V dvojici Sagan - Saganová sa vrcholovému športu venuje chlap, preto je jasné, že Petrova manželka sa môže takmer dva roky po svadbe začať bez obmedzení venovať materstvu.

Tehotná Katarína (28) porodí na jeseň, zatiaľ vytvára efektívne rodinné zázemie nášmu najúspešnejšiemu cyklistovi v ich domove v Monte Carle. Práve v kniežatstve na Azúrovom pobreží sa podľa vlastných slov cítia už ako doma. A preto sa Katarína Saganová rozhodla, že svoj prvý pôrod absolvuje práve tam. Prvorodené dieťa privedie na svet v Nemocnici princeznej Grace, vzdialenej len pár minút od monackého apartmánu Saganovcov. Nemocnicu, ktorá je v krajine jediná, sme navštívili a od tých slovenských sa líši v mnohom. Asi najzásadnejší rozdiel je v usmiatom a príjemnom personále. Od informátora na vrátnici cez sestry až po samotných lekárov.

Boli sme tam

K rozľahlej nemocničnej budove na skale sa dostanete mnohými serpentínami. Výhľad je famózny. Pod vami leží menší monacký prístav a šíre more s upokojujúcimi vlnami. Hneď ako vstúpite na oddelenie pre ženy, gynekologicko-pôrodnícke, príjemne vás naladia veselé farby na stenách. Až zabudnete, že ste vlastne v nemocnici. Do nosa vám neudiera silný pach dezinfekcie a čistiacich prostriedkov. Na chodbách stretávame niekoľko spokojných, vysmiatych mamičiek, ktoré to už majú za sebou.

Privolili na krátky rozhovor. Ako obyvateľkám kniežatstva im pôrod hradila poisťovňa. Podľa vlastných slov nemali pocit, že lekári sa správajú ináč k nim a ináč k VIP pacientkam. Slušnosť a úcta sú tam samozrejmé. „Prominentné pacientky majú, prirodzene, nadštandardné izby. Ale keby sme chceli, môžeme si ich zaplatiť aj my,“ prezradila nám blondínka. Zrejme heslo systému zdravotnej starostlivosti kniežatstva nie sú len prázdne slová. „Monako ochraňuje rastúce rodiny a je dobre vybavené na ich podporu,“ hlásajú v miniatúrnom štáte. A tak sa tam aj správajú.

Noc za štyristo eur

Kompetentných v monackej nemocnici sme nemuseli dlho zháňať. Napriek tomu, že bola nedeľa večer. Ujala sa nás dula, pôrodná asistentka. „Bonjour, madame,“ prihovorila sa s úsmevom na tvári. K podmienkam pôrodu na klinike nám ochotne poskytla všetky informácie. Je rozdiel, či sa rozhodnete v monackej nemocnici iba porodiť, alebo si zvolíte lekára, ktorý bude celý priebeh tehotenstva sledovať. Tak môžete diskutovať o svojich požiadavkách s pôrodnou asistentkou. Ale možnosti máte v Monaku obe. Výhodou je, že mamička a dieťa budú mať nadštandardné pohodlie.

„Na pôrodnom oddelení sa dajú rezervovať len individuálne izby premium, a to na týždeň pred dátumom pôrodu a štyri dni po ňom. Cena za noc je štyristo eur. Pacientka tam má wi-fi pripojenie a televízor. Iné izby stoja stopäťdesiat eur na noc, tam sú najviac dve ženy,“ prezradili nám na klinike. Podľa ďalších informácií sa cena samotného pôrodu pohybuje okolo štyritisíc eur. Neskôr môže mamička s dieťaťom využívať napríklad bazén, kam chodia plávať aj tehotné ženy, ktoré na pôrod ešte len čakajú. Ak má čerstvá mamička problémy s dojčením novorodenca, nastupuje odborníčka, ktorá jej fundovane poradí. Aby sa dieťa riadne prisalo a prijímalo materinské mlieko. Na to vraj majú na klinike najlepších expertov.

Bude to Monačan?

Zo svojho apartmánu v Monte Carle to bude mať Peter Sagan do pôrodnice autom niekoľko minút. Byt Saganovcov je totiž takmer priamo pod nemocnicou. Výťahom sa zvezú do podzemnej garáže s nepretržitou strážnou službou, kde má cyklista odstavené auto. Katarína je podľa našich informácií v starostlivosti monackých odborníkov od začiatku tehotenstva - aj keď sa špekulovalo o zdravotníckych zariadeniach, v ktorých by mala porodiť.

Prvorodené dieťa manželov Saganovcov príde na svet na prelome októbra a novembra. Monacké občianstvo však automaticky nedostane. „Slovenka, ktorá sa rozhodne pre pôrod v Monackom kniežatstve, nemusí mať trvalý pobyt v Monaku. Dieťa, ktoré sa narodí na jeho území, bude mať občianstvo po rodičoch, v prípade Slovenky teda slovenské občianstvo. Na občianstvo sa nevzťahuje otázka teritoriality,“ objasnila nám Katarína Brašeňová z monackého konzulátu v Bratislave.

Čítajte viac