S Bachratým sa poznali dlho, pozrite si FOTO z pohrebu v GALÉRII

Na pohrebe ikonického fotografa Ctibora Bachratého v bratislavskom krematóriu sa objavil aj bývalý minister kultúry Marek Maďarič (57). „S Tiborom som sa poznal dlho, ešte z čias, keď nebol profesionálnym fotografom, boli sme tak trochu aj rodinne spriaznení, ale to nechcem rozvádzať. Bol to človek bytostne žijúci kultúrou, veľmi spoločenský a dobrý fotograf," prezradil Maďarič pre PLUS 7 dní.

Do mesta už veľmi nechodí

Z politiky sa stiahol už dávnejšie, odvtedy ho na verejnosti veľmi nevídať. Zaujímalo nás, čomu sa vlastne v súčasnosti venuje. „Žijem na dedine, v ústraní, ako hovoria klasici, do Bratislavy chodím len ak je to nevyhnutné. Venujem sa predovšetkým písaniu. Niektoré z mojich textov si môžete prečítať na portáli Štandard, s ktorým externe spolupracujem," uviedol.

Politiku ako bývalá tvár Smeru stále sleduje, predvolebnú kampaň nevynímajúc. Aj on sa v minulosti podieľal na kampaniach Ficovej strany. Politici sa už oháňali medveďmi, LGBT komunitou, momentálne migrantmi, no podľa Maďariča sú hlavné predvolebné témy iné. „Nemyslím si, že hlavnými témami sú medvede a podobné kuriozity. To sú len epizódy, ktoré sú v danej chvíli viditeľné. Hlavné témy sú dve, tri - na jednej strane vytrvalo podsúvané ohrozenie demokracie, na druhej strane návrat k poriadku a popri tom vojna na Ukrajine," hodnotí Maďarič, ktorý býval šéfom kampaní Smeru.

Samotné kampane politických strán majú rôznu úroveň. "Tí, čo kampaň vždy vedeli robiť, ju robia na svoj spôsob aj teraz, mám na mysli Smer a OĽaNO, ale ich účinok môže byť aj opačný," myslí si. Vidí snahu Igora Matoviča zopakovať úspech videa z Cannes, ktoré mu výrazne pomohlo pri výhre v minulých parlamentných voľbách. "To video chce napodobniť narušením tlačovky Smeru, ale môže dosiahnuť opak, pretože teraz sme v jeho podaní nevideli hrdinu, ktorý prišiel zaistiť ´nakradnutý´ majetok, ale akéhosi agresívneho skrčka skrytého v opancierovanom aute a vybľakujúceho nezmysly," popisuje Maďarič situáciu z minulého týždňa.

Prekvapila ho úroveň kampaní s podpismi reklamných mágov, no aj šéf národniarov Andrej Danko. „Zaujalo ma ešte aj to, akú slabú kampaň majú práve tie strany, ktoré si najali ´zázračných´ marketérov z Čiech, mám na mysli Sasku a Hlas. Prekvapili ma aj doteraz dobre zvládnuté mediálne vystúpenia predsedu SNS Danka, najmä potom, čo parlament opustil ako zosmiešnený politik," pokračuje s tým, že Danko sa poučil a na kampaň pripravil.

Bývalý minister kultúry Marek Maďarič má ešte jednu generálnu poznámku k voľbám. "Zabúda sa, že tie základné kontúry ich výsledku neurčujú kampane, ale to, ako si strany počínali v uplynulých rokoch. To je dôvod, prečo sú preferenčne na čele opozičné strany - Smer, PS, Hlas, Republika a prečo bojujú o prežitie strany, ktoré vládli a zlyhali," pripomína.

Imponuje mu Ficova nezlomnosť

Opýtali sme sa, ako vníma počínanie Smeru, v ktorom strávil dlhé roky. „Smer si ide svoje predvolebné klišé, čo nemyslím pejoratívne, jednoducho to robí tak, ako sa mu to v minulosti osvedčilo. Kľúčový je samozrejme Robert Fico. Musím povedať, že jeho politická nezlomnosť je impozantná," skladá poklonu svojmu bývalému straníckemu šéfovi.

"Či aj vyhrá voľby je stále otázne, pretože v prospech Progresívneho Slovenska budú viaceré médiá čoraz viac mobilizovať verejnosť," myslí si. Ako dodáva, medzi stranami nemá vyloženého favorita. „Zo súčasných strán mi nie je žiadna taká blízka, aby som sa bez váhania rozhodol, že ju budem voliť."

Tento rok sa do politickej hry vrátili viacerí veteráni z minulosti, napríklad bývalý premiér Mikuláš Dzurinda. Maďarič však podobný krok nemá v úmysle. „Nemám v pláne vrátiť sa do politiky, dostatočne ma uspokojuje to, že ju sledujem a komentujem. A keď vidím, čo denne vyprodukujú persóny ako Matovič a jemu podobní, som veľmi rád, že nemusím s nimi nijako obcovať. Preto by som si želal, aby došlo k obrode slovenskej politiky v tom zmysle, aby v nej zase prevážili ľudia, ktorí budú mať určitú úroveň, aby sa nás pri ich sledovaní nezmocňovala sprostredkovaná hanba," dodal pre PLUS 7 DNÍ.

Maďarič sa objavil aj na pohrebe Bachratého, FOTO v GALÉRII