Choroba ho zmenila: Zábery Vladimíra Obšila s hadom vo FOTO GALÉRII

Herec Slovenského národného divadla Vladimír Obšil (†65) podľahol Parkinsonovej chorobe, s ktorou bojoval mnoho rokov. Napriek zhoršujúcemu zdravotnému stavu stál na javisku našej prvej scény ešte pred mesiacom. Žiaľ, jeho choroba zasiahla aj rečové centrum, takže posledné týždne sa trápil doma osamotený.

Herec žil vo svojom byte sám obklopený vlastnoručne maľovanými obrazmi, bábkami, ktoré vyrábal, a tiež zverincom, o ktorom tvrdil, že je pre neho terapiou. V obrovskom akváriu choval dravé rybičky a jeho domácim miláčikom bol aj veľhad kráľovský, ktorému dal meno Artuš. „Denne musím brať lieky, ale keď Artuša pohľadím, zabudnem na chorobu. Upokojí ma,“ vyznal sa herec pred smrťou.

Choroba ho zmenila: Zábery Vladimíra Obšila s hadom vo FOTO GALÉRII

Veľhad kráľovský (Boa constrictor) je had z čeľade veľhadovitých. Ide o nejedovatý druh, žijúci v Strednej a Južnej Amerike. Pre svoju miernu povahu je obľúbený u chovateľov. Charakteristickým znakom je trojuholníková hlava, ktorá je výrazne oddelená od silného tela. Sfarbenie veľhada kráľovského siaha od červenohnedej, cez oranžovú a žltú až po tmavohnedú s oranžovo-červeným chvostom. Od nosa až ku krku sa tiahne tmavý pruh. Na bruchu je had tmavo krémový až žltý. V zajatí dorastá do dĺžky 2,5 až 3 m.

Choroba ho zmenila: Zábery Vladimíra Obšila s hadom vo FOTO GALÉRII