Bývalá partnerka ho pripravila o veľké peniaze, jeho slovami - ožobráčila ho. Do Bratislavy zavítal ako víchor. Aj keď s novým účesom, len čo na vernisáži svojich fotografií prehovoril, bol to starý dobrý Saudek. „Ja som známy v celej Európe,“ ohradil sa nechápavo, keď mu neskôr podnikavá Slovenka ponúkala, že ho zaradí do novej databázy na internete.

Na výstave Jana Saudka (82) sa nedalo ani hnúť, konca-kraja nemala ani autogramiáda. „Raz som sa podpisoval tri hodiny a dvadsať minút v jednom kuse. Bez akejkoľvek ujmy. Som zdravý, trochu cvičím a keď mi odchádza autobus, ešte ho došprintujem. Skrátka, som dobre trénovaný, vydržím,“ pochvaľoval si fotograf optimisticky. Len keď ste sa ho spýtali na bývalú partnerku Sáru, poznamenal trpko: „Tak to je malér.“

Hlúpy a chytrá

Po osemdesiatke akoby sa z Jana Saudka stal nový človek. Aspoň vizuálne. Prestal si farbiť vlasy, a tak sa vďaka šedinám začal na staré kolená podobať na svoje dvojča, výtvarníka Karla (†80), ktorý zomrel v roku 2015 po tom, ako deväť rokov ležal v kóme.

Kto to zráta: Koľko má Jan Saudek dovedna detí, vraj nevie ani on sám. Na snímke s manželkou Pavlou a troma najmenšími potomkami v roku 2015.
Kto to zráta: Koľko má Jan Saudek dovedna detí, vraj nevie ani on sám. Na snímke s manželkou Pavlou a troma najmenšími potomkami v roku 2015.
Zdroj: profimedia.sk

Podľa psychiatrov, ktorí nad týmto javom dumali, tak fotograf verejne ukazuje svoju citovú väzbu k bratovi. No Jan Saudek svoj vzhľad komentoval svojsky. „Vyzerám hlúpo, nikdy som nevyzeral dobre,“ podotkol a radšej otočil debatu inam. „Pozrite sa, mám všetky dôvody na to, aby som bol šťastný. Som zdravý a mám pri sebe dievča, ktoré milujem, s ktorým som nemal nikdy spor, hádku alebo niečo podobné. To, že som vnútri nespokojný, to je slovanská povaha. Viete, ako to majú Rusi - tam sa len zrazu niekto zabije alebo skočí do ohňa,“ podotkne fotograf a drsnými slovami zjavne naráža na niekdajšiu priateľku.

Sára Saudková si svojho milého, s ktorým asi pätnásť rokov žila, doslova opantala. Starala sa o neho a na znak obdivu používala bez sobáša aj jeho priezvisko. Napokon otehotnela s jeho synom Samuelom. Medzitým od Jana získala autorské práva na jeho vlastné fotografie, vraj od neho vymámila podpis na potrebné papiere. A tak dnes môže so Saudkovým dielom nakladať bez toho, aby on o tom vedel.

„Sú to stovky výstav po celom svete. A ešte ma provokuje. Napíše mi trebárs z Buenos Aires, z letiska mi pošle selfie. Bol som hlúpy, že som jej veril. A ona bola chytrá. Takže teraz ona je milionárka a ja už nie,“ hromží Saudek.

Napriek „hlúpej situácii“ fotograf budí dojem, že ho neovláda zlosť ani žiadna iná negatívna emócia. „Nie, ja nič necítim. Nemôžem jej nič vyčítať, mala príležitosť, tak sa jej chopila. Chybu som urobil už pred dvadsiatimi piatimi rokmi, keď som ju pustil cez moje dvere.“ Pýtame sa, či teda Sáru nikdy nemiloval. „Fyzicky áno, ale zaľúbený som do nej nebol. Zamiloval som sa iba do jednej svojej manželky, ktorá potom umrela, ale tá ma tiež okrádala. A zamilovaný som do dámy, s ktorou som teraz,“ tvrdí presvedčivo.

Každú si pamätá podľa mena: Na žiadnu svoju modelku Jan Saudek nezabudol. „Mám dobrú pamäť a ono tých dievčat veľa nie je,“ hovorí.
Každú si pamätá podľa mena: Na žiadnu svoju modelku Jan Saudek nezabudol. „Mám dobrú pamäť a ono tých dievčat veľa nie je,“ hovorí.
Zdroj: profimedia.sk

Najväčšia vec na svete

Vraj najlepší spôsob, ako sa zoznámiť so ženou, je oplodniť ju. Takto sa Jan Saudek zblížil aj so svojou súčasnou manželkou, novinárkou Pavlou Hodkovou (37). „S touto dámou sme sa pokúšali o dieťa od samého začiatku, ale dvakrát to nevyšlo. Hovorí sa tomu potrat.“

Dnes manželia vychovávajú troch spoločných potomkov - Matěja, Annu Máriu a Josefínu. Koľko má však umelec detí dokopy, nevie hádam ani on sám. Oficiálne by ich malo byť sedem, podľa najodvážnejších zdrojov sa zastavil na čísle trinásť. No na ďalšie dieťa, ako nám povedal, nemyslí. „Som jeden z mála, ktorý mal po sedemdesiatke štyri deti. Ale teraz by to už bolo nemravné. Pretože by som sa nemusel dožiť pôrodu, nemusel by som dôjsť do pôrodnice a nevidel by som vlastné dieťa prichádzať na svet. A poviem vám pravdu, to je najväčšia vec na svete, tomu sa nič nevyrovná,“ vyznal sa.

Každý by sa inak obesil

Na manželku Pavlu, ktorá má postavu jeho obľúbených oblých modeliek, nedá Jan Saudek dopustiť. „Všetky ženy pred ňou boli so mnou pre peniaze, kupoval som im autá a brilianty. Ale tejto nie. Tejto som dal iba deti, o ktoré sa viem slušne postarať, ale rozhodne jej nemôžem kupovať fantastické dary.“

Tradíciu, že si s vlastnou partnerkou netyká, však zachoval. „Až na svoje dcéry si vykám s každou ženskou. A nie je to póza. Je to zvláštne, ale moja dáma ma nikdy nesklamala. A to je úžasné, lebo už nie som mladý. Môžete tvrdiť, že život ju hnusný, krátky a plný špiny. Alebo môžete tvrdiť, že to bol nádherný príbeh a stálo to za to. A ja budem tvrdiť to druhé,“ vraví svetoznámy fotograf.

Zmena po osemdesiatke: Jan Saudek po smrti svojho brata Karla, na snímke, konečne ošedivel. Stačilo prestať si farbiť vlasy a zrazu vyzerá ako jeho kópia
Zmena po osemdesiatke: Jan Saudek po smrti svojho brata Karla, na snímke, konečne ošedivel. Stačilo prestať si farbiť vlasy a zrazu vyzerá ako jeho kópia
Zdroj: profimedia.sk

„Dostal som párkrát na frak, ale vstal som a išiel som ďalej. Každý by sa obesil. Každý! Pozrite sa, čo sa stalo Janovi Třískovi. Ten bol na konci, tak skočil...“ Myslí si azda Saudek, že herec, ktorý pred pár týždňami skonal, skočil do Vltavy zámerne? „Samozrejme, veď ja som ho poznal! V určitej fáze života človek začne uvažovať úplne inak. Začne slabnúť, nebude tvrdiť, aký je frajer. Ja som kedysi zdvíhal sto kilogramov, teraz mám s päťdesiatkou problémy. Sila odchádza.“

Nerozumiem ničomu

Staroba doženie raz každého, Jan Saudek si ju však spríjemňuje s partnerkou, ktorá je od neho mladšia takmer o polstoročie. „Nemám ju na to, aby mi zatlačila oči alebo sa o mňa starala, kým nezomriem. To bude o nejaký čas, ale rozhodne nie dnes večer,“ usmeje sa.

No čo ak sa obráti garde, čo ak s mladším zajačikom strávi jeseň života žena? Niektorým herečkám sa to predsa nevyplatilo. „Mám pocit, že na svete nie je spravodlivosť,“ zamyslí sa Jan. „Mladí ľudia zomierajú a starí ,ničemové‘ zostávajú nažive. Keď som mal pätnásť, rozumel som všetkému, zvládol som aj teóriu sexu. Ale teraz už nerozumiem ničomu. Viem len jednu vec - že sa nemôže ubližovať deťom. To viem presne. Žiadne svoje dieťa som nikdy neudrel, niektoré sa zvlčili a teraz sú proti mne. Ale aspoň v tomto mám čisté svedomie.“