Zo speváčky a tanečnice Alžbety Ferencovej (30) sa stala oslavovaná Iveta z rovnomenného seriálu, ktorý je s viac ako pol milióna divákmi najsledovanejším programom nášho televízneho trhu. Dalo by sa povedať - zrodila sa hviezda. No rodená Prešovčanka dorazila do hlavného mesta už ako tínedžerka. Od roku 2008 prešla všetkými možnými talentovými súťažami v oboch komerčných televíziach: od Slovensko má talent cez Talentmániu až po Česko Slovensko má talent.

Súťaživá východniarka sa chcela stať aj najkrajšiou Slovenkou. Dnes na „misskovské“ obdobie nespomína Ferencová s úsmevom.

FOTO Ferencovej z finálového večera Miss v GALÉRII

Prečo ju neposlali do sveta

Hoci má Alžbeta doma odložená „misskovskú“ šerpu, zdá sa, že s alergiou spomína najmä na súťaž krásy. Do jazyka si nezahryzla ani nedávno. Podľa nej je v súčasnosti hanba súťažiť v Miss a zmienila sa o „zákulisných veciach“, keď bola predstavená ľuďom, o ktorých údajne ani nestála. „Nehovorila som o Miss Slovensko, ale narážala som na Miss Universe,“ povedala nám, keď sme sa uisťovali, či sme jej slovám dobre rozumeli.

Alžbetina reakcia Silviu Lakatošovú, ktorá Miss Universe SR organizuje, trochu zaskočila. „Nezaregistrovala som tento výrok, ale je to jej názor. Miss jej určite pomohla, lebo sa stala známou. Len nemala výšku a nevedela po anglicky, čo bol dosť veľký problém, lebo nemohla ísť do sveta. Ale vtedy určite pôsobila šťastne,“ reagovala riaditeľka celoslovenskej súťaže krásy.

Finalistka Miss Universe SR 2010 a Miss Tip Alžbeta Ferencová.
Zdroj: Vlado Anjel, Čas.sk

Ferencovej prostorekosť prek­vapila trochu aj modelingového experta Mira Šimoniča. „Prečo by to bola hanba? Dobre, Miss nie je to, čo bývala. Bez debaty, súťažilo sa o atraktívnejšie ceny. Ale bola iná doba. Odvtedy sme videli Big Brother a iné reality šou, kde sme zažili hádam všetko. Ale hanba? Pre mňa je viac hanba ísť do Farmy než na Miss.“

Šimonič s Alžbetou prišiel do styku v minulosti osobne a vraj jej nemaľoval vzdušné zámky. „Milá, zlatá, príjemná, ale malá,“ narážal na fakt, že s výškou 169 centimetrov nemala v modelingu žiadne šance. „Snažila sa veľmi dlho a potom sa nejako stratila, počul som od spoločných známych, že je v Prahe a tam sa jej fakt darí. Seriál je obrovský úspech, lebo Hřebejk by si hocikoho nevybral.“

Doma nie je nikto prorokom

Pokým si český režisér Jan Hřebejk, ktorý sa na Slovensku chystal nakrúcať seriál z prostredia Trebišova, všimol Alžbetu Ferencovú, prešla tŕnistou cestou. Pochádza zo vzdelanej rodiny - jej prababka Elena Lacková bola prvá rómska spisovateľka, ktorej knihy pre deti preložili do dvadsiatich piatich jazykov, z matkinej strany sú všetci učitelia a ekonómovia a z otcovej zase väčšina umelci, no ako dieťa Ferencová svoj pôvod nepriznávala. Detské poznámky na olivovú pleť odbíjala tvrdením, že sa narodila v Bulharsku či v Bosne a Hercegovine. Chcela byť slávnou, no vážnejšie sa nevedela presadiť. A keď v roku 2016 dostala šancu ako asistentka v relácii Koleso šťastia, Slovákov dráždila ako nikto pred ňou. „Neprirodzene sa vlní, afektovane rozpráva, má iritujúci hlas,“ kritizovali jej výkon.

FOTO Ferencovej z finálového večera Miss v  GALÉRII

„Vy to musíte skúsiť v zahraničí, vaše ciele by mali byť vysoké,“ odporúčal jej predtým v Česko Slovensko má talent porotca Jaro Slávik. A mal pravdu. Ukázalo sa, že Praha volá. Do matičky stovežatej odišla pred rokmi za kastingmi na reklamu, do filmov, za inými hudobníkmi. A v Česku zostala natrvalo žiť, lebo byť iná je v tamojšom šoubiznise obrovská výhoda. Pred dvoma rokmi nahrala pod pseudonymom Zea debutový alternatívny album Burning Light, zariadila si nový byt s priateľom, s českým raperom Pauliem Garandom. A domov sa vrátila ako niekto, o koho znova treba stáť.