Je to už niekoľko týždňov, čo herec Ľubo Roman (†77) poslednýkrát vydýchol. Umelec a bývalý politik bol síce vážne chorý, ale napokon ho nečakane zradilo srdce a svoj druhý infarkt už neprežil. Zanechal za sebou nielen veľkú rodinu, ale aj mnoho dobrých skutkov. Aj jeho kolegovia a priatelia tvrdili, že komu mohol, tomu pomohol. Jeho dobrosrdečnosť sa prejavila najmä v momente, kedy jeho kolega a dobrý priateľ Pavol Mikulík prežíval ťažké životné obdobie a prišiel o všetko. Ľubo Roman si ho vzal pod svoje krídla a staral sa o neho až do roku 2007, kedy Mikulík umrel.

Riaditeľ na vozíku

Je známe, že Ľubo vlastnil a zrekonštruoval dva podniky na nábreží Dunaja v Bratislave. Jednu z budov kupoval s cieľom, že tam pripraví ubytovanie pre nadáciu Divadlo West, ktoré v tom čase riadil. Tak sa aj stalo a jej prvým obyvateľom po zrekonštruovaní bol už nebohý herec Pavol Mikulík, ktorý ostal po rozvode s manželkou a po prekonaní mozgovej príhody sám, bez majetku a na vozíku. ,,Áno podarilo sa mi, čo som chcel. Nachystal som tam pre Paľka ubytovanie a aj vlastný stôl v reštaurácii, kde mal stále tabuľku s rezerváciou. Vždy si mohol dať také jedlo, na aké mal chuť. S kolegami sme sa niekedy decentne smiali, že on už ako jediný žije v komunizme, keďže v mojom podniku mal vždy všetko prichystané. Naozaj som sa veľmi snažil, aby mu nič nechýbalo, keďže život sa mu nejak rýchlo zmenil a prišiel o všetko. Neodpustil by som si, keby som mu vtedy nedal pomocnú ruku."

Kamarátovi a kolegovi tam zabezpečil aj program na pobavenie. ,,Neskôr sme tam vybudovali aj detské ihrisko a on tam chodil na tom svojom vozíku pomedzi tie deti a organizoval to. Tváril sa ako nejaký riaditeľ. Bolo to milé aj vtipné. Som rád, že u mňa pekne dožil svoj život “ zaspomínal si ešte pred smrťou Ľubo Roman.