Kto by sa mal stať Najväčším zloduchom Slovenska - osobnosti verejného života (vo videu hore) v tom mali väčšinou jasno. Týždenník PLUS 7 DNÍ však vyhlásil netradičnú anketu aj na internete, aby o vážnej téme rozhodla čo najširšia verejnosť. Asi nikto nepredpokladal, že priebeh internetového prieskumu bude pozoruhodnejší než samotný záver.

V prvej fáze nominovali čitatelia do súťaže - prostredníctvom našich diskusných fór  - konkrétne osobnosti. Potvrdilo sa, na čo nás upozorňovali experti z rôznych vedných odborov. Podľa nich našinci svoju históriu nepoznajú alebo minimálne neriešia. Pravdepodobne preto sa v čitateľských nomináciách neobjavovali mená známych viacnásobných vrahov, mafiánsky bos Mikuláš Černák či iní právoplatne odsúdení členovia organizovaných zločineckých skupín, ktoré operovali na území Slovenska. Naopak, Slováci do hlasovania posunuli prevažne aktívnych politikov alebo tých, ktorých majú ešte v čerstvej pamäti.

Rebríček Najväčších zloduchov slovenskej histórie (podľa toho, ako čitatelia rozhodli) si môžete prezrieť vo fotogalérii tohto článku.

Za a proti Kiskovi

Vôbec prvého slovenského zlodeja Juraja Jánošíka či Alžbetu Báthoryovú, ktorej sa pripisujú stovky obetí, nominovali do ankety známe osobnosti. No u verejnosti zostali obe historické postavy na okraji záujmu. Ako keby sa Slováci rozhodovali podľa známeho refrénu ešte známejšieho hitu, ktorý má na internete desiatky miliónov videní - „Žijeme len raz, práve tu a práve teraz.“ A tak sa do hlasovania zamiešali konšpiračné weby a otvorene vyzývali svojich fanúšikov, aby hlasovali proti súčasnému prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Následne sa zaktivizovali liberálne weby, ktoré hlavu štátu chceli ťahať zo šlamastiky. Anketa sa premenila na výskum toho, kto je na Slovensku proti prezidentovi a kto mu drží stranu.

Útok hackerov

Aby toho nebolo málo, do čitateľského rozhodovania sa primiešali aj hackeri. Tí sa „zahľadeli“ do negatívnych zásluh prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa, Báthoričky či do československého prezidenta Gustáva Husáka. Práve tieto postavy našich dejín začali na tretí deň ankety náhle bodovať vo vysokých objemoch, zakročiť teda museli technici nášho vydavateľstva. „Preverili sme všetky hlasy a tie, ktoré boli podozrivé, sme zmazali,“ informovali nás.

Ako anketa nakoniec dopadla? Rebríček Najväčších zloduchov slovenskej histórie (podľa toho, ako čitatelia rozhodli) si môžete prezrieť vo fotogalérii tohto článku.

Skončí Najväčší Slovák fiaskom?

Zábavný internetový prieskum Najväčší zloduch, samozrejme, odkazuje na veľkolepý projekt RTVS. Televízna anketa Najväčší Slovák, ktorá nás inšpirovala, sa nachádza stále v nominačnej fáze. Či v nej uspeje cyklista Peter Sagan a tenistka Dominika Cibulková, o ktorých sa v súvislosti so Slovenskom hovorí teraz v pozitívnom zmysle najviac, alebo zabodujú aj vzdelanci minulých storočí, sa dozvieme hneď po Silvestri. Verejnoprávna televízia v priamom prenose 1. januára 2019 predstaví desať finalistov ankety, ktorým diváci pošlú najviac hlasov.

Prečítajte si tiež: