľmi mi vyhovuje,“ priznáva 72-ročná rodáčka z bratislavskej Rače Edita Gruberová, ktorú hudobná kritika považuje za svetovú jednotku opernej scény.

Hodinová klaňačka

Rozlúčkové predstavenie sa nieslo v slávnostnej atmosfére. Príchod kráľovnej Elisabetty na scénu sprevádzal niekoľkominútový potlesk, dupanie a výkriky - Bravo! Podobne reagovalo publikum po každej árii. Záverečná klaňačka trvala neuveriteľných 58 minút. Na kráľovnú koloratúry počas nej padali lupene kvetov, publikum kričalo bravo a mávalo transparentmi s nápismi Edita straordinaria, Edita si vynikajúca, Edita bravissima. Mníchov možno právom označiť za jednu z domovských scén Edity Gruberovej, spievala tu celých 45 rokov a odspievala 308 predstavení. „Začínali ste tu ako Kráľovná noci a odchádzate ako kráľovná Alžbeta. Na pamiatku vám chceme dať túto korunu, ktorú si právom zaslúžite,“ povedal pri odovzdávaní daru, kráľovskej koruny z inscenácie opery, intendant opery v Mníchove Nikolaus Bachler. „Bolo to úžasné, bolo to nádherné, ale už toho bolo dosť,“ prihovorila sa Edita Gruberová aplaudujúcemu publiku. „Chcem sa poďakovať za to, že ste boli ku mne takí benevolentní, že ste si ma vždy chceli vypočuť, chodili ste na moje predstavenia a azda ste si to aj užívali. Je to, ako keď opúšťate veľkú rodinu, všetko a všetci navždy zostávate v mojom srdci. Srdečná vďaka a adieu.“

Koniec jednej éry - Bavorský minister kultúry Bernd Sibler označil Editu Gruberovú za legendu. Odborníci sa zhodujú v názore, že jej odchodom sa končí jedna éra. Kráľovná koloratúry či večná veľkňažka belcanta patrí do radu slávnych speváčok ako Maria Callasová, Montserrat Caballé či Joan Sutherlandová. Pravidelne spievala na scénach opier veľkej päťky - Viedeň, Miláno, New York, Londýn, Mníchov po boku takých spevákov ako Luciano Pavarotti či Plácido Domingo. Perlička je, že po jej boku začínali aj naši dnes už svetoví speváci Štefan Kocán a Pavol Bršlík. Štefan Kocán vo Viedenskej štátnej opere ako jej otec v postave Komtúr v opere Don Giovanni, kde ona spievala donu Annu, a Pavol Bršlík práve v Bavorskej štátnej opere v Mníchove v opere Lucrezia Borgia. 
Odchodom Edity Gruberovej sa v opere končí jedna veľmi úspešná a krásna éra. Kráľovná koloratúry má síce už 72 rokov, ale do speváckeho dôchodku predsa len neodchádza. Chce ešte koncertovať a venovať sa mladým talentom. Lebo dobrá spevácka technika je základom úspechu a práve tej Edita Gruberová vďačí za svoju polstoročnú úspešnú spevácku kariéru.