Herec Juraj Kukura (71) získal, podobne ako vlani Jozef Golonka (85), pred pár dňami ocenenie na Beckovskom hrade, ktoré sa odovzdáva Slovákom za ich prínos v zahraničí. Tento rok síce počasie štrajkovalo a vyzeralo to na poriadny dážď, ale nakoniec na Beckove vyšlo slnko. Podporiť Juraja Kukuru pri odovzdávaní prišlo mnoho jeho obdivovateľov. Medzi nimi bol dvojnásobný exminister Tomáš Drucker (39), no je otázne, či sympatie k expolitikovi prežíval aj umelec.

Fanúšik Drucker

Bývalý minister zdravotníctva Drucker je zrejme najkratšie pôsobiacim ministrom v dejinách Slovenska. Len po troch týždňoch, odkedy ho vymenovali do čela rezortu vnútra, podal demisiu. Teraz má čas na svoje záľuby a akcie. Kam príde, môže si vyberať. Na Beckov dorazil aj kvôli oceňovanému Kukurovi, na ktorého spieval ódy. Hercovu tvorbu má vraj naštudovanú, pozná takmer všetky filmy. Veľmi mu to nepomohlo, legendárny herec sa s ním odmietol fotografovať. Slušne sme herca poprosili, či sa s jeho fanúšikom odfotí. Ten však nasrdený ihneď odišiel. „Nechajte ma na pokoji,“ vyhŕkol Kukura a bývalý politik ostal mierne vykoľajený. Len pokrčil plecami. Hercove kvality v jeho očiach tento čin nedegradoval.

Všetky Kukurove filmy má pritom Tomáš Drucker napozerané. Sledoval ich už ako malé dieťa, má rád aj jeho aktuálnu dramatickú pózu, ktorá prislúcha hercovmu veku. „Páčia sa mi rozprávky, kde hral, ale skvele hral aj v seriáli Via Mala. Na mňa to veľmi zapôsobilo. Ako mladík bol veľmi šarmantný, to asi vedia dámy oceniť, teraz je v úlohách už dramatický,“ rozprával Drucker, ktorý je fanúšik slovenskej filmovej tvorby. Najmä tá klasická v ňom evokuje detstvo. „Mám k našej kultúre pozitívny vzťah. Akékoľvek nadanie, či už hudobné, alebo herecké, obdivujem. To je niečo, čo mi Pánboh nenadelil a takých ľudí si ctím. Pozitívnym spôsobom im dokonca závidím,“ pousmial sa a ďalej chválil dnes už sivovlasého herca. „Poznám sa s ním roky, pozerám tie staršie diela. Je to veľmi kreatívny človek. Nechcem povedať, že ambiciózny, ale pracovitý. Vybudoval divadlo. Mohol by možno viac oddychovať, ale to on asi nevie. Stále musí premýšľať, čo by ako mohol zlepšiť.“

O úteku nevie

Málokto vie, že Druckera so známym hercom viaže podobný osud. Juraj Kukura pred rokmi emigroval do zahraničia, čo bol podľa jeho slov nútený azyl. „Namiesto povolenia na predĺženie pobytu v zahraničí mi poslali rozsudok na tri a pol roka väzby. Ja som nikdy ani nepomyslel na to, že by som chcel emigrovať. Mňa tu skutočne nepotrebovali, nechceli ma takého, aký som bol. Keď človek emigruje, to znamená, že predá obrazy, rozdá všetko blízkym a urobí rozhodnutie. Ja som také rozhodnutie nikdy neurobil,“ zdôraznil v rozhovore pre médiá Juraj Kukura.

Naopak, otec Tomáša Druckera sa rozhodol sám. „Ja pána Kukuru nebudem súdiť. Ten príbeh nepoznám dobre. Iba z médií. Ja som ešte zažil socializmus a možno vďaka tomu, že môj otec emigroval do Kanady, senzitívnejšie vnímam veci z tých čias. Divadlo bol ostrov slobody. Preto boli v mnohých veciach herci slobodnejší,“ zamyslel sa politik, ktorý prišiel ako hosť. Nadšený herec si prebral ocenenie, ponúkol sa občerstvením a nezdržal sa do neskorých hodín. „Je to pre mňa úžasné, veľmi si to vážim. Táto cena je dôležitá, lebo začína vymazávať to, čo sa o nás hovorí - že keď zomrieme, tak zomrieme. Snažím sa, aby sme ostali v povedomí aj potom,“ povedal donedávna ešte obľúbenec Tomáša Druckera.

Dibarbora bol top

Našťastie, exministra, ktorý na rozdiel od otca zostal s mamou na Slovensku, bavili aj iní umelci. „Štefan Kvietik, Milan Kňažko, Martin Huba, Ladislav Chudík, Jozef Kroner. Každý bol iný, ale mal som ich rád všetkých. Herec, ktorý je od detstva pre mňa nezabudnuteľný, bol František Dibarbora. To bol taký náš Talian. Štefan Kvietik je mi blízky človek. Aj kamarát, ale ako dieťa bol pre mňa príliš dramatický,“ zhrnul nám expolitik, ktorý má so starými filmami prepojené aj rôzne etapy svojho života. Kedy mal pri sebe otca a kedy už nie.

Moment, keď sa s ním ako malý chlapec naposledy rozlúčil, si pamätá dodnes. „Dal mi dvadsať korún. Presne si to pamätám. Tretieho novembra 1986, pred školou. Pretože emigroval, tak sme potom chodili na vypočúvanie. Pocítil som to na vlastnej koži. Vyhodili ma z hokeja, vlastne odvšadiaľ.“

Dôvody, prečo otec odišiel, však nepozná. Nerozoberali to. Ani to neskúmal. „Aj mamina sestra odi­šla do Austrálie. Otec žije v Kanade už tridsať rokov, volal nás tam.“ Pozrieť si opäť Slovensko mu napadlo až pred siedmimi rokmi a ostal vraj očarený. „Chodil tu a dookola hovoril, že Kanada je výrazne za nami a musí sa sem vrátiť,“ pousmial sa bývalý politik.

Čo ďalej

Rýchly odchod Tomáša Druckera z postu ministra vnútra všetkých prekvapil. Prečo sa tak náh­le rozhodol, doteraz visí vo vzduchu. Hovorí sa o tom, že odmietol kryť členov Smeru a zahladzovať stopy po vážnych kauzách. Ani minulý týždeň nám na túto otázku priamo neodpovedal: „Dobre, že klebety existujú, pretože nám umožňujú lepšie, slobodnejšie a úsmevnejšie sa pohybovať. Ja som tých klebiet počul. Už som na to odpovedal a myslím si, že ešte príde čas, keď sa k tomu vrátim. Keď má človek nejakú mieru integrity, tak odíde,“ povedal nejasne.

Čo bude po odchode z významnej funkcie robiť a aké má ako manažér plány, tajil. „Mal by som mať dlhodobé ciele? Vy máte? Prečo by som mal mať. Neviem, čo si to o mne ľudia myslia. Nie som ambiciózny. Keď človek nechce, vtedy veci prídu samy. Mám predstavy, ale všetko má svoje hranice. Mám rád svoju slobodu viac ako čokoľvek iné. Som ochotný nechať sa aj zväzovať, ale musím cítiť slobodu. Vnútorná sloboda je pre mňa dôležitá,“ vyhlásil. Konkrétne vízie do budúcnosti prezradiť nechcel.