Aj vy patríte k zástupom divákov, ktorí sa jedujú, že v slovenských seriáloch účinkujú stále tí istí herci? Aj vám sa zdá, že seriálové postavy sa rozdeľujú na základe protekcie? Ukázalo sa, že je to pravda. Otvorene to priznal herec Marek Fašiang zo seriálu Oteckovia. „V našom biznise je to o tom, že každý má nejakého svojho favorita, kamaráta, známeho, rodinu, milenca, či milenku. Ja som mal v tomto smere šťastie, pretože o mojom angažovaní nerozhodovala iba slovenská produkcia, ale do výberu zasahovali aj Nemci, ako nadriadený orgán Markízy,“ rozhovoril sa Marek v talkšou Jozefa Banáša s názvom Na kus reči.  

Hviezda aj bez vzdelania

Hoci je Marek Fašiang od detstva šikovným a obsadzovaným dabingovým hercom, televízne kamery ho podľa vlastných slov nikdy nelákali. „So mnou je to také zvláštne. Hercom som sa stal len pred rokom. A to len preto, že zasiahol osud. Hereckú školu nemám,“ priznal bez problémov v žoviálnej debate. Jeho odpoveď bola pre Jozefa Banáša vodou na mlyn. Mareka sa spýtal, ako jeho výkony vnímajú kolegovia zo seriálu, ktorí herectvo na rozdiel od neho študovali. „Nedeprimuje ich, že ty si si frnkol právo a si v rovnakej partii ako oni?,“ narážal na jeho vzdelanie. „Prehlasujú, že som suverénne najlepší herec medzi právnikmi,“ zaperlil Fašiang a rozpovedal, čo všetko predchádzalo jeho angažovaniu do seriálu Oteckovia a za akých okolností svoju postavu získal.

Strata času

Casting na úlohu veterinára a vdovca so šesťročnou dcérou, absolvovalo pred Marekom štrnásť slovenských hercov. „Stále sa to tam menilo, ani s jedným neboli Nemci spokojní. Asi už boli natoľko zúfalí, že vytiahli aj mňa. Keď mi vysvetľovali, že ide o denný seriál a postavu tridsaťročného veterinára, vdovca so šesťročnou dcérou, pozeral som sa do zrkadla a hneď som to zavrhol. To nie som ja. Ani náhodou! Slušne som sa im poďakoval s tým, že na kasting určite neprídem. Asi už boli fakt zúfalí, pretože netrvalo dlho a zavolali opäť. Na veľké naliehanie som im napokon sľúbil, že sa prídem ukázať, keď tak veľmi chcú. Aj som sa tam vybral, ale s tým, že je to strata času pre mňa aj pre nich,“ spomína. 

Našiel sa

Keď dorazil do štúdia, čakala ho tam už jeho seriálová partnerka Mária Havranová. „Dali mi nejaké texty a nakoniec mi to celkom išlo. Potom mi priniesli dieťa a hneď mi dali úlohu, urobiť dievčatku copík. Frajerkám som sa s vlasmi hral, ale copík som im nikdy nerobil. No očividne mi šlo aj to a po trištvrte hodinovom castingu si ma odchytila výkonná producentka Saša Dubovská. Vraj to vyzerá tak, že si ma vybrali a že poďme sa dohodnúť. Hovorila, že na začiatok bude stodesať častí, denný seriál a ja ako jedna z hlavných postáv. Vôbec som netušil, čo je to denný seriál a ako to prebieha. Dohodli sme sa, no ešte sa muselo čakať na schválenie z Nemecka. Najvyšší šéfovia to potvrdili a som tam,“ zasvätil nás do tajov seriálovej mašinérie. Tak ako veľmi sa účinkovaniu pred kamerami kedysi bránil, dnes je osudu vďačný, že mu túto šancu prihral. „Naozaj som sa v tejto profesii našiel. Som tomu veľmi rád, lebo ma nesmierne baví a napĺňa,“ vyznal sa v prostredí bratislavského strediska kultúry Vajnorská.