Čo sa to deje v Záhorskej Bystrici? Z markizáckych Televíznych novín k nám rozpráva čoraz viac redaktorov s rovnakým účesom. Či skôr „neúčesom“. Jeden reportér bez vlasov strieda na obrazovke ďalšieho, až ich niekedy ťažko rozoznať. O problémoch s odleskom by vraj mohli rozprávať bájky. A neboli by len smútočné. Mnohí sa na „leštení svojej pýchy“ vedia poriadne zabaviť. Nečudo, veď o plešatých mužoch sa hovorí, že sú zdatnejší a energickejší v otázkach lásky. Aj niektorí markizáci svoju výnimočnosť naozaj vnímajú ako dôsledok neuveriteľných chvíľ a zážitkov.

Môže za to sex?

Napríklad reportér Televíznych novín Braňo Tomaga hľadí na svoju plešinu ako na jeden z benefitov svojej osobnosti. „V Markíze si vyberajú len takých. Je to to najlepšie, čo môžu mať,“ vtipkuje dlhoročný redaktor zo Záhorskej Bystrice. Na plešivenie v prostredí žlto-modrej televízie má vlastný názor. „Pre prácu som o vlasy určite neprišiel, to bude skôr zo sexu. Čím ho je viac, tým je menej vlasov,“ vysvetlil nám so smiechom Tomaga.

Regionálny redaktor Marek Baláž mu však kontruje. „Nemyslím si, že by som to mal od sexu. Niežeby som ho mal málo… Ale mám pocit, že som o vlasy prišiel ešte vtedy, keď som bol na vojne. Bola veľká zima, spotená hlava, mrzlo. Vtedy mi asi najviac vypadali, do Markízy som už nastúpil bez nich. A zároveň, odkedy som tam, nezačali mi rásť,“ upozorňuje s humorom Baláž.

Daniel Očenáš.
Daniel Očenáš.
TV Markíza

Daniel Očenáš. Foto: TV MARKÍZA

Z úsporného účesu si uťahuje ďalší markizák, Adam Lehocký. Kedysi sa pýšil hustou hrivou, ako metalista nosil kučeravé vlasy až po pás a na strednej škole ho prezývali „levíča“. Dnes by sme na jeho hlave hľadali známky prirodzeného porastu márne. „Začalo sa to na vysokej škole, mohlo to byť od ženských stehien,“ smeje sa „šporťák“. Jeho manželka, ktorá je kaderníčka, sa však na to díva inak. „Štyri - až päťkrát denne športujem a moja žena mi stále hovorí, že to mám z toho, že si tie vlasy toľko drhnem uterákom.“

Z hlavy na plecia

Stres z práce ako príčinu hromadného plešivenia v Záhorskej Bystrici Adam Lehocký vylučuje. „Viem, že niektorých kolegov rozčúlim, ale moja práca je bezstresová, takže ja si ju užívam,“ hovorí. Zatiaľ čo redaktor spravodajstva Peter Ziman pozoroval zmeny inak. „Keď som prišiel do Markízy, mal som dosť husté vlasy. No a zhruba počas troch, štyroch rokov sa mi zrazu začali strácať. Asi to bude skutočne náročnosťou práce,“ zamyslel sa.

Vlasy však Ziman nestratil úplne, aj s Tomášom Veleckým zaznamenali, že sa im v horizontálnej úrovni len presunuli smerom nižšie. „Ide to s vekom, všetky vlasy sa mi nejako dali zhora dole. Už mám chlpaté plecia a hlavu mám holú,“ uťahuje si Velecký a Ziman ho dopĺňa. „Tiež sa mi presúvajú z hlavy smerom na hruď a chrbát, ale musím povedať, že sa o to starám,“ dodáva odľahčene.

Marek Baláž.
Marek Baláž.
TV Markíza

Marek Baláž. Foto: TV MARKÍZA

Púder na kilá

Všetkých redaktorov plešivcov, aj keď nemusia rozmýšľať nad strihom vlasov, predsa len niečo trápi. Tým je maskérňa a pudrovanie. Spoločne robia všetko pre to, aby si televízni diváci na obrazovkách nevšímali len ich ligotajúce sa pokrievky. Najviac nám o tom porozprával ekonomický redaktor Tomáš Velecký: „Cítim zúfalosť osvetľovačov, pretože nevedia, ako ma majú nasvietiť. Stále im hádžem ligotavé prasiatka. Takže, keď sa dovalím do maskérne, spotreba púdru je enormná,“ usmieva sa, no zároveň dodáva, že aj keď v pracovnom prostredí by sa o spokojnosti s jeho účesom hovoriť nedalo, na domácej pôde vnímajú jeho holohlavý odlesk úplne inak. „Obdivujem svoju ženu, že sa tvári, že sa jej naďalej páčim,“ dodal spokojne.

Keď to odíde, tak to odíde

K plešatej skupine spravodajcov sa zaradili tiež reportéri Michal Hečko i Ján Maloch. Partiu v Markíze netrhá už ani dlhoročný redaktor Daniel Očenáš, hoci svojho času patril k najväčším vlasáčom na obrazovke u nás. Vtedy bol ešte mladý a plný energie, takže bujné číro mu držalo. Keď mu časom začali vlasy vypadávať, aj u neho sa začal proces pudrovania.

„Akurát už tá hranica sa posúva ďalej a ďalej. Keď to odíde, tak to odíde. Neriešim to. Ešte mi tam niečo zostalo, takže je to v pohode. Ale snažím sa to nahradiť aspoň na brade,“ s úsmevom krčí plecami. Zdá sa teda, že v Záhorskej Bystrici sa sformovala silná skupina pánov, ktorí kladú dôraz na to, čo majú v hlave, a nie na nej. Šéfa markizáckeho spravodajstva a publicistiky Henricha Krejču sme touto témou zaskočili.

Vraj za ním doteraz neprišiel nikto, kto by sa tohto biologického javu s estetickými dôsledkami vyľakal. Naopak, myslí si, že v Markíze len kopírujú populáciu. „U nás predsa každý druhý Slovák má plešinu. Ale myslím si, že tomu nepomáhajú neónky, počítače a elektronika vôbec. Zatiaľ to však nikto nedokázal,“ zamyslel sa nahlas.

Tomáš Velecký: Exkluzívna skupina má svoje zastúpenie aj medzi ekonomickými reportérmi.
Tomáš Velecký: Exkluzívna skupina má svoje zastúpenie aj medzi ekonomickými reportérmi.
ARCHÍV T. V.

Tomáš Velecký: Exkluzívna skupina má svoje zastúpenie aj medzi ekonomickými reportérmi. Foto: ARCHÍV T. V.

Prečo muži plešivejú?

Hovorí sa o mnohých dôvodoch, medzi ktoré patria umelé svetlá, šiltovky, čapice, gélovanie alebo nadmerné sušenie vlasov. Pravda je však úplne iná. Väčšina vedcov sa zhoduje, že vypadávanie vlasov je výlučne genetická záležitosť. Aj keď niektoré ochorenia či lieky s tým dokázateľne súvisia. Čo je však vedecky dokázané tiež, s ubúdajúcimi vlasmi stúpa hladina testosterónu. Takže páni, ak na vás príde druhá puberta, začnite zháňať príčesky.