Keď vošiel do miestnosti, nebolo človeka, ktorý by si ho nevšimol. A keď vošiel do Véčka či iného bratislavského klubu, ten bol okamžite „jeho“. Tak na Andreja Válka (†66) spomínajú kamaráti „z mládí“. A pritom v žilách známeho televízneho dramaturga ani nekolovala slovenská krv.
„Vždy hovoril, že je Rus,“ zaspomínal si pre PLUS 7 DNÍ jeden z jeho najlepších kamarátov z mladosti, humorista Oliver Andrásy (63). Študovali spolu na vysokej škole žurnalistiku, žúrovali v byte, ktorý Andrejovi zostal po nevlastnom otcovi, slávnom básnikovi Miroslavovi Válkovi. Mohli si hovoriť socialistická zlatá mládež, hoci život Andreja Válka, neskoršieho svokra exministra Počiatka, poznačili mnohé tragédie.
Diplomatické eso z Moskvy
Je veľmi pravdepodobné, že charizmu zdedil po dedovi, jednom z najvýznamnejších sovietskych diplomatov všetkých čias. Valeriana Alexandroviča Zorina (†84) z Moskvy vysielali vždy tam, kde sa lámal chlieb. Do Československa priletel aj v roku 1948, aby dohliadal na uspokojivý priebeh Víťazného februára, ktorý krajinu uvrhol na ďalšie desiatky rokov do totality. Doma šéfoval sovietskej vnútornej špionáži a v čase karibskej krízy viedol delegáciu Sovietskeho zväzu v Bezpečnostnej rade OSN.
Vraj sedel pri Chruščovovi aj v momente, keď tam rozčúlený búchal topánkou do stola. Do histórie sa Valerian zapísal po atentáte na J. F. Kennedyho - vtedy vydal kontroverzné vyhlásenie, že amerického prezidenta nemusel zabiť Lee Harvey Oswald. Neskôr sa stal veľvyslancom vo Francúzsku a v rodnej krajine získal až trikrát najvyššie vyznamenanie v Sovietskom zväze, Leninov rad.
Zatiaľ čo Valerian Alexandrovič, sovietske diplomatické eso a tiež čelný predstaviteľ KGB, riešil v Organizácii Spojených národov veľké problémy veľkého sveta, v Trnave sa konala malá svadba. Zorinova obľúbená dcéra Zora sa tam v roku 1961 vydala. Brala si Slováka Miroslava Válka, v našich končinách už známeho básnika. Podľa dobových záberov Zora vyzerala ako hollywoodska hviezda, pamätníci ju opisujú aj ako rozhľadenú a vzdelanú ženu, ktorá sa v socialistickom Československu cítila podstatne lepšie než v socialistickom Sovietskom zväze.
„Rozhovorila sa o Stalinových praktikách v Rusku, s akým strachom si líhali spať, lebo Stalin svojich ľudí často volával aj v noci. A kedykoľvek Stalin zavolal ich otca, rodina nikdy nevedela, či sa vráti,“ píše sa v pamätiach skladateľa Miloša Ruppeldta. Šťastie však Zora nenašla ani na Slovensku, z lásky k Válkovi, ktorého milovala do konca svojich dní, doslova zošalela.
Trpela stihomamom
Obaja boli rozvedení a do manželstva si priniesli dieťa z predchádzajúceho vzťahu. Miroslav Válek už vychovával školáčku Miroslavu a osvojil si aj Zorinho syna Andreja. Darilo sa mu i kariérne. Po svadbe vstúpil do komunistickej strany a ku koncu dekády ho prezident Gustav Husák donútil, aby sa na Slovensku stal socialistickým ministrom kultúry. Vyzeralo to, že manželom Válkovcom nič nechýba. „Veľmi sa zaľúbili, to bolo vidieť,“ povedala dcéra Miroslava vo filmovom dokumente Válek.
Časom sa však začala prejavovať básnikova bohémska nátura a vážne psychické problémy jeho krásnej manželky. „Ako nám neskôr povedal psychiater, príbuzní zriedkakedy vidia plaziaci sa rozvoj psychózy. Myslia si, že to je prosto náhoda, únava, hnev, charakterová vlastnosť. Pomerne rýchlo tým ich vzťah utrpel. Bolo to veľmi ťažké, veľmi zlé,“ opisovala Valkova dcéra temné obdobie. Podľa Miroslavy u macochy prepukla paranoidná psychóza.
Andrej, ktorý prehovoril pre rovnaký dokument Válek, dramatické chvíle v rodine znášal ešte ťažšie. „Oveľa horšie bolo, ako sa otčim správal k mojej mame. Hoci ona ho až bezmedzne milovala. V období, keď som mal k nemu odmietavý postoj, bol často na ňu násilný, bolo obdobie, keď veľmi veľa pil,“ vyznal sa Andrej Válek. V dokumente opisoval nevlastného otca ako prísnu autoritu, ktorej sa sám bál. „Nechcem, aby to vyzeralo, že od rána do večera mi robil zle, väčšinu času sa správal úplne normálne. Ale nebol v tom žiadny cit. To, že ho mama milovala, bolo očividné na každom kroku. Do poslednej chvíle svojho života na ňom visela.“
Postupne nešlo prehliadať ani Zorinu diagnózu. „Trpela stihomamom, stále sa bála, že ju chce niekto zabiť. Niekedy ste mali pocit, že jej nič nie je. A inokedy som sa v noci zobudil a ona sedela na takom malom stolíku v izbe. Hovorila: Andrej, chcú ma zabiť. Keď som potom volal starému otcovi do Moskvy, prišiel sa pozrieť, hovoril aj s lekármi a navrhoval jej, či sa nechceme vrátiť. Mama bola jednoznačne proti a ja už som tu mal svoj život, chodil som na vysokú školu.“
Samovražda krásnej Zory
Paranoidné záchvaty sa opakovali. Do svojho bytu raz Zora nepustila ani predsedu slovenskej vlády. „Cez retiazku na dverách mu tvrdila, že ju prišiel zabiť. Peter Colotka tam asi polhodinu stál a hučal do nej. Keď sa mu podarilo dostať dnu, v kozube mala strčené kreslo, lebo sa bála, že jej príde niekto cez komín ublížiť,“ prezradil nám pamätník.
Chvíľu sa zdalo, že pani Válková sa vráti do bežného života - úspešne sa liečila a vydala knihu, napriek tomu sa s Miroslavom Válkom rozviedla. Keď sa potom znova oženil, prestala brať lieky. Následky boli fatálne. Jedného dňa zavolala Zora kamarátke, že „už sú za dverami“, a vyskočila z bytu, ktorý bol na treťom poschodí. Vraj dopadla na strechu zaparkovaného auta. Písal sa rok 1977.
FOTO hrobu Zory Válkovej nájdete v GALÉRII >>
Do Bratislavy okamžite priletel rozčúlený Válkov svokor Valerian Alexandrovič Zorin. Zora bola jeho miláčik, takže na pohrebe sa na zaťa vraj nedokázal ani pozrieť. S nenávistným pohľadom sa mu stále otáčal chrbtom. Ktovie, či sa vtedy Zorin myšlienkami vracal do roku 1948, keď sa sám priplietol do navlas rovnakej tragédie.
Bol totiž medzi poslednými, kto osobne hovoril s Janom Masarykom. Krátko pred tým, ako československý minister zahraničných vecí vyskočil z okna a zabil sa. Sovietsky súdruh ho v pražskom byte navštívil deň pred údajnou samovraždou. Obaja muži si podľa svedkov povedali „pár viet, trvalo to sotva dve minúty, a Zorin odišiel bez podania ruky“. „Minister bol bledý a chveli sa mu ruky,“ rekapituloval stretnutie s obávaným diplomatom Masarykov blízky človek. Svoju milovanú dcéru Zoru, ktorá prišla o život rovnakým spôsobom, napokon jej vplyvný otec prežil o deväť rokov.
Žúry u Andreja Válka
Zorin syn Andrej už zostal na Slovensku. Skoro sa oženil a keď ho prijali na žurnalistiku v Bratislave, bol otcom dvoch dcér. „Predtým chodil na inú vysokú, ktorú nedokončil. Preto bol o pár rokov starší než ja,“ prezradil pre PLUS 7 DNÍ Oliver Andrásy. Do ich partie, ktorá sa stretávala mimo školy, patril aj budúci motoristický novinár Pavel Jacz a ďalšie „kočky z ročníka“. Na počudovanie, Andrásyho neskoršia spolupútnička sa k nim nepripojila. „Je pravda, že s Eňou som sa zoznámil hneď pri zápise, ale potom začala chodiť s ďalším spolužiakom Petrom Nágelom, neskorším riaditeľom filmového festivalu, a tak sa od nás separovali,“ vyzradil Oliver na adresu Eleny Vacvalovej.
FOTO vysokoškolskej partie nájdete v v GALÉRII >>
Partia vysokoškolákov sa podľa neho stretávala u Andreja Válka, v legendárnom byte na Sládkovičovej ulici, ktorý mu zostal po nevlastnom otcovi Miroslavovi. „Tam sme sa spolu učili, popíjali, smiali sa. Andrej ako vynikajúci kuchár vždy varil. Aj sme u neho niekedy spali, to bol taký veselý študentský život.“
Napriek tomu, že minister už v byte nebýval, jeho duch sa tam údajne stále vznášal. „Bola tam taká obývačka s kozubom, čo na prelome 70. a 80. rokov bolo niečo výnimočné. Pamätám sa aj na Válkovu nádhernú pracovňu s knižnicou až po strop. V strede stál okrúhly stôl, kde sa dalo sedieť. Raz som u Andreja vyzvedal - Tak ako Válek písal tie básne? Povedal - Ja neviem, on sa zavrel do pracovne, potom z nej vyšiel opitý a báseň bola napísaná.“
FOTO domu, v ktorom žúrovali Andrásy a spol., nájdete v GALÉRII >>
Inak o otčimovi, ktorý šéfoval ministerstvu kultúry, Andrej Válek podľa jeho kamaráta veľmi nerozprával. Ani o tragicky zosnulej matke Zore. „My sme k nemu chodili ako ‚študáci‘ žúrovať, nechodili sme tam na psychoanalýzy. Viem však, že Andrej sa o maminej smrti dozvedel tak, že sa vracal domov a všade bolo plno policajných áut a záchranka. To by pohlo asi s každým človekom. Ale nebol deprimovaný. Andrej bol veselý človek, ktorý si rád užíval život,“ približuje ho niekdajší konškolák.
Spoločne vtedy pravdepodobne oslávili aj narodenie tretej Válkovej dcéry Ivany. Z Olivera Andrásyho sa neskôr stal náš popredný humorista. Andrej Válek sa zase živil ako dramaturg v dabingu. Počas profesijného života sa podpísal pod slovenské znenie stoviek televíznych programov, naposledy pod seriály Katarína Veľká, Spiaci agenti či Narcos. Podľa Andrásyho sa ani nič iné nedalo čakať. „Čokoľvek by robil, bol by úspešný. On bol jednoducho inteligentný človek. Tie knihy vo Válkovej knižnici tam nemal iba na okrasu, on ich naozaj čítal. Naozaj to bol veľmi vzdelaný človek. Len súkromný život mal komplikovaný. Rozviedol sa a mal ešte niekoľko partneriek. Ak mám dobré informácie, jedna ho obrala aj o ten slávny byt.“
Pochovaný s mamou
Asi pred desiatimi rokmi mal Andrej Válek opletačky so zákonom, s dlhmi na krku a pod vplyvom alkoholu sa dostal do potýčky, pri ktorej padlo aj niekoľko výstrelov. Policajti ho zadržali a posadili do policajnej cely, kde však dlho nepobudol. Niekedy v tom čase ho naposledy stretol kamarát Oliver, náhodou na seba narazili na korze a prehodili pár slov. „Ten incident nemôžem komentovať, lebo nepoznám detaily. Ale voči mne ani nikdy v mojej prítomnosti nebol agresívny. Iba keď niekto rýpal, vedel sa účinne brániť. Spravidla sa to končilo tak, že keď sa postavil so svojou 190-centimetrovou výškou, ten druhý si konflikt rýchlo rozmyslel a odchádzal,“ priznal nám Oliver Andrásy.
S Andrejovou najmladšou dcérou Ivanou sa humorista ocitol na jednom mieste už len raz. Na bratislavskom Plese v opere, na ktorý bola pozvaná s manželom, niekdajším smeráckym ministrom Jánom Počiatkom. „Podobá sa skôr na mamu, Andrejovu manželku, ktorej hovorili Mucha. Bola rovnaký typ - spoločenská, milovala módu, pekne sa obliekala. Ivanke som sa na plese prihovoril, či si ma pamätá. Povedala, že len z rozprávania otca, s ktorým už sama nebola v kontakte,“ priznal PLUS 7 DNÍ Oliver Andrásy.
Ženy, alkohol, komplikované vzťahy s deťmi? Nevlastný syn akoby kopíroval život otčima, ktorého tak nemal rád. Takže keď pred pár rokmi rekapituloval mamin tragický skon, nevidel súvislosti iba čierno-bielo. „Je mi veľmi ľúto, že matkinu upätosť na Válka som nevedel narušiť. Bohužiaľ, istými hlúposťami som k tomu prispel aj sám,“ sypal si popol na hlavu na sklonku života.
FOTO z pohrebu Andrejá Válka nájdete v GALÉRII >>
Andreja Válka, ktorý zomrel počiatkom februára, pochovajú podľa stránky pohrebnej služby na bratislavskom Slávičom údolí. Uložiť by ho mali do hrobu, pri ktorom kedysi na seba zazerali Andrejov dedo Zorin s otčimom Válkom. Do hrobu, na ktorom žiari v azbuke meno jeho ruskej mamy Zory.