Pred pár týždňami poznali meno slovenského zápasníka Ľudovíta Kleina len zasvätení. Dnes je skromný 25-ročný Novozámčan po Atillovi Véghovi druhým naším najznámejším bojovníkom zmiešaných bojových umení (MMA). Stačilo, aby sa po dvoch rokoch čakania konečne uvoľnilo v jej najprestížnejšej svetovej profesionálnej organizácii UFC miesto a Lajoš ho ako náhradník využil naplno.

V GALÉRII si pozrite foto priateľky Ľudovíta Kleina>>

V Abú Zabí knokautoval Novozélanďana Shana Younga vydareným kopom do hlavy už po 76 sekundách a americkí odborníci ho ihneď vyniesli do nebies. „Najväčší európsky talent v perovej váhe (do 66 kg - pozn. red.),“tvrdil americký znalec MMA Daniel Rubenstein.

Keď sa telo zablokuje

Ak by prišla pozvánka na galavečer do Abú Zabí skôr, bol by Klein ešte spokojnejší. Požadovanú hmotnosť 66 kilogramov pred zápasom navážiť nestihol. Hoci za týždeň zhodil vyše 13 kíl, ručička váh ukázala viac, keďže zablokované telo už nebolo schopné ísť s hmotnosťou dole. „Dostal som pokutu, súperovi sa ospravedlnil, no ten so zápasom súhlasil, tak som sa tým viac nemusel trápiť,“vydýchol si Klein.

Porušenie pravidiel ho donútilo odovzdať časť zárobku aj súperovi. „Prišiel som zhruba o 40 percent,“ priznal Lajos. Aj tak mu však zostalo vyše 17-tisíc eur pred zdanením. Za 76 sekúnd v klietke kráľovský zárobok.

Ďalšie peniaze mu vynesú zmluvy so sponzormi. Po nakladačke Novozélanďanovi sa o neho strhla obchodná bitka. „Predtým som partnerom vyvolával ja, teraz oni volajú mne. Trochu sa na tom bavím, lebo Lajoša mohli mať už pol roka predtým. Za úplne iných podmienok. No vtedy zaváhali,“ usmieval sa jeho biznisový manažér Dalibor Frankovič.

Pred siedmimi rokmi robil Frankovič manažéra Rytmusovi, teraz ho vymenil za šport. „Ešte pred tromi rokmi som MMA vnímal len ako váľanie po zemi. Dnes to vidím úplne inak a teší ma, že to isté začína zisťovať aj laická verejnosť. A čo hovorím na spoluprácu s Lajošom? Je veľmi fajn, skromný chlapec. Tak trochu kopíruje príbeh Atillu Végha - chudobného skromného chalana z Gabčíkova, ktorý tvrdou prácou prišiel k šťastiu,“ vraví Frankovič.

Prechod z hudobného biznisu do športového si zatiaľ pochvaľuje. „Vo všetkej úcte k Rytmusovi, vnímam to ako zmenu k lepšiemu,“tvrdí.

Daj mi facku

Frankovič má o prácu v najbližších mesiacoch postarané. Klein má zmluvu v UFC ešte na tri zápasy, ten prvý by mohol byť do konca roka. Pre Lajoša výborné správy. „Dobrý agent z Ameriky ma pretláčal do UFC dva roky. Vyšlo to až teraz, z čoho som brutálne šťastný,“teší sa Mr. Highlight - ako znie Kleinova prezývka.

V GALÉRII si pozrite foto priateľky Ľudovíta Kleina>>

Vymyslel mu ju Ondřej Novotný, spoluzakladateľ a spolumajiteľ česko-slovenskej organizácie Oktagon, ktorá v našich končinách usporadúva turnaje v bojových športoch. Vraj preto, že hneď od svojho prvého zápasu v Bratislave pred tromi rokmi Klein v klietke niečím zažiaril. „Preto to robím. Nechcem nudné zápasy. Robím šou a zatiaľ sa mi darí,“vraví Klein, absolvent strednej hotelovej školy v Nových Zámkoch.

V detstve okúsil futbal i hokej, no najskôr ho zlákal box. „Od prvých tréningov. Myslel som si, že budem profesionálny boxer, ale v Zámkoch nám zrušili klub. Chcel som zápasiť ďalej, tak som sa prihlásil na brazílske džiu-džicu. A potom som dostal šancu skúsiť MMA. Chytilo ma to tak, že som sa rozhodol, že presne toto chcem v živote robiť,“vraví Lajoš, ktorý si kedysi privyrábal aj ako vyhadzovač na diskotéke.

Dnes má za šesť rokov profesionálnych bitiek v klietke bilanciu 17 víťazstiev a dve prehry. Mimo zápasníckeho sveta ho však preslávil až ten posledný knokaut v Abú Zabí. „Väčšiu radosť som v živote nezažil. Keď do klietky krátko po konci zápasu pustili aj Atillu, vravel som mu, nech mi dá facku, aby som tomu triumfu uveril,“smial sa Klein.

V Nových Zámkoch ho čakal ohňostroj a obrovský plagát na moste „Welcome Mr. Highlight“. Osláviť s priateľmi to však náš zápasník šiel až po piatich dňoch karantény.

Komplexný bojovník

V čom sú Kleinove najväčšie prednosti? „Vo všetkom, má brutálnu hlavu, mentalitu. Je dobre nastavený komplexný bojovník. A k tomu talent, ktorý drie. Taká dravosť mnohým fighterom chýba. Myslia si, že talent stačí,“ chváli svojho zverenca v Spartakus Fight Gyme Atilla Végh. „Popritom zostáva skromný a discip­linovaný. Teším sa aj preto, lebo Lajoško by mohol otvoriť dvere do UFC aj pre ďalšieho Slováka. Len teraz ťažko povedať, kto by to mohol byť,“pokračuje Végh.

Kleina pozná od jeho pätnástich rokov. „Chodil ku mne do Gabčíkova na tréning. Potom sa nejako stratil, no jeho tréner v Nových Zámkoch Tomáš Bilišič mi hovoril, že je veľmi veľký talent a mám s ním niečo vymyslieť. Tak som ho oslovil a dohodli sme si podmienky. Je super, kam sme sa zatiaľ dostali,“ tvrdí Végh.

V Abú Zabí zahviezdil aj on. Svojou angličtinou na oficiálnej tlačovke. „Po anglicky viem yes, no, dollar a preparation, ale keď ma Lajoš označil za svojho tlmočníka, tak som šiel,“ priznal po návrate odzbrojujúco naivným spôsobom Végh. Bola to zábava, ktorá má na YouTube už viac než 54-tisíc pozretí. „Nikto zo zápasníkov tam nemal väčšiu sledovanosť,“smial sa Klein, ktorý je pripravený urobiť pokroky aj v jazykovom smere. „Učiteľa angličtiny ešte nemám, ale pracujem na tom. Do decembra sa to zlepší,“ hlása odhodlane Slovák, o ktorom sa medzi bojovníkmi v klietke posledné týždne hovorilo najviac.

V perovej hmotnosti do 66 kilogramov má pri súčasnom prístupe k tréningu a zápasom veľkú budúcnosť. Nabudúce vraj už s váhou žiadne problémy nebudú, keďže bude mať viac času sa pripraviť. V kategórii do 70 kíl však súťažiť nechce. „Tam sú oveľa väčší chlapi,“ vysvetľuje Atilla Végh.

V GALÉRII si pozrite foto priateľky Ľudovíta Kleina>>

Mohlo by vás zaujímať: