Pracovné nasadenie Milana Lasicu (†81) v ničom neobmedzovalo a na najhoršie iste nemyslel. Svedčí o tom množstvo projektov, ktoré mal rozbehnuté. V júni sa ako prezident Filmového festivalu objavil v Košiciach, kde odovzdal cenu českému kolegovi Petrovi Nárožnému a veľmi neplánoval oddychovať ani počas prázdnin. S Petrom Lipom chystal spoločné koncerty a v spolupráci s Mariánom Čekovským aj cédečko.

„To, čo sa stalo, je veľké prekvapenie, pretože Milan bol v nadšenom tvorivom prostredí a nič nenasvedčovalo tomu, že má akýkoľvek problém,“ pripája sa aj Peter Lipa k zástupom ľudí, ktorí nevychádzajú z údivu nad náhlym skonom kamaráta. „O pár dní sme mali mať spoločné koncerty, v septembri sme plánovali vystúpiť s projektom Bolo nás jedenásť, s Bratislava Hot Serenaders pripravoval ďalšiu platňu obľúbených amerických evergreenov a Marián Čekovský komponoval hudbu na jeho texty, ktoré mali vyjsť na cédečku a ja som mal byť producentom,“ vyratúva Lipa pre PLUS 7 DNÍ.

Ešte mu vysvetľoval, ako má narábať so smartfónom

Aj Peter Lipa osobnosť Milana Lasicu vníma ako nenahraditeľnú. "Bojím sa, že táto samotná udalosť ešte nevystihuje prázdno, ktoré po ňom budeme cítiť asi navždy. Pred dvomi týždňami som bol s ním na káve, kde sme prebrali všetko, čo sa okolo nás deje a tešili sme sa na ďalšie stretnutie. Ešte som mu vysvetľoval, ako narábať so smartfónom, aby na ňom vedel počúvať hudbu, ktorú nám plánoval posielať Marián Čekovský,“ spomína Lipa.

FOTO Lasicu s Lipom a Čekovským v GALÉRII >>>

Žiaľ, ani jednu z piesní, ktorú Čekovský pre Lasicu skomponoval, mu nestihol poslať. „Cédečko sa má volať Čekovský spieva Lasicu pod Lipou. Dostal som desať jeho textov a boli to posledné diela, ktoré písal pre niekoho na hudobnej scéne. Na Vianoce som mu písal, že si od Ježiška želám, aby mi poslal texty Milana Lasicu. Na to mi on odpísal: Poviem mu,“ spomína Čekovský na začiatok spolupráce a netají smútok, že ikonický Lasica nič z toho, čo má zatiaľ hotové, nepočul. „Mrzí ma, že už mu to budem môcť poslať len do neba. Samotná práca na albume dostala teraz úplne iný rozmer. Pevne však verím, že jeho duch bude v štúdiu počas nahrávania s nami,“ vyjadril sa Marián Čekovský, ktorý po smrti majstra zverejnil ich spoločnú pesničku Anjel. Text, ktorý k ním Milan Lasica napísal, naháňa doslova husiu kožu. 

Text piesne Anjel

Nadránom o pol piatej,
keď noc už zomiera.
Nadránom o pol piatej,
zazrel som anjela
Nad hlavou držal dáždnik,
bol to môj anjel strážny.
Čakal na úsvit ranný,
bol trochu vyčerpaný.
Pretože dávať na mňa pozor,
unaví.
Ochranka slabo zaplatená,
to hovorí aj moja žena,
ktorá ma stráži už pár rokov.
Môj anjel tejto noci zmokol
a asi má už toho dosť,
že mi ja dali na starosť.
No povinnosť mu velí,
verne stáť pri posteli
a čakať na príkazy,
aby nič nepokazil.
Dnes ráno mu dám dovolenku,
aby mal o mne lepšiu mienku.
Iste sa vzdiali sa na pár dní,
ktovie či anjel náhradný
pri dverách zazvoní.
 

 

Vypočujte si pesničku Anjel v podaní Mariána Čekovského: