Mnohí ho mali za vetroplacha, preto s plnou vážnosťou nebrali ani správy o rakovine, ktorá gniavila jeho telo. V utorok večer sa ukázalo, že neboli prehnané. Český herec, moderátor, producent Jiří Pomeje († 54) nasledoval na večnosť svoju bývalú manželku Ivetu Bartošovú († 48). Teraz vysvitlo, že životný štýl, ktorý obaja viedli, sa až tak nelíšil. Mrazivé slová Pomejeho poslednej manželky Andrey (30), s ktorou má päťročnú dcéru Aničku, sú toho dôkazom. Svojho zosnulého muža po jeho smrti opisuje ako muža dvoch tvárí – cez deň dokázal byť úžasným chlapom, ktorého jej každý závidel, a v noci sa pod vplyvom alkoholu menil na celkom iného človeka.

Mrazivé slová po lynči

Andrea Pomeje sa s chorým Pomejem ešte ani nerozviedla, no po jej boku sa už vlani začal objavovať nový muž. Teraz, keď Jiří zomrel, čelí verejnému lynču. Vyčítajú jej, že opustila chorého partnera v čase, keď potreboval jej podporu. Čerstvá vdova sa preto bráni. „Neviete, bohužiaľ, nič o tom, čo sa u nás za posledné roky (ešte pred chorobou) dialo… Vie to len moja Jirkova rodina, najbližší priateľlia… Hovoríte, že by ste muža s rakovinou z domu nevyhodila, to vlastne je najčastejší názor všetkých, čo ma lynčujú! Lenže to je lož! Prosím, dokážete si predstaviť, že každý deň nerobíte nič iné, len sa snažíte všetkými spôsobmi, aby sa človek, ktorého milujete, vyliečil? Viete a snažíte sa ho celú tú dobu presviedčať, že ten život, ktorý žil, nebol zdravý...," odhaľuje Andrea krutú realitu, akou si po boku dnes už zosnulého manžela prešla.

"Večery preplačete, aby to on a dieťa nevedeli. Ráno zase pozitívne, ako by to bola len chrípka, dávate do nálož podpory. On sa utešoval svojím spôsobom a ja som ho chápala. Odpustila mu to. Lenže potom vidíte, ako kvôli tomu chradne. A keď som vlani odviezla do nemocnice, myslela som si, že o neho prídeme. Bola som tam každý deň. Spala tam, keď mal úzkosti a ataky z abstinencie a závislostí na liekoch. V januári, keď mu odoperovali hrtan a bolo potvrdené, že nikdy nič iného nie je a je zdravý, dúfala som, že celý svoj život prehodnotí,“ nádejala sa Andrea Pomeje.

Vychudla na 49 kg

Sebadestruktívne sklony Pomejeho však zvíťazili. Podľa jeho manželky sa situácia ešte viac zhoršila. Psychológa odmietol a keď odchádzal von, jeho žena sa doma triasla od strachu. „Bála som sa, v akom stave príde. Dokážete si vôbec predstaviť, aké je to milovať človeka, ktorý odmieta vašu pomoc? Aké je to, keď sa s malým dieťaťom pred ním musíte zamykať v izbe a čakať, kým vytriezve? Aké je to ťažké od takéhoto človeka odísť, pretože každé ráno je to zase ten úžasný, dobrý, empatický muž? Vydržala som to do apríla. Vážila som 49 kg."

Andrea údajne nemohla jesť a Anička sa doma bála, preto chcela odísť z domu. "Povedala som, nech si všetko nechá. On odmietol. Čakala som, ako sa bude správať. Či začne naozaj žiť, ako má. Keď ho neprebrala nemoc a to, že skoro zomrel, tak ho trebárs prebierie toto… Lenže nie! Nič nepochopil. Nový vzťah som si našla v auguste… Za päť mesiacov…“ Matka jedinej Pomejeho dcéry Aničky žiada všetkých o pochopenie. „Uvedomte si, že som stratila človeka, s ktorým som bola osem rokov – 24 hodín denne. Anička stratila otca, mám strach, ako s tým bude žiť. Za Jirku som sa modlila, aby sa z toho dostal.. A veľmi ma to mrzí… Sú to najťažšie dni v mojom živote.“

Celú spoveď Pomejeho manželky nájdete vo fotogalérii.