Vraj keby vedeli steny rozprávať, čudovali by sme sa, čo sa medzi nimi dialo. Dvojpodlažný dom pod bratislavským Slavínom si pamätá slávne časy legendárnych hercov, ktorí sa u Zvaríkovcov stretávali - zrejme aj vo vínnej pivnici, ktorá je pod domom. Umelecké sedenia neskôr nahradili hádky rodinných príslušníkov, ktoré sa niesli okolím. No aj tie jedného dňa utíchli.

 

Herečku Evu Krížikovú (85) začali po smrti manžela, divadelného barda Františka Zvaríka (†87), kváriť zdravotné problémy a po tom, čo si poležala v nemocniciach, dcéra Barbora ju pre nepretržitú zdravotnú starostlivosť radšej umiestnila do domova seniorov na Záhorí. A prázdnej bratislavskej vily sa rodina nedávno zbavila. Prominentný život v nej vďaka novému majiteľovi nevyhasne.

Väzeň vo vlastnom dome

„Mama bola vždy praktická a realistická, otec bohém. Keď mal zatĺcť klinec, klepol si po prste. Keď sa zobudil, buď maľoval, alebo spieval,“ spomínala kedysi na spolunažívanie dvoch legiend ich dcéra Barbora. Spomínať bolo na čo, v dome na dobrej adrese prežila netypické detstvo. Poštár nosil rodičom zamilované listy od ctiteľov a ctiteliek, plné vyznaní lásky. A v neposlednom rade sa tu z času na čas zastavili iní slávni. „S Miškom Dočolomanským sme v obývačke robili saltá. A dosť sme sa stretávali s Julom Satinským i Milanom Lasicom,“ rozpamätávala sa Barbora.

Ibaže v roku 2008 jej otec zomrel. A keď sa potom začala vytrácať z verejného života aj jej mama, útočisko našla vo svojej vile v centre hlavného mesta. Po manželovej smrti Krížiková istý čas hrala v divadle, ale nakoniec sa pred okolitým svetom a kolegami uzavrela úplne. Z luxusnej vily prestala vychádzať, ale vysnívaný pokoj nenašla. Život jej strpčovali konflikty s nevlastným potomkom, synom Františka Zvaríka z predchádzajúceho manželstva, ktorý zostal žiť v jednej časti vily. Susedia by vraj vedeli rozprávať o ich hádkach, ktoré sa niesli okolím.