Dhoročné tajomstvo speváčky Dary Rolins (48) vyplávalo na povrch. Hoci je na hudobnej scéne už viac ako štyridsať rokov, chváli sa závratnými honorármi, mesačne zhruba 37-tisíc eur, a luxusným životným štýlom, predsa len sa pri jej mene, čo sa peňazí týka, vynárajú otázniky. A to v spojitosti s autonehodou v roku 2010, keď v Prahe usmrtila skútristu Jindřicha Rotrekla (†63). Najnovšie sa ukázalo, že vyplatiť časť odškodného podľa rozhodnutia súdu ju donútila až exekúcia. Prezradil to advokát rodiny Karel Friml (86) vo svojej novej knihe Žil som so súdnictvom. Celú kauzu v nej opísal aj s podrobnosťami, o ktorých sa doteraz nehovorilo.

Aby ju verejnosť neobťažovala

Autor knihy okrem iného spomína na to, ako spevácka hviezda menila výpoveď. Ešte šokujúcejšie bolo vraj správanie policajtov. „Vyšetrovanie prebiehalo nejako neštandardne - veď išlo o ‚celebritu‘. Keď sa výsluch divy skončil, šéf vyšetrovačky ju dal už z dvora odviezť policajným autom. Vraj aby ju verejnosť neobťažovala. Keď som sa ho pýtal, či budú takto odvážať domov i mojich obyčajných obvinených šoférov, neodpovedal…“ spomína Karel Friml.

Potom sa rozpútal kolotoč dokazovania, až súd Daru Rolins po niekoľkoročnom procese právoplatne odsúdil na trojročnú podmienku a na tri roky bez vodičského preukazu. No zásah osudu všetko zmenil. Najprv trest zmiernil odvolací súd. „Napriek tomu, že súd I. stupňa trest zákazu šoférovania trochu sprísnil, keď zistil, že ešte po nehode šoférku niekoľkokrát prichytili pre priestupok, dokonca pre rýchlu jazdu,“ tvrdí advokát. Čo je však zarážajúce, odvolací súd sa podľa neho snažil speváčku „vtesnať“ k prípadom, ktorých by sa týkala blížiaca sa amnestia prezidenta. „Do tej by sa s pôvodnou výškou trestu nevošla. Vedel to odvolací súd už pri svojom rozhodovaní?“ pýta sa Karel Friml vo svojej knihe. Aj preto, že vďaka amnestii Rolins vyviazla len s trestom zákazu šoférovania, aj to sotva polovičným oproti súdnemu rozsudku.

Hrozila jej exekúcia

Advokát rodiny v knihe takisto prezradil, ako Dara nepochopiteľne otáľala s platením odškodného pozostalým. „Dokonca ani tú časť náhrady, o ktorej rozhodol trestný súd, odsúdená vodička nezaplatila. Pritom stačilo rozsudok vziať a odniesť do poisťovne, ktorá, samozrejme, z jej povinného ručenia musela nakoniec náhradu zaplatiť. To by však súdne rozhodnutie musela mať. Ani jedna, ani druhá, ani tretia upomienka (dokonca s dodatkom, aby určite prišla) neprinútila popovú divu k tomu, aby našla cestu do poisťovne. Neostávalo teda nič iné, než to, čo nakoniec musí urobiť každý veriteľ, keď dlžník ne­chce zaplatiť: podá návrh na exekúciu. Pretože šoférka ani jej právnici nedokázali včas a riadne zaistiť, aby bolo odškodné zaplatené, stálo ju to na nákladoch exekúcie státisíce navyše. Z vlastného vrecka a zbytočne,“ čudoval sa Friml počínaniu speváčky, ktorá neustále menila advokátov.

FOTO v GALÉRII

Keby Dara vinu priznala, nemusela ju nehoda stáť nič, pretože by všetko zaplatila poisťovňa z poistenia zodpovednosti. Napokon všetko dopadlo tak, že v roku 2014 sa dohodla s pozostalými aj na mimosúdnom vyrovnaní. Na akej výške, nie je doteraz známe. Ale podľa českého Rytmu života súdy v Česku obvykle priznávajú 300-tisíc českých korún pre jedného pozostalého. V tomto prípade boli štyria - manželka, dve dcéry a vnučka. V hre mohlo byť až 1,9 milióna českých korún (zhruba 75-tisíc eur) a na vyplatenie si speváčka dohodla splátkový kalendár.