Tip na článok

Lasica kúpil manželke ďalšiu chalupu. Z obavy, aby sa k nej nedostali „hrubokrkí“ podnikatelia

Milan Lasica kúpil svojej energickej žene Magde vedľa ich chaty ďalšiu. „Keď sme zistili, kto sa o ňu zaujímal, získali sme ju radšej my,“ vysvetľuje expolitička.

Galéria k článku (19 fotografií )
Otec Emílie a Magdy Vášáryových Jozef
Pokoj v prírode: A blízko majú jazero.
Chata, ktorá niečo pamätá: Postavil ju otec Emílie a Magdy Vášáryových Jozef, vľavo hore. Dnes je napísaná na mladšiu zo sestier.

Nie ďaleko od civilizácie, ale predsa na samote v súkromí, uprostred lesov Banskej Štiavnice leží utajovaná oáza. Už desaťročia tu niekoľko mesiacov v roku trávi čas Milan Lasica (77), Magda (68) i Emília Vášáryové (74). Ich „dovolenkový rezort“ sa nedávno rozrástol. Kúsok zeme s altánkom obklopujú dve chaty, ku ktorým pribudla tretia.

Získal ju humorista Milan a jeho žena Magda sa pustila do prerábania, ktoré nemá konca. Do malej a starej stavby - vzhľadom na ceny nehnuteľností v tejto lokalite - s manželom vrazili pravdepodobne desaťtisíce. „Už druhýkrát ju renovujú. Mali to radšej zbúrať a postaviť novú,“ lamentovali pred nami susedia. No Magda Vášáryová investované peniaze neľutuje. „Keď sme zistili, kto sa o chatu zaujíma, získali sme ju radšej my,“ priznala nám bývalá herečka a politička, ktorá v malebnom meste uprostred Slovenska strávila so sestrou celé detstvo. A už päťdesiat rokov sa tam obe aj s rodinami vracajú.

Otec Emílie a Magdy Vášáryových Jozef
Otec Emílie a Magdy Vášáryových Jozef
Archív

Foto: Archív

Žiadna exotika, „len“ srdce Slovenska

„Nechodievali sme na dovolenky, necestovali k moru. Každé prázdniny sme trávili v Štiavnici. To je náš druhý domov,“ tvrdili vždy sestry Vášáryové, ktoré sa v Banskej Štiavnici narodili. „Ľudia často hovoria - tam je dom Vášáryovcov -, no v skutočnosti sme bývali v nájomnom byte. Aby sme sa mali kam vracať, otec postavil v okolí chatu,“ povedala nám Magda. „Otec bol profesor, takže vlastnými rukami tam veľa toho nenarobil, na stavbe mal chlapov. Veľmi si to však nepamätám, mala som vtedy štrnásť,“ usmiala sa dnes 68-ročná Magda. Jej mama Hermína učila nemčinu, otec Jozef pôsobil v Banskej Štiavnici ako stredoškolský učiteľ slovenskej literatúry a gramatiky.

Chata, ktorá niečo pamätá: Postavil ju otec Emílie a Magdy Vášáryových Jozef, vľavo hore. Dnes je napísaná na mladšiu zo sestier.
Chata, ktorá niečo pamätá: Postavil ju otec Emílie a Magdy Vášáryových Jozef, vľavo hore. Dnes je napísaná na mladšiu zo sestier.
Michal Šebeňa

Foto: Michal Šebeňa

Známy bol aj ako ľudový rozprávač Nácko zo Štiavnice a tým, že v roku 1955 napísal jazykovedno-etnografický slovník Banskoštiavnické nárečie. Na murovanej chalupe s rodinou trávili celé leto a jeho dcéry túto tradíciu neprerušili. „Prvého mája otvoríme domček a do novembra ho udržiavame,“ prezrádza Magda.

Kongresy v Štiavnici

Stavba, ktorú kedysi postavil Jozef Vášáry, dnes podľa internetového katastra patrí jeho mladšej dcére Magde. Hneď vedľa vlastní drevenicu staršia Emília a najnovší úlovok je napísaný na Milana Lasicu. Cez leto sa tu zíde celá rodina. „Vždy tam niekto je. Nikdy sa nenudím. Kedy aj, keď trikrát denne plávam v tajchu a okrem toho pomáham starať sa o moje vnúčatá, o návštevy, o všetko. Naopak, som v jednom kole,“ prezrádza Magda, ktorá ani na huby nemusí chodiť ďaleko. „Stačí vyjsť pred chatu. Ak susedia nie sú doma, máme povolenie, že môžeme ísť po hríby do ich záhrady,“ opísala nám štiavnickú idylu. Niekedy býva naozaj veselo. Magda sedí vonku pri grile a debatuje s mnohými kamarátkami a manžel Milan len lakonicky z balkóna poznamená, či aj ostatní vidia „ten kongres“.

Emil Vaško

Foto: Emil Vaško

„So spolužiačkami sa stretávame pravidelne, vždy koncom leta,“ povedala nám Magda Vášáryová.

Hrozba z mesta

Dovolenkovú idylu narušila až návšteva záujemcov, ktorí si sem jedného dňa prišli obzerať susednú, desaťročia starú montovanú chatu. Kedysi vraj patrila lekárnikom zo Zvolena. A zrazu sa o ňu - ako sa po okolí povráva - začali zaujímať „vyholené typy“, čo vraj neveštilo nič dobré.

Milkina drevenica: Po okolí sa šíri, že Emília Vášáryová chce svoju chatku predať. Podľa jej sestry to nie je pravda.
Milkina drevenica: Po okolí sa šíri, že Emília Vášáryová chce svoju chatku predať. Podľa jej sestry to nie je pravda.
Michal Šebeňa

Foto: Michal Šebeňa

„Vyzeralo to, že ju získa niekto, kto tam postaví veľkú chatu, z ktorej by spravil penzión,“ skonštatovala diplomaticky Magda. „To sme nechceli, lebo by sme nemali už žiadne súkromie. To by tam každý týždeň chodil niekto iný a iba by si nás obzerali.“ Napokon, čoraz väčšej rodine prišli okolnosti vhod. „Dôvod je aj ten, že už máme zaťov, vnúčatá a do pôvodnej budovy, ktorú postavil môj otec, sa všetci nezmestíme,“ dodala pani Magda, ktorá vraj odvtedy stále niečo prerába. Stavebné práce manažuje osobne aj na diaľku. Keď sme sa jej spýtali, prečo radšej domček nezbúrala a nepostavila niečo väčšie, odpovedala: „To nepotrebujem. Po prvé, nemám za čo, po druhé, nám to vyhovuje tak, ako to je. Nenápadné a malé, len trocha pohodlnejšie a modernejšie. Robíme iba drobné úpravy,“ spresňuje a prípadným záujemcom odkazuje, že Milkina chata nie je - ako sa po Štiavnici hovorí - na predaj.

Čítajte viac

Z výberu ZENA.sk, WANDA.sk, TREND.sk

Výber z magazínov

VIDEO Plus 7 Dní