Minulý týždeň sa pri obci Trenčianske Stankovce zrútilo malé štvormiestne motorové Diamond DA 42. Záchranári ani hasiči už posádke nedokázali pomôcť, našli ich bez známok života. V stroji boli štyria muži: Ma­rián Oravec (†43), Roman Zlatovský (†25), Rastislav Navrátil (†42) a Maroš Klein (†26).

Zlyhanie motora?

„Lietadlo preletelo nado mnou v obci Povlice, všimol som si, že sa mu na pravom krídle netočila vrtuľa motora,“ spomína jeden z mála očitých svedkov tragédie. „Hovoril som kamarátovi - pozri sa, letí nejako nízko, navyše ho natáča do ľavej strany. Veď spadne.“

Zo stroja po náraze do zeme zostali na lúke roztrúsené len trosky. Krátko po havárii prišli na miesto špecialisti z Leteckého a námorného vyšetrovacieho úradu a polícia miesto dopadu doslova hermeticky uzavrela v okruhu niekoľkých stoviek metrov. Neďaleko dejiska leteckej tragédie sme stretli žiaka leteckej školy Jet­Age, chcel si desivé správy overiť na vlastné oči. Nevychádzal z údivu a tiež sa priklonil k teórii o technickom zlyhaní. „Celá letecká komunita je v šoku. Ak sa potvrdí, že pilotoval Ma­rián Oravec, tak to musela byť nejaká závažná vec, nejaký bočný vietor,“ spomínal priamo na mieste Tomáš, ktorý sa učil lietať. „Alebo technická porucha, inak si to neviem vysvetliť. Bol veľmi skúsený pilot, nalietané mal tisíce hodín. V januári mi volal, kedy si dorobím licenciu,“ doplnil. Už onedlho sa potvrdilo, že stroj naozaj pilotoval skúsený letec.

Školu dočasne zavreli

FOTO obetí v GALÉRII>>

Z celej tragédie zostal zdrvený aj majiteľ leteckej školy Jet­Age Jindřich Gazda a až do odvolania pozastavil jej činnosť. Pilot Marián Oravec bol jeho blízky priateľ a kolega, poznali sa vyše desať rokov. „Bol vedúci výcvikov a jeden z najskúsenejších inštruktorov,“ uviedol so slzami v očiach. „Je to obrovské nešťastie, tragická udalosť, ktorá nás všetkých zasiahla a veľmi nami otriasla. Je mi to nesmierne ľúto. Naši priatelia a kolegovia nám budú veľmi chýbať, súcitíme s ich pozostalými.“ 

Ako dodal Jindřich Gazda, išlo o štandardný let vykonaný v bežných meteorologických podmienkach. Vyšetrovatelia preto stále pracujú s viacerými teóriami príčin havárie. Od technickej poruchy až po chybu pilota, poprípade kombináciu týchto dvoch faktorov. „Súčinnosť s vyšetrovacími tímami je pre nás nesmierne dôležitá, aby sa pozostalí mohli dôstojne rozlúčiť so svojimi blízkymi,“ zdôraznil.

Celebritní kamaráti

Pilota Oravca poznali aj viaceré osobnosti spoločensko-politického života, ktoré sa venujú lietaniu. Nedajú na neho dopustiť. „Majo, už si spolu na jar zalietať nepôjdeme, ako sme sa dohodli pred Vianocami. Budete nám v leteckej komunite, chalani, veľmi chýbať. Vašim blízkym vyjadrujem sústrasť, ktorú nedokážem opísať slovami,“ napísal na sociálnej sieti bývalý štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus.

Ešte zdrvenejší bol moderátor markizáckych Televíznych novín Viktor Vincze, ktorý sa pred rokom stal pilotom. „Majo bol ako examinátor dopravného úradu skúšajúcim pri mojej praktickej skúške na získanie licencie súkromného pilota. Zároveň bol šéfom v škole, s ktorej lietadlami aktuálne lietam, patril medzi najskúsenejších pilotov a inštruktorov, akých vôbec poznám. Preto si nikto z nás nedokáže vysvetliť, čo sa mohlo stať,“ uviedol Viktor Vincze. „Dodával mi motiváciu pri mojom náročnom štúdiu dopravného pilota, ešte nedávno sme si spolu písali. Stále nedokážem uveriť, k akej téme sa vám vlastne vyjadrujem,“ zveril sa so svojimi pocitmi známy moderátor.

Mimoriadne dobré vzťahy s Oravcom mal ďalší dlhoročný letec, spevák punkrockovej kapely Slobodná Európa Whisky, vlastným menom Miroslav Láber. „Majo Oravec bol môj blízky kamarát. Poznali sme sa asi desať rokov a okrem lietania sme mali ďalšiu spoločnú vášeň, cestovanie.“ A práve to bolo ústrednou témou ich posledného rozhovoru. „Deň pred nehodou sme spolu volali a vybavoval som mu prenájom džípu v Gruzínsku, kam sa chystal na výlet. Bol to veľmi milý a veselý človek, vyslovene empatický dobrák. Bol držiteľom najvyšších leteckých licencií, veľmi skúsený profesionál, šéf výcviku v leteckej škole, ktorý naučil lietať mnoho pilotov,“ opísal spevák.

FOTO z miesta nešťastia v GALÉRII>>

Dojímavý odkaz policatov

Pri leteckej nehode zahynul aj policajt trenčianskej pohotovostnej motorizovanej jednotky Roman Zlatovský. Na sociálnej sieti sa s ním rozlúčili kolegovia. „Lietanie bolo jeho vášňou. Žil pre lietanie a, bohužiaľ, to, čo mal najradšej, sa mu stalo osudným. Chcel sa stať pilotom. Miloval, keď sa mohol vznášať vysoko v oblakoch a pozorovať svet z vtáčej perspektívy,“ uviedli muži zákona v statuse na profile polície. „Roman, bol si veľmi mladý, mal si len 26 rokov, bol si plný života a ešte si si len začal plniť svoje plány. Bohužiaľ, krutý osud ich pretrhol a už sa budeš na nás pozerať len zhora,“ stojí ďalej v dojímavom odkaze pre kolegu.

Tretí pasažier nešťastného letu bol projektant Rastislav Navrátil, otec dvoch malých detí, školáčky Jasminky a škôlkara Darianka. Susedia na neho spomínajú ako na vzorného rodiča, ktorý mal veľkého koníčka - lietanie na rogale. Netušia však, čo mohol robiť v lietadle, ktoré sa zrútilo. „Využil každú voľnú chvíľu, aby mohol byť hore. To, že lietal aj v takomto veľkom lietadle, sme však netušili,“ prezradili. Rastislav bol aj dlhoročným členom Leteckej amatérskej asociácie Slovenskej republiky.

Posledná obeť leteckej nehody je Maroš Klein z obce Iliašovce v okrese Spišská Nová Ves. Jeho posledný let mal byť podľa jeho kamaráta aj jeho posledným cvičným pred tým, ako mal získať plnohodnotnú licenciu pilota s oprávnením. Žiaľ, stal sa mu osudným a zavŕšenia svojho veľkého sna sa už nedožil.