Konečne máš rovnocenného partnera, podpichol Marián Labuda (†73) kamaráta Milana Lasicu (†81), keď humorista s vtedy trinásťročným Labudovým vnukom Richardom nakrúcal film Rukojemník. O talente dnes už dvadsaťročného Richarda odvtedy nepochybuje nik. Ibaže keď ho musel predviesť pred prijímacou komisiou na Vysokej škole múzických umení, pocítil trému ako nikdy. Pritom mal na sebe talizman. Od vlaňajška nosí slávneho deda, ktorý v januári 2018 nečakane skonal, nielen v mysli.

Dojal babku

Starkého si chcel Richard uchovať pri sebe naveky výtvarným spôsobom. Keď pred vyše rokom uvažoval o prvom tetovaní, voľba padla na dedkovu podobizeň. Nie hocijakú, ale z kultovej snímky Vesničko má středisková, ktorú v roku 1985 nakrútil režisér Jiří Menzel podľa scenára Zdeňka Svěráka. V jednom z najlepších filmov česko-slovenskej kinematografie hviezdil aj Rudolf Hrušínský, Libuše Šafránková či Július Satinský. No Labuda v ňom hral životnú hlavnú rolu, ako vodič družstevného nákladiaka Pávek sa staral o jednoduchého závozníka Otíka Rákosníka. Na Richardovom tele sa ocitol sám - v typických monterkách a s aktovkou v ruke.

Vnuk o tetovanom dedkovi sníval roky a ikonickejšiu figúru nenašiel. „Chcel som, aby to malo pre mňa hlbší význam,“ povedal PLUS 7 DNÍ minulý týždeň Richard Labuda. „Zatiaľ sa to všetkým páčilo. Aj rodičom. Najprv neboli z tetovania nadšení, ale s tým, aký motív som si vybral, boli v pohode. Aj babku som veľmi dojal. Je to podľa mňa pekné, jednoduché tetovanie s peknou myšlienkou.“ Do reality ju zhmotnil bratislavský tetovač, najprv spravil návrh a na Richardovo telo ho nanášal vyše hodiny. „Bolelo to veľmi,“ priznal Labudov vnuk.

FOTO tetovania si pozrite TU >>>

Nikdy nemal takú trému

Ale vráťme sa o pár rokov späť. Na premiére filmu Rukojemník, v ktorom Richard hviezdil ešte ako malý chlapec, sa Marián Labuda podľa svedkov rozplakal. Jeho potomka vybrali do hlavnej úlohy spomedzi dvesto detí, napokon na Detskom filmovom a televíznom festivale Otu Hofmana v Česku získal cenu za najlepší chlapčenský výkon. Junior neskôr účinkoval v oceňovanom filme Učiteľka a doteraz hrá v seriáli Oteckovia.

Je preto možné, že by raz mohol vystúpiť z tieňa slávneho predka. Sám na tom tvrdo pracuje. Po maturite-nematurite, keď mu počas pandemického roku spriemerovali známky, si to namieril na prijímačky na VŠMU. Veľa ľudí si myslí, že slávne priezvisko mu nemuselo byť na škodu. „Ale oni nás na začiatku v prvom kole predstavovali iba menom. Naozaj nechcem, aby som sa niekde dostal iba vďaka protekcii. A na tom mi skutočne záležalo, aby som sa presadil normálne ako ja,“ hovorí dnes už dospelý muž úprimne.

Priezvisko na oštaru

V komisii, pred ktorou sa musel predviesť, sedeli herci Ingrid Timková, Marek Majeský, Peter Šimun či režisér Peter Mikulík. „Mal som neskutočnú trému, nikdy predtým som takú nezažil. Ani v autoškole. Prídete do tmavej sály, svieti tam to svetlo a zrazu - poďte, predveďte sa. Ide naozaj o veľa. Zažil som veľa natáčaní aj predstavení s premiérami, čakal som, že to bude fajn. Ale naozaj som nikdy nemal takú trému ako teraz.“

Richard sa na divadelné herectvo hlásil aj preto, že dosky, ktoré znamenajú svet, sa stali jeho vášňou. Nič neponechal na náhodu. „Dlho som sa na to pripravoval. Aj sme mali posunutý termín prijímačiek, takže som mal viac času,“ tvrdí. No svojho drahého otca, tak­isto herca Maja Labudu mladšieho (47), o pomoc nežiadal. „Lebo je to divné,“ krčí plecami. „S vlastným otcom mať prípravu na vysokú školu... Beriem ho viac ako otca než herca. Radšej som to mal s niekým iným, bral som individuálne hodiny u herca Erika Peťovského,“ priznal nám.

Dal do toho všetko

Okrem predpísaných textov, ktoré dostali všetci uchádzači rovnaké, komisii predviedol mladý herec etudu tenisového rozhodcu. Najviac sa zapotil pri speve. „Ja vôbec neviem spievať,“ neskrýva slabinu niekdajšia detská hviezda. „Tak som tam dal Abstinenta od Pary, Po nábreží koník beží a takéto veci.“

Plán B Richard Labuda nemal. Keby to nevyšlo, skúšal by to ďalší rok znovu a ďalší rok znovu. Ak nie herectvo, tak odbor s ním spojený - réžiu či kameru. „Dal som však do toho všetko, celú svoju energiu a mal som to šťastie, že ma na prvýkrát zobrali. Otec sa veľmi tešil. Ale aj keby ma nevzali, nemyslím si, že som spravil hanbu. Pretože som tomu venoval veľa času, naozaj mi na tom záležalo.“

FOTO tetovania si pozrite TU >>>

Mimochodom, umelecká kariéra mu teraz môže urobiť jeden škrt cez rozpočet - dať si vytetovať na telo ďalší obrázok. „Uvidíme. Keď sa chcem venovať herectvu, nemôžem byť veľmi dotetovaný. Takže určite nebudem mať toho veľa,“ uzavrel s jasnou predstavou o svojej budúcnosti.