Prejav moci? Ukážka vplyvu? Nástroj na likvidáciu nepohodlných svedkov? Či oddaná láska k zvieraciemu maznáčikovi? Svetový Fond na ochranu gepardov apeloval na fakt, že minimálne tisíc gepardov je držaných v zajatí a v rukách bohatých ľudí z Arabského zálivu. Ani u nás chov exotických šeliem zakázaný nie je. Chvália sa s  nimi celebritky, vplyvní biznismeni, aj mafiáni. Podľa sociológa väčšinou vychádzajú zo základnej rovnice: „Lebo môžem.“

Snaha o pozornosť

Podľa Michala Barana z Bratislavského politického inštitútu sú dôvody, prečo známe osobnosti chcú vlastniť šelmu, rôznorodé. Od snahy poukázať na problém ohrozeného druhu až po plnenie detských snov bez ohľadu na dôsledky. „Často je to však len snaha strhnúť na seba pozornosť a vydobyť si štipku mediálneho priestoru,“ upresňuje Baran. 

Za pravdu mu dáva aj psychologička Viera Trusková, podľa ktorej pri chove exotických šeliem u prominentných osobností ide o istú formu spoločensky prijateľnej exhibície. Teda tvorby obrazu o sebe, že som iný, odlišný od väčšiny. „Som jedinečný vo všetkom a so všetkým, čo sa ma týka.“   

Preto sa niet čo čudovať, že pomedzi paneláky sa s mláďaťom šelmy prechádzala krehká dievčina. Nebol to nik iný ako jedna z najsledovanejších Sloveniek na Instagrame - Zuzana Plačková. Malého dvojmesačného tigra - vraj požičaného od kamarátky - sa vybrala v obytnej zóne medzi panelákmi len „venčiť“. A, samozrejme, fotografie z prechádzky hneď zavesila na Instagram. Reakcia bola okamžitá. Vyvolala rozporuplné názory a odpor milovníkov zvierat, ale to bolo v tomto prípade nepodstatné. Dôležité pre túto dámu je, že má dostatok sledovateľov na sociálnych sieťach. Tak prečo nezaujať šelmou.

Vémola sa stará o malú levicu ako o dieťa. Kŕmi ju z fľašky.
Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Ako milovník exotického zverstva sa prezentuje český Karlos Terminátor Vémola. Ten si k zlatým rybičkám a psovi zadovážil krokodíla, žraloka a levíčatko Elzu. Prečo chová doma nebezpečné tvory? Bojovník MMA hovorí, že ho fascinuje príroda. Motýle rovnako ako dravce. Ibaže motýle u neho doma nelietajú. 

Povestné Černákove tigre

Mimoriadne známym chovateľom chlpatých šeliem bol bývalý bos podsvetia Mikuláš Černák. Rodák zo stredného Slovenska si prepych a peniaze v minulosti užíval plnými dúškami. Mnohonásobný vrah sa prvýkrát prezentoval na televíznych obrazovkách ako chovateľ tigrov. Zaobstaral si tri mláďatá vzácneho tigra sibírskeho. Tie sa k slávnemu bosovi dostali v lete 1996 zo zoologickej záhrady.

„V júli v roku 1996 mi jedno ráno zazvonil telefón a môj známy - riaditeľ zoologickej záhrady v Spišskej Novej Vsi pán Dzúrik - mi oznámil, že sibírska tigrica porodila tri mláďatá, ktoré sú odsúdené na úhyn, pretože ich matka odvrhla. To sa bežne stáva pri tigroch žijúcich v zajatí,“ objavilo sa na faceboo­kovom účte vedenom na Černákovo meno.

Bývalý bos si totiž aj spoza mreží cielene buduje imidž a vykonávateľom jeho pokynov a adminom Černákovej stránky je jeho priateľka Monika Křivová. Černák sa stále rád prezentuje ako Tarzan, zverejňuje zábery, ako tigre kŕmil, maznal sa s nimi. Známa je fotografia s tromi tigríčatami prisatými na sučke čuvača, ktorú Miki hladká.

Bos Černák a jeho tigre.
Zdroj: archív

Tigre Černák spočiatku držal v klietke pri erotickom salóne v Banskej Bystrici. Tiger Sultán nakoniec skončil v penzióne Shark v Bystrej neďaleko Brezna. O šelmu sa po Černákovom za­tknutí staral člen jeho gangu Andrej Ambróz. V roku 2006 ho našli s prestrelenou hlavou.

Manželka podhodená levovi

Podľa klebiet jeden z Černákových tigrov skončil u veľkopodnikateľa, dnes právoplatne odsúdeného dôchodcu Jozefa Majského. Túto informáciu však nik nepotvrdil. Isté však je, že veľkopodnikateľ mal a má k šelmám tkisto veľmi blízko. Či už k vypchatým, ktoré si vozil z luxusných poľovačiek v Afrike, alebo k živým, ktoré s radosťou predvádzal svojim početným návštevám na rozľahlom ranči v Obyciach. Týždenník PLUS 7 DNÍ v minulosti ako prvý poukázal na to, že v nedôstojných podmienkach tam chová leva, tigra, medveďa i pumu.

Šelmu choval aj ďalší mafián, prezývaný Hrobár. Lehel Horváth zo šialeného gangu sátorovcov bol obvinený, že svoju manželku Ivetu brutálne dobil a hodil do klietky k „domácej“ trojročnej levici Simbe. Krehká manželka túto príučku prežila, no podala trestné oznámenie. Neskôr svoju výpoveď stiahla. Zranenie jej vraj levica spôsobila pri kŕmení.

Levica Simba: Útok na manželku dostal Lehela H. do väzby.
Zdroj: plus7dni

Leva údajne choval aj podnikateľ známy z megakauzy Slanských vrchov Milan Ičo, obžalovaný z podvodu. Bývalý kúrenár a vášnivý poľovník sa hral na grófa, začal si stavať kaštieľ. Až kým mu policajti neklepli po prstoch.

Malomeštiactvo aj ukážka vplyvu

Korene v spomínaných záľubách treba hľadať už pred 27-tisíc rokmi, keď človek a zviera začali byť partnermi. V niektorých prípadoch sa podľa Michala Barana zviera stalo statusovým symbolom.

„V prípade mafiánov a ľudí pohybujúcich sa na hrane zákona by som to nespájal iba s projekciou bohatstva a vplyvu, keď tieto zvieratá plnia podobnú funkciu ako vily, autá alebo lode,“ vysvetľuje Baran. „Šelma má zdôrazniť charakter, úmysly, ale aj jedinečnosť majiteľa. Bojové plemeno psa síce naženie strach, ale tiger je predsa len iná liga.“

Odborník vidí v tomto správaní aj eskalovanie nevkusu a malomeštiactva. „Načo by mal človek sadrového leva na plote, keď môže mať živého v záhrade. Je to podobné, ako keď sa politici prezentujú falošnými titulmi alebo hodnosťami. V týchto prípadoch ide o jednoduchú rovnicu. Prečo by som to neurobil, keď môžem.“

Mohlo by vás zaujímať: