Aj keď mnohí umelci ešte nepodali daňové priznania v prvej tohtoročnej várke, už teraz je zrejmé, že viaceré notoricky známe tváre z televíznych obrazoviek zarobili minulý rok podstatne menej, než boli roky zvyknuté. Môže byť za tým šetrenie komerčných televízií, ale aj firiem, ktoré svoje reklamné spoty nahradili novými a podstatne lacnejšími menami.

Koniec sexsymbolu?

Jasným príkladom je Tomáš Maštalír. Herec, ktorý kedysi hral v každom lepšom seriáli a hviezdil aj v kinohite Čiara, sleduje už tri roky, ako mu klesajú príjmy. Podľa účtovnej uzávierky sa ocitol na zárobkovom vrchole v roku 2014, keď utŕžil dovedna 240-tisíc eur. Odvtedy sa jeho finančný prúd scvrkáva, za minulý rok dokonca o 34 percent! Dôvodov je viacero, no najmä minuloročná absencia Maštalíra v televíznych produkciách. Okrem zúfalo neúspešného markizáckeho seriálu Divoký zapadákov a druhej série Za sklom, ktorú televízia JOJ doteraz celú neodvysielala, nič iné nenatočil. Aj tak by však nad jeho výsledným zárobkom 130-tisíc eur mnohí zajasali.

Alexander Bárta, kedysi slávna tvár, o ktorú sa Markíza s JOJ--kou bili, už dva roky po sebe finančne stagnuje. Jeho firma, ktorú vlastní s partnerkou Henrietou Mičkovicovou, zaknihovala vlani opäť identický príjem 110-tisíc. Oproti 232-tisícovému eldorádu z roku 2015 je to však podstatný rozdiel. Bolo jasné, že diváci sa ním skôr či neskôr presýtia a tvorcovia to pravdepodobne vycítili. Dali divákom od Bártu dva roky oddych, aby ho do obehu naplno vrátili tento rok.

Kráľ rebríčka je Koleník

Krivku smerom nadol vidí vo svojich finančných ukazovateľoch aj Ľuboš Kostelný. Tomu už tri roky kontinuálne klesajú tržby a minuloročných 64-tisíc eur je takmer o polovicu menej než rok predtým. Ako obľúbenec finančných inštitúcií však umelec zarobil aspoň na tom, že ich prezentuje. Krátko po skončení verbovania klientov pre istú banku začal prostredníctvom reklamných šotov lákať klientelu pre nemenovanú poisťovňu.

Sťažovať sa však nemôže Kostelného kolega zo Slovenského národného divadla Ján Koleník. Ten sa vyšvihol na najlepšie zarábajúceho slovenského herca - minulý rok zarobil 217-tisíc eur a zaknihoval zisk 122-tisíc eur. Dopomohli mu k tomu najmä hlavné roly v seriáloch Prvá republika, Za sklom a 1890, ale aj reklamný kšeft na spomínanú banku, kde vystriedal práve Kostelného.

Ďalší z bývalých seriálových Profesionálov Lukáš Latinák nie tak dávno atakoval sumu 200-tisíc eur. Tie časy sú však preč a rodák z Podpoľania finalizoval účet na úrovni 78-tisíc. Starosta z Hornej Dolnej Peter Sklár uza­vrel vlaňajšok s vyše 87 tisíckami na konte.

Umelkyne poskromne

Aj keď najlepšie zarábajúce herečky roku 2016 Petra Polnišová a Zuzana Šebová ešte nezverejnili výsledky svojej hospodárskej činnosti, dá sa predpokladať, že v tomto trende pokračovali aj minulý rok. Podobne ako Helena Krajčiová, ktorej ide karta už niekoľko rokov. Vlani poskočila opäť, tentoraz na 120-tisíc eur. Ich nemenej známe kolegyne sa však museli uskromniť.

Zdena Studenková zarobila asi o tretinu menej než rok predtým, jej prepad sa zastavil na cifre 41 a pol tisíca eur. O stupienok zostúpila aj Petra Vajdová, ktorú citové problémy a sklamanie z mužov dohnali do vypätých situácií. Najprv ju chytili policajti, keď potúžená šoférovala auto, potom si vybrala v divadle dovolenku. Nakoniec vlani utŕžila dovedna 53-tisíc, čo je tiež výrazný pokles oproti predchádzajúcemu roku.

Petrina kolegyňa z Národného divadla Diana Mórová zotrváva na svojich tradičných päťdesiatich tisícoch. Od seriálov Panelák, Keby bolo keby či Dvojičky, v ktorých žiarila, ubehli už roky. Aj keď sa objavila v niekoľkých dieloch Kukurovho Inšpektora Maxa, je zrejmé, že v poslednom čase jej chýba poriadny komerčný kšeft.

Veľké umenie verzus biznis

Priamu úmeru s účinkovaním v seriáloch a zárobkoch možno sledovať u hviezd Slovenského národného divadla (SND). Najstaršia generácia SND vnáša do každého projektu, ktorého sa stane súčasťou, úroveň a dávku noblesy. Martin Huba s Robom Rothom však ako ústredné tvorivé tváre divadla dlhodobo odmietajú komerčne zaujímavý vstup do hodnotovo lacných projektov televízií. Uspokoja sa s divadelnou gážou a občasným účinkovaním v rozhlasovom éteri, Martin Huba sa objavuje v českých filmoch. Príliš veselo však nie je ani v peňaženkách Emila Horvátha či Dušana Jamricha. Roky 2014 a 2015 boli u oboch plodné a zhodne atakovali sumu 100-tisíc eur. Posledné dva roky zaznamenali dvojtretinové poklesy príjmov.

Na moderátorskom poli je zatiaľ situácia menej prehľadná. Adela Banášová, Matej Sajfa Cif­ra, Martin Nikodým, Martin Pyco Rausch či Vilo Rozboril sa s daňovými priznaniami neponáhľajú, odovzdajú ich pravdepodobne v náhradnom júnovom termíne. Podľa známych údajov sa najlepšie darilo Vladovi Voštinárovi. Jeho eseročka Twistovo, ktorá organizuje množstvo detských táborov, zarobila 370-tisíc eur. Iveta Malachovská vyše 140-tisíc a firma Petra Marcina s manželkou 92-tisíc eur.

Opäť Habera

Spomedzi muzikantov tradične kráľovsky zarába Paľo Habera. Minulý rok síce vyfakturoval 337-tisíc eur, no oproti 800-tisícovej čiastke z roku 2016 je to zlomok. Na porovnanie, šesťčlenná skupina Desmod si podelila necelých 300-tisíc eur. Treba pripomenúť, že ďalším nezanedbateľným príjmom sú tantiémy, ktoré tečú skladateľom a textárom za každú odohranú skladbu v rádiu či na diskotéke.

Do solventných vôd sa opäť dostáva aj producentské centrum Olivera Andrásyho a Eleny Vacvalovej. Zábavná dvojica už v minulosti zažila vrchol slávy aj príjmov. Minulý rok sa do týchto sfér znovu vyšvihla 214-tisícovými tržbami. Rovnako na vzostupe je rodinné vydavateľstvo Milana Lasicu, ktoré založil s manželkou Magdou Vášáryovou a dcérou Hanou. Pod hlavičkou ART PRESS vydávajú najmä knižné tituly. Aj keď kolónka ziskovosti svieti načerveno, vlaňajší takmer 60-tisícový obrat bol u nich rekordný.