Za dvadsaťpäť rokov, čo je módna návrhárka Lýdia Eckhardt (53) na scéne, jej rukami prešlo nielen množstvo látky. Akýmsi zázrakom vždy natrafila aj na nádejného umelca, ktorého postrčila ďalej. Nakoniec sa ukázal jej čuch na talenty ako neomylný. K mikrofónu priviedla napríklad svoju učiteľku angličtiny, budúcu zlatú slávicu Mishu (41). Keď raz Lýdia prechádzala po ulici, začula hlas speváka, ktorého si hneď objednala na svoju akciu. Volal sa Robo Opatovský (45). Nehovoriac o tom, že v polovici deväťdesiatych rokov vytiahla z Martina istú Janu Kirschner (38), ktorá sa v tom čase venovala moderným tancom.

„Povedala som si, že aj mne ktosi pomohol. Tým ľuďom to už nedokážem vrátiť. Ale môžem to dať iným. Dávam šancu mladým, lebo aj ja som ju niekedy dostala,“ priznala sa Lýdia Eckhardt. No o tom, že v hľadaní spevákov je úspešnejšia než napríklad porotcovia SuperStar, nechce ani počuť. Pravda je taká, že od začiatku svoje módne prehliadky ozvlášťňovala speváckymi číslami. A preto sa všade pohybovala s „otvorenými“ ušami.

Herečka a speváčka Barbora Švidraňová už býva vo svojom: Kde si kúpila byt?

Neznámy hlas z ulice

„S manželom, ktorý je profesionálny huslista, sme sa raz prechádzali po bratislavskom Starom Meste, keď sme počuli pieseň New York, New York. Manželovi som hneď povedala, že ten chlapec výborne spieva, a on mi to ako hudobník odobril,“ rozpráva nám Eckhardt kurióznu historku. Hneď vraj za mladíkom utekala. Na jej prekvapenie bol oblečený v uniforme. „Spieval totiž vo Vojenskom umeleckom súbore. Takto som teda stretla Roba Opatovského, ktorý mal vtedy asi dvadsaťdva rokov,“ dodáva. Robo Opatovský dodnes vraví, že prvé verejné vystúpenie absolvoval na módnej prehliadke Lýdie Eckhardt. „Premiérovú skladbu, s ktorou som sa pred obecenstvo postavil, bola pieseň New York, New York od Franka Sinatru,“ dodáva spevák, ktorý sa vraj ako jeden z mála v brandži môže pochváliť absolútnym sluchom.

Robo Opatovský.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Tanečnica z Martina

Podobnou hrou osudu natrafila Lýdia Eckhardt na tmavovlasé dievča zo srdca Slovenska. V Martine pôsobila Jana v tanečnej skupine, kde si ju všimol návrhárkin bratranec. „Poprosil ma, či by obliekala finalistky slovenskej súťaže krásy, tak som mu povedala, jasné, nech príde. Nafotila aj naše modely a potom išla na kasting. Bola krásna, vlastne stále je. Takže sa ľahko dostala do finále,“ dodáva dizajnérka o tom, akým spôsobom sa v roku 1996 dostala do hlavného mesta Jana Kirschner. Speváčka však neskôr priznala, že svoju „životnú šancu“ stať sa kráľovnou krásy takmer premárnila.

Rok 1996: Jana Kirschner vo finále Miss, na ktorú sa dostala vďaka Lýdii Eckhardt.
Zdroj: archív

„Bola som tanečnica, mala som športovú postavu. Jeden martinský fotograf mi urobil fotky, ktoré použil na svojej výstave. Tie fotky sa nejako dostali až k návrhárke Lýdii Eckhardt. Pamätám sa, ako som pri- šla domov a mama mi povedala, že mi volali, aby som prišla na kasting do Banskej Bystrice. Skoro som odpadla, no povedala som si, že nikam nejdem. Otec mi vtedy povedal - ,Môžeš tu sedieť v Martine a čakať, že sa stane nejaký zázrak, ale radšej si to premysli‘.“

Nakoniec sa Jana Kirschner ocitla vo finálovej dvanástke a počas galaprogramu sa prvý raz na jednom pódiu ocitla s ešte vlasatým Paľom Haberom. Vtedajší idol žien pobehoval medzi mladými devami s gitarou a pred kamerami spieval pesničku Hrej až naveky, láska. Mimochodom, najkrajšiou Slovenkou sa nakoniec stala Vladimíra Hreňovčíková, no ani Jana Kirschner neobišla naprázdno - skončila v prvej päťke. „Nemala však ambíciu byť modelka a predvádzať, už vtedy chcela byť speváčka,“ reaguje na počiatočný úspech budúcej zlatej slávice módna návrhárka. „V žiadnom prípade to nebolo tak, že by som ju ja objavila. Bol tam len prvý kontakt.“

Speváčka Tina šokuje: Toto mi so zjazveným bruchom urobil Separ!

Z učiteľky k Slávikovi

Takmer hollywoodsky je tiež príbeh, ako Eckhardt stretla Michaelu Paľovú. V tom čase Misha, ako jej neskôr všetci hovorili, ešte študovala a živila sa tlmočením. Cez deň chodila v kostýmoch po konferenciách, po večeroch relaxovala spievaním. Alebo dávala lekcie angličtiny študentom, medzi ktorými sa ocitla známa slovenská návrhárka. Lýdii Eckhardt neuniklo, ako mladá slečna spieva. „Poslala ma do Fun Rádia, aby som nahrala skladbu, ktorú chcela mať na svojej módnej prehliadke. Vtedy mi v rádiu povedali, že skúšajú nahrávať džingel, nech niečo poviem. Zahlásila som len Fun Radio a to tam zostalo,“ spomínala neskôr speváčka Misha. Neskôr vydala štyri štúdiové albumy a jednu výberovku, získala ocenenia Aurel, Slávik aj OTO. Keď porodila dvojičky Miu a Nalu, zo šoubiznisu sa vytratila.

Herečka a speváčka Mirka Partlová vyšla s pravdou von: Je zadaná či single?

Najprv učiteľka angličtiny: Medzi Mishiných študentov patrila Lýdia Eckhardt, ktorá ju poslala do nahrávacieho štúdia.
Zdroj: archív

Skromný multitalent

A ako je na tom s hudobným sluchom Lýdia? „Hrám na klavíri aj som spievala v školskom zbore, ale nebola to moja ambícia. U nás v rodine bola veľká tradícia vzdelávania. Ja som chodila na jazykovú školu, dvanásť rokov na klavír, na gymnastiku. Skôr to bolo o tom, aby mal človek čo najširší záber,“ tvrdí dizajnérka, ktorú dodnes oslovujú mladí začínajúci umelci. No v tom, či by si trúfla zasadnúť na miesto porotcu talentovej súťaže, má jasno. „V žiadnom prípade nie. Veď ja nie som odborník,“ uzavrela.