Hoci Josef Abrhám (†82) skonal už v polovici mája, rodina sa s umiestnením urny s jeho popolom do rodinného hrobu neponáhľa. PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že na posledné miesto odpočinku ho uložia až v novembri. „Svojich rodičov sem priniesol na Dušičky a v tomto období tu najskôr skončí aj on,“ povedali nám miestni. Medzitým rodina na čele s hercovou staršou sestrou Bocou rekonštruuje trojhrob, kde spočinuli Abrhámovi rodičia aj jeho sestra.

Opravujú hrobové miesto

S tým, že herec Josef Abrhám sa po smrti „vráti“ k rodičom do rodného mesta neďaleko slovenských hraníc, málokto počítal. S manželkou Libušou Šaf­ránkovou prežil šťastných štyridsaťšesť rokov a prepojení boli tak veľmi, že jeden bez druhého neprijímali ani pracovné ponuky. Keď herečka zomrela a pochovali ju v Šlapaniciach na Morave, nikto nepochyboval, že keď nastane jeho čas, uložia ho vedľa nej. Vysvitlo však, že manželia sa ešte počas života dohodli, že každého z nich pochovajú k rodičom.

S uložením urny Josefa Abrháma sa však rodina neponáhľa. „Celé mesto sa ma pýta, kedy ho konečne privezú. Čakali ho tu už v deň poslednej rozlúčky v Prahe,“ povedal nám správca cintorína v Kunoviciach Květoslav Stránsky. Obyvateľom vraj darmo vysvetľoval, že v dohľadnom čase obrad nebude, pretože ešte nedostal povolenie na otvorenie hrobu. Rodinná hrobka, kde ležia nielen hercovi rodičia, ale aj jeho sestra Elena, ktorá ešte v mladosti zomrela na leukémiu, teraz prechádza rekonštrukciou. „Pôvodne boli na hrobe zelené kríčky, ktoré sa dosť rozrástli, tak ich nahradili malými bielymi kameňmi. Vyzerá to pekne. V strede bola dlho veľká kamenná nádoba, ktorá mala naštrbený okraj, takže ju buď opravia, alebo vymenia,“ informuje nás správca o zámeroch rodiny.

FOTO hrobu, do ktorého uložia Abrháma, V GALÉRII

Tajné želanie

Rekonštrukčné práce prekvapujúco nemanažuje hercov syn Josef Abrhám mladší, ale staršia sestra legendárneho umelca Boca. Kým hrobku a jej okolie uvedie do želaného stavu, prebehne istý čas. Starnúci Abrhám pred svojou smrťou vraj vyjavil želanie, aby sem jeho spopolnené telo priniesli až v novembri, počas sviatku zosnulých. Domáci sú napriek oneskoreniu poctení. Herca tu uctievali už počas jeho života. A nielen jeho.

Viac sa o pohnutej histórii bohatých továrnikov Abrhámovcov dozviete v aktuálnom čísle PLUS 7 DNÍ ktoré je od 2.8. 2022 v predaji >>>